durere de calcai la copil de 10 ani

28-03-2013
claudiagoage
Nu este medic/terapeut
claudiagoage
stimate domnule doctor Marius Uscatu, va rog sa ma ajutati in legatura cu baietelul meu de 10 ani, care de vreo 2 saptamani acuza o durere la calcaiul drept, lateral in spate; pot sa mai adaug ca l-am apasat cu degetul in calcai - partea cu care calca si nu il doare - insa cand l-am apasat in lateral spate a scos un usor tipat - deci acolo il doare, pe lateral stanga dreapta nu-l doare; de cand il doare merge pe varf cu piciorul restectiv - cand face miscare sustinuta - la baschet - nu-l doare de loc; ambele calcaie nu la fel - nu apare nicio modificae la calcaiul in discutie; va rog sa-mi comunicati ce ar putea fi la prima vedere (daca e cu putinta din descriere) si daca puteti sa ne indrumati catre un doctor bun in zona- suntem din Medias; va multumesc foarte mult, toate cele bune
7 comentarii
0
29-03-2013, ora 15:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba despre osteocondroza calcaneeana posterioara (maladia Sever).
Este tipica in cazul baiatului de 9-12 ani, supraponderal si/sau sportiv.
Prin urmare, singurul tratament posibil si imaginabil consta din repaus sportiv absolut pentru 6-24 luni si, daca este cazul, normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-03-2013, ora 16:06
claudiagoage
Nu este medic/terapeut
claudiagoage
va multumesc pentru raspuns - sunt ingrijorata - cum trece aceasta maladie - raman sechele - practic ce boala este aceasta? medicul pediatru ne-a dat trimitere pentru radiofrafie la ambele picioare si analize de sange - au rost aceste investigatii? totusi ne puteti recomanda un doctor pentru o consultatie - toate cele bune.
0
29-03-2013, ora 16:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu cred ca este vorba despre investigatii, nu stiu ce utilitate ar avea
Daca intelege ca sportul este interzis timp de 6-24 luni, nu vor exista sechele.
Daca nu intelege, orice este posibil...
Ce greutate/inaltime are??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-03-2013, ora 16:20
claudiagoage
Nu este medic/terapeut
claudiagoage
are vreo 8-9 kg in plus fata de grila - potrivit medicului pediatru
0
29-03-2013, ora 16:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Adica de greutate/inaltime are??
8-9 kg poate insemna cu 30% mai mult decat normal, adica obezitate (exact originea acestei afectiuni, maladia Sever).
Ce greutate/inaltime are??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-03-2013, ora 16:43
claudiagoage
Nu este medic/terapeut
claudiagoage
42, 5 kg si 1 m 40, 5 cm
0
29-03-2013, ora 20:34
marianna0099
Nu este medic/terapeut
marianna0099
Buna ziua, ma numesc marianna am 23 de ani, am fost cu piciorul rupt la gamba si am stat 6 luni cu aparat izolator, iar acum am 5 luni de cind mia scos aparatu, am inceput a calca pe picior, unde a fost rupt nu simnt dureri dar am dureri mari la calcii cind merg, nustiu ce sa fac, sa ma inscriu la ceva masajuri, am facut radiografia medicul mia spus ca am ostoporoza, va rog spunetimi vreun sfat ce trebuie sa fac, ms mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •