durere atipica si exclusa de cardiologi de 7 luni

03-08-2010
adinapascu
Nu este medic/terapeut
adinapascu
Buna ziua, dl.doctor.Apelez la dvs.in speranta ca veti putea sa ne ajutati cu un sfat, o parere, orice ca nu mai stim incotro s-o luam.Este vb.de sotul meu, 35ani, tip sportiv si care de la inceputul anului are o durere ingrozitoare in partea stanga, cumva sub san, care cateodata urca si in sus spre umar;apare sub diverse forme-arsura, gheara, intepatura, furnicatura nici nu mai stiu in cate feluri a descris-o care nu cedeaza la nici un analgezic sau antiinflamator folosit(si credeti-ma ca am folosit destule inclusiv din afara tarii).Am facut toate analizele posibile, inclusiv coronarografie(a fost suspectat initial de cardiomiopatie dilatativa), o gramada de rmn, radiografii, ct, ecografie de parti moi, am luat toate specializarile pe rand si nimeni nu-i pune nici un diagnostic, nu stiu ce are (mi s-a spus si in fata de cateva ori), iar de un tratament concret nici macar nu poate fi vorba.Intrebarea mea este daca puteti sa ne indrumati undeva sau sa ne spuneti ce analize ar mai fi de facut, orice ajutor este binevenit, credeti-ne ca suntem disperati, nu mai stim de noi, ac.stare a lui ne afecteaza viata, casnicia, totul se rezuma acum doar la cum se simte el, la gasirea unor solutii, noi tratamente etc, va implor spuneti-ne ce ar putea fi, indrumati-ne unde sa mai mergem si ce sa mai facem cu aceasta durere.
11 comentarii
0
03-08-2010, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Incercati un consult la neurochirurg, putand fi vorba despre o compresie radiculara vertebrala (hernie de disc).
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
04-08-2010, ora 08:38
adinapascu
Nu este medic/terapeut
adinapascu
Buna dimineata!Va multumesc din suflet pt.promptitudinea cu care ati raspuns mesajului meu, dar vroiam sa va intreb despre aceasta eventuala hernie de disc nu s-ar fi vazut ceva pe rmn-uri?Va spun ca a facut rmn toracal si lombar+ct de torace, ar trebui oare alt rmn care sa vizualizeze alta portiune a toracelui?Aceste "poze" au fost vazute de medici neurologi, de ortopedie-traumat, de un medic de la medicina sportiva, chiar nu s-a vazut nimic?Nu cred ca v-am precizat in mesaj.anterior, dar durerea este localizata intr-un punct fix, in fata(in zona pieptului) si sunt zile sau momente cand migreaza (cateodata in umar, alteori in axila sau in lateral).Intr-adevar la un neurochirurg n-am ajuns, dar bineinteles ca vom merge, va admir si va multumesc pt.sfat, sper sa aveti dreptate!
0
04-08-2010, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
RMN-ul este un examen extrem de fiabil si de valoros, insa are o conditie minimala: sa fie facut "tintit", pe o regiune restransa si pe sectiuni fine, ceea ce presupune o indicatie precisa bazata pe un consult clinic competent si pe o suspiciune de diagnostic.
Simpla "scanare" a coloanei, fara o suspiciune clinica sau o indicatie precisa, nu are o semnificatie diagnostica.
Prin urmare, consultati un neurochirurg cu experienta si tineti-ne la curent. Intotdeauna exista ceva de facut mai mult.
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
04-08-2010, ora 11:59
adinapascu
Nu este medic/terapeut
adinapascu
Multumesc pt.raspunsul imediat, dar pana cautam un neurochirurg cu experienta stiti cumva cum s-ar putea macar ameliora aceasta durere (vreun trat. medic, homeopat, etc)?Oricum, tin sa va multumesc inca o data si va promit ca va voi tine la curent cu evolutia ulterioara.
0
04-08-2010, ora 14:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti sa incercati un tratament antiinflamator (fara sa depasiti 14 zile) sau homeopat.

Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
08-08-2010, ora 21:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am uitat sa va reamintesc: tineti-ne la curent despre eficacitatea tratamentului homeopat. Poate fi util multor pacienti aflati in situatii similare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 12:33
adinapascu
Nu este medic/terapeut
adinapascu
Buna ziua, dl.doctor.Revin cu mici amanunte referitor la starea sotului meu care nu s-a modificat intre timp.Am facut o programare la un neurochirurg asa cum ne-ati indrumat dvs.(dar tocmai pt.sept)asa ca pana atunci am luat drumul spre um medic reumatolog (cu state vechi si cunoscut in domeniu)care in urma analizelor si a tuturor investigatiilor i-a recomandat o scintigrafie osteo-articulara la spit.militar pt.ca (dvs.ati avut dreptate)pe acele rmn, ct-uri nu se vede nimic intr-adevar, nefiind facut "tintit" si fara o suspiciune de diagnostic.Pana atunci i s-a recomandat sa ia arcoxia 120mg+mydocalm 150mg, dar le ia de 4 zile si durerea este permanent prezenta.
Intrebarea mea este daca ac.scintigrafie l-ar putea lamuri pe dl.doctor (dansul fiind convins ca va putea sa-i puna un diag), dar noi fiind destul de sceptici in ac.privinta sau va trebui sa ajungem totusi la neurochirurgie?
Va multumesc si astept un semn de la dvs.cand puteti.
0
15-08-2010, ora 13:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scintgrafia poate un examen etxrem de util in eliminarea unor suspiciuni diagnostice, altele decat cele neurochirurgicale.
Din punctul meu de vedere examenul neurochirurgical este indispensabil, insa trebuie sa tineti cont ca n-am examinat clinic pacientul, prin urmare sfaturile mele sunt pur consultative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 15:45
adinapascu
Nu este medic/terapeut
adinapascu
Multumesc pt. rapiditatea cu care mi-ati raspuns, dar daca nici acum nu i se stabileste un diagnostic concret si automat un trat.adecvat, credeti ca as putea veni cu el la dvs.sa-l examinati clinic?(daca nu puteti sa-mi rasp.aici va las adresa mea pers.de mail -).Va multumesc inca o data pt.consecventa de care dati dovada.


(*modificat de administrator)
0
15-08-2010, ora 15:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu ofer consultatii directe strict pentru afectiuni ce tin de Glezna si Ante-picior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-10-2022, ora 18:09
srgdimitrie
Nu este medic/terapeut
srgdimitrie
Buna ziua! Ma confrunt cu aceeasi problema. Ati resuit sa aflati diagnosticul corect?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: