durere coapsa stinga

12-05-2013
Tecuceanu Victorita - Gabriela
Nu este medic/terapeut
Tecuceanu Victorita - Gabriela
Buna seara.SOTUL MEU ARE 49 DE ANI 1, 80 SI 78KG.De ceva timp are o durere in coapsa stinga, am fost la un medic neuro chirurg pentru ca am banuit o hernie de disc.A facut un RMN si nu ia iesit nimic acel doctor l-a trimis sa faca un EMG acolo domnul doctor a specificat ca are ceva la sold. Inainte de a face EMG cel de-al doi-lea deget de la piciorul stang a inceput sa se invineteasca.S-a internat in spital si i s-a facut CT cu substanta, arteriografie si s-a depistat artera femurala (de la sold pana deasupra genunchiului) infundata.
La acest picior muschii de la pulpa gambei sunt atrofiati (acest picior fiind mai subtire putin decat dreptul) si are dureri la calcai. A-s vrea sa stiu daca durerea din coapsa si de la calcai pot fii date de acest cheag de sange care se afla pe artera femurala. Sau poate fii o tendonita pentru ca laba piciorului nu o poate ridica in sus.
(a fost propus pentru operatie de BYPASS femuro-popliteu stang si a refuzat)
Ce ma sfatuiti sa fac?

Va Multumesc! Astept un raspuns.
1 comentarii
0
14-05-2013, ora 00:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o suferinta de tip ischemic, adica este cauzata de circulatia arteriala periferica deficitara.
Refuzul by-pass-ului va conduce ultra-rapid la amputatia membrului pelvin de la nivelul coapsei (aceasta in cel mai fericit caz cu putinta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.