durere de: ureche dr, gat si febra 38.5

13-02-2013
mitza_m13
Nu este medic/terapeut
mitza_m13
Buna ziua, de ieri ma simt ingrozitor de rau, ma doare gatul de abia pot sa inghit(in special partea dreapta) urechea dreapta, si imi curge nasul, da doar nara dreapta. Ca si cum nu ar fi fost de ajuns am si febra, care variaza intre 38-38.5 si de azi dimineata am inceput sa tusesc, am senzatie ca ma gadila ceva pe piept si durere de cap(fruntea si spate deasupra gatului). Ca medicamente am luat ieri paracetamol cu biseptol de dimineata, la amiaza paracetamol cu agocalmin, si seara paracetamol cu aspirina( nustiu daca chiar sunt ok de luat cum le-am luat eu). Azi am fost la farmacie si mi-a dat sa iau augmentin sa-l aiu din 8 in 8 ore. Am luat la ora 2 dar nu simt nici o modificare, mi se pare ca am febra destul de ridicata iarasi desi azi dimineata ma lasat umpic. As vrea sa stiu e bine sa iau augmentin cu paracetamol sau aspirina (acid acetilsalicilic tamponat), si am voie sa fac dus, nu de alceva dar nu vreau sa devina mai grav. (ieri am avut o puternica durere musculara picioare, spate, maini, piept care intre timp nu o mai simt). omplectez ca prima data am avut o senzatie de corp strain in gat dupacare a urmat totu.
Va multumesc!
2 comentarii
0
13-02-2013, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata inceput...antibioticul trebuie continuat
antitermecele se iau daca febra e mai mare de 38...
se fac inhalatii, gargara, aromoterapie
dus...nu se face
maine mergi urgent la ORL... numai asa o sa stii daca risti sau nu si alte complicatii
0
13-02-2013, ora 20:24
mitza_m13
Nu este medic/terapeut
mitza_m13
Deci maine la ORL, cel mai sigur.
Va multumesc si o seara minunata in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.