durere cumplita de oase!!!

09-05-2011
Andreea321
Nu este medic/terapeut
Andreea321
Buna ziua!

Am 15 ani si de aprox. o luna am niste dureri cumplite de oase ( spate, zona palmei, cot, brat, picioare..tot!). Nu mi le pot explica in niciun fel.
Am crezut ca sunt dureri de crestere sau niste carente de calciu, dar analizele au iesit bune, iar factorul reumatoid a fost negativ.
Totusi, nu stiu ce sa ma mai fac! Ma doare cumplit (!!!) si inexplicabil ! Sa fie de la crestere???
Iar de cand cu durerea asta ( cam in acelasi timp s-au manifestat amandoua), si pofta de mancare mi-a scazut foarte puternic. Desi simt ca imi este foame, nu as manca nimic, simt ca n-am nevoie, ca pot trai si fara..nu stiu daca m-am facut inteleasa. Nu mai pot manca decat f.putin si acum am ajuns sa ma "lupt" cu mancarurile ce pana acum imi placeau :-)
De la ce credeti ca ar putea fi?

Alte "antecedente": tahicardie, gastrita... :-??

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat foarte clar. Varsta si lipsa de experienta... :-D
Va multumesc mult!
2 comentarii
0
09-05-2011, ora 12:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca analizele de sange au iesit bine, si le-ai facut la indicatia unui medic, ai mai putea face trei investigatii:
1. endocrinologice (TSH, T3, T4, anticorpi, din sange toate) sau unele pe care ti le sugereaza un endocrinolog!
2. de coloana pe care le poti face la un
3. un podolog/posturolog profesionist (il stiu doar pe dr. Tiron Stefan, Bucuresti). Evalueaza si coloana si oasele care par normale dar care dau dureri.
Unele din simptomele tale pot fi elucidate prin aceste investigatii, repet, daca analizele de sange sunt destul de complete si relevante pentru a elimina alte cauze.
Retine: NU exista dureri de crestere, asta o spun medicii superficiali, ele sunt intotdeauna semn ca organismul nu se poate adapta la un neajuns!
Cat despre pofta de mancare, iti poti face o ecografie abdominala, poate un colecist cu probleme iti taie tot cheful de a manca. Si analizele endocrinologice pot releva daca ceva iti poate da starile astea de lipsa a apetitului.
Sanatate!
0
09-05-2011, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa opriti imediat efectuarea oricaror analize, care sunt total inutile si costisitoare.
Mai intai aveti nevoie de o consultatie clinica la un reumatolog bun, care va aprecia oportunitatea unor anumite analize.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.