durere de cap

20-03-2012
ellena2012
Nu este medic/terapeut
ellena2012
Acum cateva luni cand m-am ridicat deodata, am lesinat si m-am lovit cu ceafa de o masa. Am stat inconstienta timp vreo 3 minute. De atunci am dureri de cap (la ceafa).Simt ca ma apasa ceva acolo. De o vreme am insomnii si stare de neliniste si nervozitate si nu ma pot concentra, ca urmare nu am tinere de minte. Simt o continua oboseala. Au toate acestea legatura cu lovitura la cap? Cum se pot trata aceste simptome?
1 comentarii
0
23-03-2012, ora 10:37
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Dupa un traumatism cranian, se intampla sa existe o perioada durere de cap, agitatie sau probleme cu memoria, asa cum le descrieti, care pot dura cateva luni. Durerile de ceafa pot fi de la coloana, daca lovitura a fost mai jos. Ar fi importanta diferenta daca mai intai v-ati pierdut cunostinta si apoi v-ati lovit, sau invers (din cauza loviturii v-ati pierdut cunostinta). Daca mai intai v-ati pierdut cunostinta, ar trebui un EKG (pentru inima), si cateva analize de snage (calciu, magneziu, pentru anemie etc.) Daca exista o leziune pe coloana cervicala (de exemplu fisura unei vertebre), se vede la CT de coloana (mai bine decat la radiografie de coloana), si se poate indica un suport rigid pentru gat. Pentru craniu si creier, cel mai bine se vede la RMN. Oricum, sunt investigatii pe care le indica neurologul, ar fi bine sa mergeti la control.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •