durere de gamba si vanataie

21-07-2009
maryeta02
Nu este medic/terapeut
maryeta02
In urma cu 12 zile in timp ce eram in concediu la munte in Italia in timpul unei excursii la 2500 de metri in Dolomiti mi s-a intamplat un lucru neobisnuit.Am facut o miscare brusca rapida si un pic in panta cu piciorul si am simtit o durere groaznica in pulpa piciorului in gamba ca si cand cineva m-ar fi lovit cu o bata, fulgerator am simtit o durere si o neputinta de a mai pasi.M-am indreptat catre ghid sa-i explic situatia si mi-a dat betele lui de mers si mi-a spus sa merg inaite sa nu fac pauza ca se raceste muschiul si nu am sa mai pot cobori, ca am facut o intindere musculara.Am ajuns dupa 4 ore la hotel si mi-am pus gheta dar piciorul se umflase rau su nu mai putem deloc sa merg.A doua zi dupa mule reprize de gheata si comprese cu apa rece s-a mai dezumflat is incet incet am reusit sa termin vacanta, schiopatand si cu piciorul vanat.Am continuat sa ma ung cu lioton gel dar vanataile nu au disparut nici durerea nu mi-a trecut complect.Ce ma sfatuiti sa fac?Nu am fost inca la dr.
1 comentarii
0
21-07-2009, ora 13:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Sunt posibile sute de diagnostice, insa cel mai probabil il constituie ruptura gemenului intern.
Pentru a diferentia diagnosticul este necesar o consultatie atenta si competenta.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.