durere colon stang

31-10-2011
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Am 37 de ani 1, 64m si 45 kg, sunt foarte slaba recunosc, dar intotdeauna am fost slabuta si orice vitamine am luat n-au avut efect.Problema mea este ca de cand am nascut prin cezariana acum 4 ani, am dureri in partea stanga sub coaste.Initial am crezut ca e splina, dar se pare ca e vorba de colon, am dureri si crampe in zona colonului stang in cea mai mare parte a zilei dar si noaptea.Durerea este mai acuta cand sunt la ciclu.Scaun am de 2 ori pe saptamana si are aspect normal.Ecografiile imi sunt normale la fel si analizele in afara de cortizol care a iesit foarte mare. Ma simt obosita si ametita aproape tot timpul. Am devenit deja obsedata de faptul ca as avea cancer de colon si imi este teama de colonoscopie.Va rog sa-mi spuneti ce analize se pot face pentru colon, daca un RMN este eficient?
Va multumesc.
2 comentarii
0
31-10-2011, ora 19:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate ar trebui sa faci un control la tiroida - spui ca ai cortisolul mare.
Poate iti da doctorul sa faci o ecografie si dozari hormonale.
Sigur este vorba de colon? Poate este ovarul stang care iti da acele dureri, mai ales ca se accentueaza la ciclu.
Ai facut o analiza de secretie vaginala cu antibiograma? Poti avea o infectie cu ceva bacterii, nu neaparat ceva cu transmitere sexuala.
Poate sa fie si de la rinichi, daca elimini ceva nisip, tot pe acolo se simte durerea. Poti face si o urocultura cu antibiograma, daca urinezi mai des.
Vorbeste cu medicul.
Pentru colon, deoarece ar trebui sa iesi ceva mai des, mananca iaurt si kefir, supe de legume.
Nu manca paine proaspata ca se lipeste de colon si constipa, ci sa o usuci in cuptor - felii sau cubulete- fara sa o prajesti. Nu manca multe dulciuri.
Deasemenea, nu manca mac, smochine, paine cu tarate - pot intra la diverticuli si sa iti dea dureri in zona aceea la colon.
0
01-11-2011, ora 12:58
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vorbeste cu doctorul sa vada daca ai cumva o anemie prin lipsa de acid folic sau lipsa de vitamina B12. Si in acest caz poti avea ameteli si stari de slabiciune.
Este bine sa iti faci intai determinarile acestora din sange, ca sa nu te tratezi gresit.
Daca ai deficit de fier, este posibil sa fie un e-coli vaginal. Asta vezi daca iti faci secretia vaginala cu antibiograma.
E-coli mananca fierul din organism si apare anemia prin deficit de fier.
Citeste si articole despre - anemia prin deficit de acid folic (vitamina B9).
Mananca citrice si verdeturi, acestea sunt bogate in acid folic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.