durere de coloana, in piept, umar, sold si picior

18-10-2012
ea2566
Nu este medic/terapeut
ea2566
Ma numesc Rodica si am varsta de 46 de ani.
Am facut analize la sange si urina si am sa va scriu ce anume a iesit peste valorile normale.
-Fibrinogen - 506
-Ph 6.5
Rugamintea este, sa-mi spuneti ce as putea avea, avand in vedere ca am dureri foarte mari de coloana, dureri in piept, umeri, sold, genunchi, pana in talpa, dureri care ma scoala din somn.
Sunt simptome pt o boala grava?
Ce ma sfatuiti sa fac?
6 comentarii
0
18-10-2012, ora 20:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, mi-a fost imposibil sa inteleg tocmai elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, vasculare, neurochirurgicale etc.
Cel mai probabil poli-artralgiile D-voastra sunt determinate de o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun.
Ar util un consult clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-10-2012, ora 20:31
ea2566
Nu este medic/terapeut
ea2566
Am 1, 71 inaltime si 78 kg, nu mai fac sport de multi ani, iar durerile le am de vreo 2 luni.Am avut dureri si la mana stanga care au tinut cam 8 luni.Nu puteam ridica mana, sau sa o duc la spate.Aceleasi simptome le am si acum, cu dureri de la ceafa pana intr umeri si de la mijloc in jos.
0
18-10-2012, ora 20:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In afara afectiunilor reumatologic-inflamatorii de tip autoimun este foarte probabil si un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc, stenoza canalului vertebral), agravat de cele 15 kg in plus si de efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-10-2012, ora 08:57
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
mama mea a suferit de afectiunile specificate de dvs si a fost diagnosticata cu hernie de disc.a trecut prin niste dureri cumplite pana sa ajunga pe masa de operatie.rmn-ul scoate la iveala afectiunea.succes si cautati un medic bun daca va gaseste hernie de disc.am cunostinte care sau operat si de 2 ori si tot nu le este bine.
0
10-04-2022, ora 10:12
Bosss
Nu este medic/terapeut
Bosss
Aceleasi simptome le am la o scintigrafie acum am descoperit inflamatie pe coloana de sus pana jos si sacro iliace dar trebuie sa descopar ce este axea inflamatie nu stiu inca si imi da dureri mari coaste piept sa dus peste tot sper sa nu fie anchilozanta zimi daca ai descoperit cauza iar pr Dl Uscatu un sfat daca stiti ce sa fac multumesc
0
12-04-2022, ora 10:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Sfatul meu este sa apelati la un reumatolog cu experienta, capabil sa diagnosticheze si spondilartropatii seronegative (cu analize normale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •