durere de cap

20-04-2012
bubulina228
Nu este medic/terapeut
bubulina228
buna ziua! am niste dureri de cap foarte puternice in ultima saptamana. mentionez ca la mine durerile de cap au fost foarte rare pana acum, poate un caz pe an... m-am mutat de o luna in uk. aici e alta presiune atmosferica, mai mare ca in romania. mereu ploua si bate vantul. e posibil sa fie doar din cauze meteo? ma trezesc dimineata cu o durere de cap ca abia reusesc sa ajung la baie sa ma spal pe fata. durerea se amplifica daca ma aplec sau ma ridic, daca imi misca capul in stanga sau dreapta si chiar daca doar inaintez, fara sa-mi misc capul. am incercat cu pastile de tador, dar una singura nu isi face efectul... e nevoie de doua:( am luat 4 zile in fiecare dimineata cate 2 pastile de tador si nu am avut probleme deloc pana seara. seara, durerea revine, nu atat de puternica ca dimineata, dar revine. uneori imi trece cand ma pun in pat la somn, alteori ma trezesc noaptea cu durere de cap. de 3 zile nu am mai luat tador pt ca mi s-a parut cam mult. durerea persista, dar am momente cand inceteaza, pt o ora sau jumate de ora... am observat ca daca ma acopar pe cap cu plapuma si dorm asa, durerea dispare. deasemenea, durerea nu este in acelasi loc mereu. uneori ma doare in stanga, alteori in dreapta, alteori in ambele... nu am probleme sa privesc in lumina puternica, nici cand citesc mai mult si nici nasul infundat. cu toate atsea daca inspir puternic pe nas, durerea e mai puternica. as vrea sa stiu ca si idee daca pot avea sinuzita sau alta complicatie, sau e doar ceva trecator datorat vremii, pana mi se obisnuieste organismul cu clima din uk. mentionez ca nu beau cafea.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •