durere cap-inclestare, greata, fata-limba pe stg amortita ca anestezic, ca ureche infundata

13-07-2012
gabivsk
Nu este medic/terapeut
gabivsk
Simtome: dureri de cap intense cu senzatia de inclestare, stare de greata, fata si limba partea stanga amortita ca dupa un anestezic si senzatia de ureche infundata usor dureroasa
De vreo doi ani ma confrunt cu dureri de cap migrenoase, medicul de familie mi-a recomandat quarelin, dar fara prea mult succes, durerile continuau zile, apareau inopinat dispareau tot asa dupa cateva zile de chin.
Mai nou, cam de 6 luni, treptat durerile sunt insotite de stare de greata, partea stanga a fetei de la tampla pana la barbie amortita ca dupa o anestezie in trecere, senzatia urechii stangi infundate usor dureroasa cam ca si cum as fi primit o palma pe ureche, limba tot pe partea stanga senzatie lasata ca de apa carbogazoasa.
Am observat ca in zilele cand am aceste dureri de cap, in timpul somnului nu resimt durerea sau restul senzatiilor.
Durerea se instaleaza usor abia dupa prima jumatate de ora dupa ce ma trezesc dimineata, urmata de starea de greata, ureche infundata, totusi fata o simt amortita aproape tot timpul pe partea stanga, mobilitatea fetei nu este afectata.
Acestea au inceput sa ma cam sperie, citind diverse pe internet, asa ca am fost la un control la medicina de interne, la analizele de sange nu iesit nimic problematic, mi-a recomandat totusi sa fac un RMN cranian si crevical avand in vedere ca sufar si de o spondiloza cervical, din pacate cu sistemul romanesc de sanatate trebuie sa astept sa imi vina randul pt acest RMN cam o luna de zile.
Poate cineva sa ma indrume daca e nevoie sa consul un alt medic de alta specialitate sau alceva ce ar trebui sa fac, pana ce imi vine randul la RMN ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.