durere bilaterala sold

30-06-2015
lavinia69
Nu este medic/terapeut
lavinia69
Am 45 ani si de ceva timp am o durere in zona soldurilor, mai accentuata noaptea, pe partea pe care adorm. La schimbarea pozitiei, durerea se accentueaza. In timpul zilei durerea dispare sau e de intensitate redusa. Precizez ca sunt nopti in care nu resimt durere, in altele insa ma trezesc din cauza durerii declansate de schimbarea pozitiei de pe o parte pe cealalta. Credeti ca poate fi si ceva renal sau mai degraba o radiografie de bazin sau coloana ar fi mai indicata? Multumesc.
5 comentarii
0
01-07-2015, ora 19:06
lachriss
lachriss
Buna ziua. Pentru inceput ar fi indicat sa faceti o radiografie de bazin.
0
03-07-2015, ora 00:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
As completa putin raspunsul distinsei colege: radiografia se va efectua numai DUPA examinarea clinica (la ortoped sau la neurochirurg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-07-2015, ora 17:24
lachriss
lachriss
Avand in vedere ca durerea este mai intensa noaptea, in repaus, si varsta relativ tanara a pacientei, m-am gandit mai degraba la o cauza inflamatorie a durerii, decat la o etiologie mecanica a acesteia. In acest sens, poate ar prima un consult reumatologic, la care va puteti prezenta cu radiografia de bazin ce se poate efectua gratuit, cu bilet de trimitere de la medicul de familie.
0
03-07-2015, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am dorit sa precizez altceva: este contra-productiv ca pacientul sa efectueze investigatii inaintea examinarii clinice, fie investigatii imagistice, fie biologice (analize).
Daca veti studia intrebarile pacientilor pe acest forum, veti vedea ca, in 95% din cazuri, pacientii doresc interpretarea unei radiografii sau a unui RMN pe care le-au facut din proprie intiativa, fara nici o logica si fara examinare clinica prealabila.
In acest caz particular cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar, unde radiografia de bazin nu ofera nici o informatie, fiind inutila...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-07-2015, ora 12:27
lachriss
lachriss
Sunt si eu absolut de acord ca pacientii nu trebuie sa-si faca analize din proprie initiativa. Cel mai probabil dl. dr. are dreptate, simtomele dv pot fi cauzate de o compresie pe radacinile nervoase lombare, insa inainte de a recurge la alte investigatii relevante pentru acest diagnostic, mult mai costisitoare (RMN-ul), as indica o radiografie de bazin pentru a exclude o spondilita anchilopoietica (este destul de atipic pentru o durere cauzata de o compresiune radiculara sa nu se accentueze ziua, cand pacientul este in ortostatism si face miscare), care nediagnosticata si netratata in timp util, poate avea consecinte negative majore asupra mobilitatii pacientului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •