durere de calcai

27-05-2012
florin_pcrs
Nu este medic/terapeut
florin_pcrs
Buna ziua.
De ceva timp am o durere la calcai, prezenta toata ziua, fie daca:
-stau o perioada de timp fara sa ma misc, ma doare cand calc, piciorul drept.
-fie ca merg mult pe jos, sau sunt la munca(lucrez in domeniul conctructiilor)
-fie ca dimineata dupa ce ma trezesc dat fiind faptul ca sa odihnit organismul, nu pot calca cateva secunde, minute de durere, cand ma dau jos din pat.
-am facut cateva sedinte(4-5)cu ultraviolete si cu inca un aparat, la o clinica particulara
-am facut masaj cu diclofenac, sau antiflebitic mk gel
Simt o durere in calcai piciorului drept, piciorul nu este umflat, este culoarea normala, cu o usoara tenta de rosu-galbui la calcai.
La piciorul respectiv acum cativa ani am avut o taietura cu flex-ul, pe fata piciorului intre articlulatie si degetul mare, nefiind atinse tendoanele.si tot la acest picior drept-ul ma doare mai mult, la stangul se pare ca ma doare foarte putin si nu mereu!Cand incerc sa fac un pic de miscare dimineata sau in oricare ora, moment al zilei, atat degetul mare cat si zona de la calcai(deasupra spate-tendon cred ca se numeste)se aude o trosnitura ca si atunci cand 'iti trosnesti'degetele...
Dupa ce se 'incalzeste'locul, dupa ce merg putin sau incep munca, durerea este mai mica si pot calca mai bine, asta pana ma asez sa ma odihnesc, pana se 'raceste 'piciorul...
Nu stiu ce sa mai fac, va rog frumos sa imi dati un sfat.
10 comentarii
0
27-05-2012, ora 13:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Talalgiile (durerile calcaneene) au peste 30-40 origini diferite, insa in 95% din cazuri este vorba despre persoane supraponderale, care stau mult in picioare si merg mult pe jos.
Pentru mai multe informatii puteti lectura informatiile de pe link-ul
http://forum.romedic.ro/prod/Ciocuri_le_Calcai_016307.html/3
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-05-2012, ora 21:32
florin_pcrs
Nu este medic/terapeut
florin_pcrs
Buna seara.
Din ce am citit in link-ul dat de dumneavoastra trebuie sa reduc efortul fizic si statul in picioare si eventual cat mai mult mersul pe jos.Ceea ce ati spus dumneavoastra cu persoanele supraponderale nu cred ca se aplica si in cazul meu(eu am 78 kg si 1, 78 inaltime), cu statul in picioare mult, cam este cazul, meseria fiindu-mi de asa natura, iar cu mersul pe jos, chiar merg mai mult pe jos.
Imi indicati sa port in incaltaminte talpici mai inalti si mai moi?
Ce ar trebui sa fac sa suport mai bine durerea, sau chiar incet incet sa o fac sa dispara?
Mi-am comandat si acum pastile homeopate din catalogul Secom, care au ca indicatie terapeutica, durerile in picioare, circulatia periferica deficitara,..etc..
Se poate ca apa marii sa aiba un rol benefic asupra calcaiului(voi pleca la mare in vacanta incurand).

multumesc de raspuns.
0
27-05-2012, ora 21:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Singura solutie logica, utila si rezonabila este reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos), fara de care nu veti putea ameliora suferinta.
Nu exista nici o nuanta de imperativ in acest sfat: puteti merge oricat de mult pe jos, cu conditia de a constientiza adevarata origine a durerii si de a accepta aceasta durere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-05-2012, ora 21:52
florin_pcrs
Nu este medic/terapeut
florin_pcrs
medicamentatia si altceva, creme, etc, ceaiuri, nu ajuta?
Reducerea drastica a efortului inseamna automat sa nu mai pot muncii si astfel nu mai pot avea un trai decent.
Reducerea se poate face, dar nu drastic.
http://www.secom.ro/circulation-blend-0-acest medicament l-am comandat.poate avea efect bun?
radiografii, rmn-uri sau orice altceva de acest gen nu sunt bune?
0
27-05-2012, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tot ce ati mentionat reprezinta bani pierduti.
Doar reducerea efortului va poate ajuta, cu mentiunea ca nu este obligatorie (puteti munci ca si pana acum, dar cu mentinerea durerii actuale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-05-2012, ora 21:55
florin_pcrs
Nu este medic/terapeut
florin_pcrs
Buna seara.
Deci sa inteleg ca in afara de remediul cu odihna si cu diminuarea efortului nu exista alte modalitati?
Ma intreb daca nu este necesar sa iau un timp, ceva mienrale, calciu, fier, etc...
0
30-05-2012, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu aveti nevoie de nimic altceva decat de reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-06-2012, ora 11:06
ameea
Nu este medic/terapeut
ameea
Buna ziua,
Am 27 de ani, 68Kg, 1, 62. In Urma cu un an de zile am avut o operatie la genunchiul stang, ruptura de menisc si de cartilaj. Am facut recuperarea recomandata, si in general am protejat picorul, renuntand la sportul de performanta. Dar in urma cu 3 saptamani dintr-odata a aparut o durere violenta in calcaiul stang si in glezna. O saptamana mi-a fost si amortita toata talpa, avand furnicaturi, fiindu-mi greu sa calc pe picior. In acea perioada cand a aparut durerea facem un tratament cu Gabaran, pt o nevralgie, dar dupa ce a aparut durerea la recomandarea medicului am intrerupt tratamentul, insa d urerea din calcai nu cedeaza ci din contra se intensifica. Durerea apare chiar si dimineata cand ma ridic din pat. Cedeaza insa cand il tin in repaus. Lucrez la birou nu stau mult in picioare, dar si la cel mai scurt timp de stat in picoare sau umblat durerea este mare.
In familie am persoane care sufera de poliartrita reumatoida. La ce medic credeti ca ar trebui sa apelez, ortoped sau reumatolog, sau doar la cel de familie. Nu as vrea sa umblu pe la toti, ci as dorii sa merg cat mai la sigur.
Multumesc
0
20-06-2012, ora 14:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru inceput puteti consulta un neurochirurg, data fiind suspiciunea majora de sindrom compresiv vertebral (hernie de disc).
Abia mai apoi puteti consulta, eventual, un neurochirurg.
Nu trebuie sa uitati nici de cele 10 kg in plus...cat despre sport, cred ca nu mai este cazul sa va ganditi la asa ceva, data fiind leziunea de cartilaj pe care o descrieti la nivelul genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-05-2018, ora 20:04
virgil81
Nu este medic/terapeut
virgil81
Crema Tamus are un puternic efect de calmare al zonei afectate, dar evident in absenta unui tratament specializat este doar adjuvant in ameliorare. Insa, pentru cei care au nevoie rapid de calmarea durerii la calcai pot folosi cu efect rapid crema Tamus. Mama mea a gasit-o in farmacia Myosotis. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •