durere calcai la piciorul in ghips

26-07-2013
LDragosh
Nu este medic/terapeut
LDragosh
Buna ziua, Am 23 ani, 72 kg si acum doua saptamani mi s-a pus picioru stang in ghips, ghipsu ii pe tot piciorul. A fost fracturat la fotbal, pe scrisoarea medicala scrie: fractura 1/3 gamba stanga fara deplasare. Pana acum nu am avut ceva fracturat, aceasta este prima mea experienta. Medicul mi-a spus ca trebuie sa-l port in ghips 3 luni, ce parere aveti dumneavoastre? Si am dureri insuportabile a calcaiului la picioru fracturat, mai bine spus am senzatia ca si cum o fost fript sau ars calcaiul. Cum trebuie sa procedez? Multumesc aticipat.
10 comentarii
0
26-07-2013, ora 11:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa mergeti urgent la control, pentru a vi se inlatura gipsul si pentru a e examina tegumentul din zona calcaneeana.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-07-2013, ora 13:45
x-avier93
Nu este medic/terapeut
x-avier93
Salut.Exact si eu aceasi problema am avut, (adica mai am:)))Si eu sunt patit exact ca tine, tot la fotbal, tot piciorul stang medie 1/3 fara deplasare.Si eu tot aia am simtit in prima saptamana la calcaiul exterior.Eu tot am crezut ca ma jeneaza acolo ceva, si i-am spus la Domnu doctor si a desfacut ghipsu atunci a trecut iar cam peste 1 ora tot ma durut, dupa atunci miam dat seama ca e altceva nu ca ma jeneaza ceva.Mie cand m-a durut tot i-am zis la care era la mine la vizita sami ridice piciorul sus 2-3 minute ca eu nu am putut sa ridic numa ffoarte greu si cu dureri, si mie tot asa a trecut durerea cand a inceput sa ma doara iara, am ridicat iarasi picioru 2-3 minute si tot mi s-a trecut.Incearca si tu poate te ajuta si pe tine, si in cateva zile ar trebui sa treaca cum mi s-a trecut si mie.
Tu cat trebuie sa stai cu ghipsu pe tot piciorul?Tie ce ti-a spus medicul cand poti calca pe picior?Astept raspuns de la tine, si sper ca o sa te ajute ce tiam scris mai sus.Stima
0
27-07-2013, ora 16:41
LDragosh
Nu este medic/terapeut
LDragosh
Salut! Medicul mi-a spus sa port ghips pe tot piciorul 6 saptamani, dupa care o sa-mi puna alt ghips ca sa pot indoi genunchiul shi sa mai stau o luna si jumate. O mai spus ca pe picior sa nu calc 4 luni, pentru a nu aparea riscul de dislocatie. Eu am fost la 3 medici si toti spun de 3 luni numa unu o zis 4. Dar ghipsul neaparat trebuie sau scurtat sau pus altu ca altfel pot aparea probleme la genunchi, daca nu-l misti 3 luni. Tu cat trebuie sa-l porti? Mai spune-mi si tu orice ce mai stii si ce tzi-a zis medicu, is foarte curios daca tot avem aceeashi problema.
Cu stima, Dragos.
0
27-07-2013, ora 17:01
x-avier93
Nu este medic/terapeut
x-avier93
Si eu deaia team intrebat ca si eu sunt curios.Mie acuma mi se terimna 6 saptamani si trebuie sa ma duc inapoi la control.Mie mia spus medicul ca dupa 6 saptamani imi da ghips pana sub genunchi cu posibilitatea de a calca pe picior inca 6 saptamani.Primadata cand m-am dus la urgenta medicul mia spus ca trebuie sa stau 18 saptamani iar cand am fost dupa 2 saptamani la control asa mia spus sa mai stau cu ghpisu asta inca 4 saptamani(deci 2+4) "sa se mai faca un pic de lipici"si dupa aia imi pune ceva calcai si imi pune sub genunchi ghipsu si cu ala o sa pot calca.Mie atata mia spus medicu, si cand mam dus la spital atunci mia zis ca merge si neoperat imi era frica ca trebuie sa ma opereze, eu am mai avut fractura tot la aceasi picior si am fost operat, si stiu ce naspa e deaia mia fost frica..
Tie inafara de ce miai spus tu mainainte nu tiau zis nimic medicii?Eu acuma sunt foarte curios1:D.Tu de unde esti?
0
27-07-2013, ora 17:49
LDragosh
Nu este medic/terapeut
LDragosh
Mie tot mi-au propus sa-mi fac operatie, dar am refuzat dupa ce mai multi medici au zis ca si fara operatie se poate. Eu am numa doua saptamani de kind il port in ghips si deja is foarte plictisit de stat pe spate si dormit pe sapte si.. Tu mai folosesti CLEXANE? mie mi-a dat clexane si ceva pastile la fel ceva anticoagulante. Nu stiu cum tie ti-au spus ca o sa ai posibilitatea de a calca, ca mie mi-au spus nu mai putin de 3 luni. Picioru ti sa rupt acuma unde ai avut operatie? Iei ceva pastile de calciu? Eu sunt din Rep. Moldova, dar stau in Cluj ca acolo am facut facultate
0
27-07-2013, ora 18:12
x-avier93
Nu este medic/terapeut
x-avier93
Si eu in cluj fac facultatea:))..E foarte plictisitor, mai ales ca e si vara una alta..eu mai ies ma plimb cu carjele prin casa, prin curte, dar dar asa sa stai toate ziua in pat e naspa stiu ca si eu asa am fost in primele 2 saptamani pentru ca atunci ma dorut la locul fracturii cand l-am miscat piciorul dar acuma nu ma doare deloc.Eu nu folosesc nimic acuma, doar imi iau ceva pastile de calciu, beau multa lapte, ies la soare(pentru vitamine D, si mananc multe fructe, legume)NU cred ca acolo sa fie rupt unde a mai fost, cred ca maj jos un pic, sau poate chiar nu stiu..Stiu ca primadata cand am avut rupt mult timp nu am avut voie sa calc.Tu nu le ai radiografiile sa le postezi aici sa vedem ce zic aici pe forum medicii ca eu nu le am.Te mai doare calcaiu?Ai incercat ce tiam spus mai devreme?Te doare piciorul cand il misti?
0
27-07-2013, ora 19:02
LDragosh
Nu este medic/terapeut
LDragosh
Piciorul kind il misc in sus sau jos nu ma doare, dar in stanga sau dreapta ma cam doare. Stau mult in pat si incepe sa doara, imi iau carjele fac un cerc si imi trece :)) si tot asa. Prima radiografie nu o am, am numa dupa o saptamana, dar nu o am pe calculator. Tu tot in cluj la fotbal tzi l-ai rupt? Eu in manastur langa caufland, ar fi ciudat daca amandoi pe acelasi stadion :)))))
0
27-07-2013, ora 19:19
x-avier93
Nu este medic/terapeut
x-avier93
Da ar fi ciudat dar nu acolo miam rupt:))).Daca imi aduc aminte bine cred ca si eu am jucat acolo fotbal odata, acolo este si facultatea mea aproape, Usamv daca o stii.Tot ma gandesc oare mie de mia zis ca pot calca asa repde si tu numa dupa 3 luni, poate a mea nu este asa complicat cum e a ta, e mai simplu habar nu am:-??..Eu abia astept sa ma scap de ghps si sa ma duc iara la un fotbal:X:))..Dar mai e pana atunci..Nu poti sa faci o poza despre radiografie si sa le incarci sa vad a ta cum e, ca eu nu am radiografie dar stiu cum arata a mea.Tu la ce facultate ai fost?
0
26-10-2017, ora 15:27
NikoT
Nu este medic/terapeut
NikoT
Salut! Am 13 ani si am fractura de peroneu la piciorul drept tot de la fotbal. Ma doare rau in calcai si nu stiu ce sa fac. Imi mai trag ai mei de degete in sus ca sa imi aline durerea, dar tot ma doare dupa 5 minute. Ce pot sa fac?
0
02-11-2017, ora 12:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa mergeti la ortoped ca sa vada daca totul este in ordine. daca ghipsul nu este facut corect (prea stramt, prea larg etc) trebuie schimbata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •