durere cap de o saptamana

20-12-2013
ancamaria08
Nu este medic/terapeut
ancamaria08
Buna ziua.acuma o saptamana a inceput sa ma doara capul.primele 2 zile frontal..apoi in crestetul capului si la ceafa.m'am speriat, am fost la spital si mi'au spus ca am cefalee de tip tensional(da nu prea s'au uitat la mine).mi'au dat ibuprofen 2 pe zi.de 4-5 zile nu ma mai doare capul dar simt asa ca o presiune in crestetul capului, sau parca m'ar strange cineva de cap..si nu stiu cum sa scap de starea asta..si nu stiu de la ce poate fi.ma poate ajuta s ipe mine cineva cu un raspuns? tin sa mentionz ca nu imi e rau, nu am greturi, nu vomit, si noaptea dorm bine, dar dimineata cand ma trezesc simt capul asa amortit..de parca m'ar strange o basca de cap.ce poate sa fie? multumesc!
3 comentarii
0
21-12-2013, ora 12:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va rog sa-mi spuneti daca vi s-a verificat tensiunea arteriala si ce valori avea. Starea dumneavoastra pe care o descrieti ar putea fi provocata de cresteri ale TA, sau ar putea fi o problema de coloana cervicala. Astept noutati de la dumneavoastra ca sa va pot da mai multe recomandari. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
21-12-2013, ora 12:55
ancamaria08
Nu este medic/terapeut
ancamaria08
multumesc de raspuns. TA este 13 cu 8.medicul de familie a zis ca e buna.dar am luat si flamexin.si mydocaml si tador, dar presiunea din varful capului nu cedeaza..credeti ca e posibil sa ma stresez prea mult si de asta sa ma simt asa?problema este ca de o saptamana ma simt asa.multumesc!
0
21-12-2013, ora 15:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, este posibil sa fie de la oboseala si stres. Daca nu cedeaza, va recomand sa mergeti la un neurolog pentru investigatii si pentru un tratament corespunzator. Cu stima si respect
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •