durere de cap insuportabila si stari de voma

04-06-2011
alex@7077
Nu este medic/terapeut
alex@7077
buna ziua
am 21 de ani si ma confrunt cu o problema ciudata dupa parerea mea.
dupa ce ma enervez, sau cand sunt extrem de obosita, incepe sa ma doara capul in zona fruntii, in zona tamplelor si mai sus ca o bentita de durere, insuportabil, de multe ori mai simt si pulsatii in aceaste zona. aceasta durere se asociaza cu stari de voma severe(chiar daca nu am mancat nimic, vomit lichide, pana se ajunge la o substanta maronie si cat de cat densa, iar in momentul cand vomit ma doare foarte rau sub coaste, parca mi se taie si respiratia), vajaieli, ameteala, hipersensibilitate la lumina, mirosuri de orice fel si la caldura. as fi in stare sa ma bag in frigider, numai sa ma linistesc.
3 comentarii
0
04-06-2011, ora 13:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

prin multe am "trecut" si eu..
si
cam de la varsta ta..au inceput probleme de genul ceeace ai scris.

Concluzia medicului (si asa a fost si INCA este):
- fiere (colecist) lenesa si CARE se declanseaza pe baza nervoasa..la vreo suparare.(urmare EKO);
- dureri de cap..de numai
-stari de voma si chiar cu vomitat verde si /sau maroniu
-dureri sub coaste
etc.

Tratament:
- COLEBIL...ma refer la mine..POT lua orice, DOAR asta ma linisteste;
- ceai de menta sau/si bomboane MENTOLATE..DE SUPT;
- IMEDIAT CAND, SIMTI CA TI SE DECLANSEAZA, ASEAZA-TE PE PAT SAU CHIAR PE COVOR, IN POZITIA "IN GENUNCHI"., aplecata.si cu coatele aduse pana la genunchi;..aceasta poti face si seara si dimineata cam 2-3-4 minute (de stat) si vei vedea cum, FIEREA "SE INTOARCE"...si-ti va fi BINE.

INCEARCA si nu-ti va parea rau.

Sanatate si
O zi buna.

P.S.
pt.dureri de cap, NU am luat nimic, DAR ma leg STRANS cu o esarfa.

Important:
SA NU STAI CULCATA CAND, ai asa ceva si NICI pe spate in fotoliu,
eventual in pozitia stand pe scaun, ..

Doamne ajuta!
-
0
04-06-2011, ora 15:36
alex@7077
Nu este medic/terapeut
alex@7077
multumesc pt raspuns.
0
04-06-2011, ora 21:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Acesta este modul dvs de a reactiona la un stres care depaseste capacitatea de adaptare a organismului. S-a format deja un reflex conditionat care la stimuli din ce in ce mai scazuti reactioneaza in modul deja cunoscut: dureri de cap, simptome digestive, etc. Solutia este un management al stresului cu sau fara tratament medicamentos in functie de cat de des va apar aceste stari si cat de severe sunt.
Va recomand un consult psihiatric- nu pentru ca suspectez ca ati avea vreo tulburare psihica, ci pentru ca simptomele dvs sunt datorate sistemului nervos si aici isi pot gasi rezolvarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •