durere cot-antebrat drept si amortire pod palma si degete

05-11-2012
doru55
Nu este medic/terapeut
doru55
in urma cu cca 20 de zile m-am trezit dimineata cu o durere atroce in zona cotului drept in adancitura traversata de majoritatea nervilor.Medicul de familie mi-a prescris Aflamil si Omez.Durerea m-a lasat aproape total dar nu pot sa indrept (intind)complet cotul iar mai ales seara, in orice pozitie pe langa durerea usoara ce coboara pe mana in jos, imi amortesc palma si degetele.Nu am forta de pilda sa strang mana cuiva, pot cara o greutate medie si am aproape mobilitate totala.Nu m-am lovit accidental nici in somn si nici treaz.Dorm de ani de zile numai pe prta dreapta pe umar deci nu peste tot bratul.Sunt supraponderal am 150 kg, am fumat peste 30 de ani (am 57) iar in urma cu 3 ani am suferit un atac ischemic reversibil fara sechele posttraumatice iar de atunci si pana in prezent umez tratament medicamentos. Va multumesc anticipat !
4 comentarii
0
05-11-2012, ora 18:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
stai MULT pe net?
s-ar putea sa fie de la faptul ca - COTUL drept nu il tii pe birou?
cele bune,
0
05-11-2012, ora 18:54
doru55
Nu este medic/terapeut
doru55
Este adevarat utilizez zilnic un laptop, cca 1 ora si jumatate dimineata si tot atata timp seara si NU tin cotul pe masa.Aceasta sa fie cauza ? Am mai adaugat niste date ce cred eu pot ajuta in stabilirea diagnosticului.Multumesc !
0
05-11-2012, ora 21:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
de ce te-am intrebat?
am stat intr-o seara cam 5-6 ore non-stop pe net
si
am patit idem si la fel.
CE? am facut?
2-3 zile am renuntat,
si mi-am masat zona dureroasa cu diclofenac gel...sau orice alt antiinflamator.
Mi-a trecut repede.
NU dispera.
O seara buna.
0
06-11-2012, ora 10:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra este fie de tip cerebral (sechele dupa AVC), fie cervical (sindrom compresiv vertebral, de tipul herniei de disc), ambele datorate greutatii.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: