durere de calcaie

129 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
11-09-2012, ora 08:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- talalgiile (durerile calcaneene) descrise se datoreaza, evident, celor 25 kg in plus si nu au legatura cu ""problemele reumatice""din copilarie;
- prin urmare, singura solutie pentru ameliorarea acestor dureri consta in reducerea solicitarii piciorului, si anume scadere ponderala (25 kg) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos);
- nu exista nici un fel de medicament, unguent, procedura sau injectie care sa va fie de folos in acest caz;
- diabetul se datoreaza supraponderabilitatii si se trateaza numai prin scadere ponderala si nu prin insulina, care va ingrasa si mai mult;
- nu reusiti sa "'dati kg jos"' dintr-un motiv foarte simplu si logic: nu aveti o dieta judicioasa.
- la greutatea D-voastra exercitiile fizice va suprasolicita articulatiile, iar talalgiile stau drept dovada.Trebuie sa intelegeti ca nu exercitiile fizice va vor ajuta sa slabiti (ba chiar va vor ingrasa, datorita senzatiei de foame pe care o declanseaza), ci 100% numai dieta judicioasa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-02-2016, ora 12:06
Ardeleanu Adriana Lia
Nu este medic/terapeut
Ardeleanu Adriana Lia
Buna ziua! Am o problema medicala si as dori suport din partea dumneavoastra.
Sunt in varsta de 57 ani si am o greutate de 59 kg. O mare parte din activitatea mea
a fost sedentara, nu neaparat intr-o pozitie ergonomica. In perioada 2013-2014 am avut dureri cervicale, care s-au atenuat prin masaj si kinetoterapie. Din toamna anului 2015 au inceput dureri in zona lombara. Am luat antiinflamatoare, la sfatul medicului de familie, am purtat un corset calduros... Rezultatul nu a fost pozitiv. Durerea a inceput sa se localizeze la nivelul calcailor. Fie ca stau intinsa, fie sezand, cand fac primii pasi atat de puternica este durerea incat trebuie sa ma sprijin. Mai tare se resimte in piciorul stang si o simt cu aceeasi intensitate pe parcursul intregii zile, este cumplit. As putea localiza ca fiind la cca 3; 4 cm de la calcai in spre scobitura talpii si este ca o fasie longitudinala. Fac aceasta rugaminte de a ma sfatui intrucat nu am posibilitati sa merg la medic. Locuiesc impreuna cu socrii, de care ma ingrijesc, si care sunt in varsta si sunt bolnavi cu handicap de gr. I si II si nu pot fi lasati fara supraveghere. Exceptand faptul ca abia ma pot deplasa. Va multumesc din suflet si astept opinia dumnevoastra medicala!
0
25-02-2016, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Talalagiile (durerile calceneene) sunt datorate supr-solicitarii mecanice a aponevrozei plantare.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg ce eforturi faceti zilnic: stat in picioare, mers pe jos etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-02-2016, ora 12:56
Ardeleanu Adriana Lia
Nu este medic/terapeut
Ardeleanu Adriana Lia
Buna ziua! Nu am mentionat faptul ca de trei ani sunt casnica. Munca inb gospodarie si grija pentru cei doi bartani nu presupune nici efort fizic nici alergatura care sa ma suprasolicite. Tocmai acest fapt ma ingrijoreaza, viata mea de acum nu este extrem de solicitanta ca efort fizic. Am precizat anterior ca am lucrat in fata calculatorului peste 20 de ani. Va multumesc!
0
26-02-2016, ora 13:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Prin efort fizic se intelege ortostatismul (stat in picioare) si mersul pe jos.
Probabil ca solicitati organismul mai mult decat poate sa suporte, si atunci "protesteaza", avertizandu-va prin durere ca solicitarea este excesiva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-02-2016, ora 13:52
Ardeleanu Adriana Lia
Nu este medic/terapeut
Ardeleanu Adriana Lia
Va multumesc mult domnule doctor!
0
12-04-2018, ora 18:09
Dorina Osipov
Nu este medic/terapeut
Dorina Osipov
Salut!
Am doar 17 ani ma doar foarte tare călcâile.
Sunt de la sat si am mult de lucru lucrez 2 ore apoi incep foarte tare sa ma doara călcâile.
Daca apăs nu ma doare.
Daca mă pun in pat in timp ce ma doare imi trece peste vrio 30 minute.
Ce poate fi?
Multumesc.
0
18-02-2022, ora 12:43
lyly330
Nu este medic/terapeut
lyly330
Buna ziua,

De aproximativ 3 ani am inceput sa am dureri la ambele calcaie in special dimineata.simteam durerea cand faceam primii pasi apoi disparea.
Incepand din Ianuarie 2022 aceste dureri au devenit atat de intense incat sunt nevoita sa merg pe varfuri cativa pasi iar durerea persista si in timpul zilei ( dar nu la aceeasi intensitate ca dimineata ).
As dori sa stiu ce investigatii ar trebui sa fac pentru a primi un diagnostic.

Va multumesc foarte mult.
Cu stima
Liliana Zegheru
0
18-02-2022, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Talalgiile (durerile calceneene plantare) sunt datorate supra-solicitarii mecanice a aponevrozei plantare.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg: varsta, greutate/inaltime, ce eforturi faceti zilnic (stat in picioare, mers pe jos) etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Institutul piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •