durere calcaie+Hallux Limitus (?)

23-05-2011
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua dla doctor Marius Uscatu
Am 42 ani, 1.65, 75 kg, picior cav, cu dureri bilaterale de calcaie de 8 ani.
Pe acest fond, in ultimii 2 ani au aparut dureri care seamana cu ce descrieti dvs la Hallux Rigidus, cu urmatoarele diferente:
-articulatia este inflamata, dar durerea si inflamatia este in spate, spre talpa;
-durerea apare la presiune dispre talpa (mai nou si fara, in repaus ); nu e generata de miscare
-exista cracmente la mobilizarea articulatiei, dar fara durere, inca nu pare sa existe o limitare a miscarii

Intrebarea mea este:
Poate fi Hallux Rigidus si ce ar trebui sa fac (tinand cont si de durerile de calcai)?

Multumesc
Ioana Bercu
7 comentarii
0
23-05-2011, ora 19:30
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Ioana, pana iti va raspunde medicul caruia ai adresat intrebarea imi permit sa-ti sugerez(sunt si eu in domeniu) sa-ti faci o radiografie la picior si sa vezi daca nu cumva ai pinteni;ar fi bine o vizita la un ortoped bun si eventual niste plantare care sa-ti corecteze pozitia piciorului si sa dea si o usurare calcaiului.Sigur tendoanele sunt inflamate.Ar fi indicat daca ai putea purta si un pic de toc 3 maxim 5 cm, asa decarci pe partea din fata a piciorului din tensiune.Mai sunt acele "pernute" din silicon care ai putea sa le pui in incaltaminte la calcai pt a mai atenua din durere.Nu ar trebui sa stai mult in picioare, iar daca o faci sa nu stai, daca ai putea merge, depinde ce servici faci.
Nu esti supraponderala, dar daca ai mai slabi, rau nu ar fi, macar 5-7kg.
Ar trebui sa faci un tratament cu antiinflamatoare, insotit si de un pansament gastric (tip omez)pentru 10 zile, insotit de un pic de terapie cu unde(ar detensiona).
Ar mai trebui spus ca si daca porti ochelari, poate avea legatura chiar daca ti se poate parea ciudat.Nu asi vrea sa fi adoptat vreo pozitie defectoasa si in acest fel cu schimbarea posturii ai ajuns aici.Orricum astept si eu sa citesc recomabdarile medicului Marius Uscatu.
Sanatate multa.
0
24-05-2011, ora 11:39
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc, Vasilica
Ortopezii ridica din umeri, diagnosticul de "pinten" am inteles ca este deja superfluu (oricum la radiografie nu se vede nimic la calcaie), pernitele nu ma ajuta, tocurile (pe care le-am purtat cativa ani pt a atenua durerea de calcai) cred ca au determinat complicarea problemei cu Hallux Limitus.
Oricum nu pot sta mult in picioare de durere, mersul l-am limitat
Fiind si cu probleme la nivelul C4-C5-S1 si cervical, nu pot abuza de antiinflamatoare...doar in cazurile de blocaj sau dureri severe.

Stau si ma plang...in loc sa slabesc rapid (probabil asa ar spune dl doctor Uscatu)!...

Multumesc
Ioana
0
25-05-2011, ora 14:02
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Imi pare tare rau ca ai ajuns in aceasta situatie, dar nu dispera;de slabit rapid nici nu e recomandat deoarece le reprinzo kg.date jos+altele imediat ce intrerupi dieta;mai mult de 3kg. pe luna nu se recomanda de slabit(iar tu NU esti obeza).
Referitor la tocuri nu stiu cat de inalte le purtai, foloseste incaltaminte cu talpa ortopedica;ar mai bune incaltamintea care are la zona calcaiului ca o scobitura pt detensionarea calcaiului(calcaiul intra in acea parte goala si se sprijina pe borduri si in acest fel nu mai faci o compresiune pe zona inflamata), sau sunt cele care i-au forma piciorului, a talpi deoarece sunt confectionate ca dintr-o spuma.Imi e greu sa-ti explic, dar stiu ca aici aceste incaltari le gasesti in sanitarie.Le fac mai toti, dar cele mai bune sunt cele de la Sanagens.Pt. problemele la rahide de ce nu faci un pic de fizioterapie, e buna si Manovra Machaensi, iar in inflamatii sunt presrise antiinfalmatoare, nu inteleg de ce nu poti sa le iei(nu ca tre sa faci abuz, dar pt.5-7 zile 1plic de ibuprofen de 400mg dupa ce mananci +un protector gastri(cum am spus mai devreme), nu vad de ce nu ai putea lua.Ok, sa nu faci abuz, si pt.ficat, dar totusi...Mai sunt plasturii pe baza de diclofenac, creme tip Ketoprofen si te-ar ajuta mult si niste masaje cervicale.Daca ortopezii ridica din umeri(ceea ce nu ar trebui sa faca, poti consulta un fiziatru.Atentie ca nu cumva din cauza durerii, sa adopti o postura gresita si sa-ti agravezi situatia.Chiar daca te doare, va trebui sa mergi(risti sa te ingrasi, daca stai prea mult la pat, odihna nu ajuti deloc coloana).Nu e bine de nici un fel. Ce ai tu e ca o artrita degenerativa, iar ca afectiune e progresiva.Ar fi bine sa te vada chiar si un chirurg, iar cu razele X se poate determina tratamentul sau chiar operatia.Poate iti va recomanda in faza iniziala acele dispozitive ortetic, ultrasunete, injectii de corticosteroizi(infiltratii).Daca nici in urma acestor proceduri(sau poate nici nu le vei face, deoarece va decide medicul chirurg in baza lgradului de deformare )se va procede la tratamentul chirurgical.Ca timp de recuperare, variaza in functie de ce tip de operatie se va practica.Oricum nu mai sta asa, esti tanara, ai o viata inainte de care trebuie sa te bucuri;doar nu esti de 80 ani si te resemnezi ca nu se ma poate face nimic.Stiu ca e destul greu, dar merita, tu nu crezi..?Nu stiu daca ai copii, dar daca da, fa-o pt.ei, gandeste-te cum se simt sa-si vada mama mereu ca sta in pat, nu mai e activa cum era odata;si cum am mai spus nefacand acum nimic boala avanseaza, asa ca ar fi cazul sa incepi din timp cat se mai poate face ceva.Stiu ca e costisitoe, dar.Tu decizi.Astept vesti de la tine.
Sanatate multa si nadejde mare in Dumnezeu.
0
25-05-2011, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
1. Cred ca ar fi util sa lecturati comentariile mele de pe topicul
http://forum.romedic.ro/prod/pinten_de_calcaneu_011726.html
2. Piciorul scobit este o entitate redutabila, infinit mai problematic si mai dificil de tratat decat piciorul plat (care, de fapt, este aproape neglijabil).
3. Infiltratiile cortizonice sunt absolut inutile si profund daunatoare, prin urmare trebuie sa le refuzati strict. Fizioterapia este la fel de daunatoare, agaravand simptomele. Antiinflamatoarele sunt aproape inutile, fiind vorba despre o problema mecanica.
4. Cat despre interventii chirurgicale, acestea sunt extrem de complexe si cu rezultate adeseori deceptionante in cazul piciorului scobit. Doar cativa chirurgi din lume au cu adevarat rezultate notabile in aceasta patologie.
5. Miscarea, in cazul D-voastra, este profund daunatoare daca este exagerata, avand acelasi efect ca si supraponderabilitatea (nu consider ca sunteti obeza, dar aveti totusi vreo 15 kg in plus), iar acestea se reporteaza la nivelul piciorului, producand supraincarcare mecanica)
6. Diagnosticul de hallux rigidus necesita o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 09:28
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc mult pentru rapunsuri
0
31-05-2011, ora 11:19
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Stimate dle doctor
In caz de Hallux Limitus, sunt indicate exercitii de extensie, etc ale halucelui?
Dar in caz de afectare si a celorlalte articulatii metatarsiene, exercitiile de extensie ale degetelor sunt indicate?
Multumesc
0
02-06-2011, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Afectarea articulatiilor metatarso-falangiene laterale este rarissima, prin urmare nu aveti nevoie de nici un exercitiu la acest nivel.
La polul opus sa afla distrugerea articulatiei metatarso-haluciene (hallux rigidus), care determina suferinte importante si necesita un tratament sustinut si punctual (de obicei, tratament chirurgical de decompresie articulara).
Exercitiile de extensie determina accelerarea distrugerii articulare metatarso-haluciene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •