durere ascutita in piept stanga (zona inimii)

02-07-2015
Ionello
Nu este medic/terapeut
Ionello
Buna ziua,
Ieri dimineata m-am trezit cu o puternica, constanta si ascutita durere in piept in zona inimii (parca vine dintre coaste), care se acutizeaza la fiecare respiratie si radiaza in sus inspre umar. Mentionez ca NU am probleme de respiratie si stari de ameteala scaderi ale tonusului, transpiratie excesiva sau alte simptome in afara de aceasta durere ascutita. Am luat o aspirina si m-a mai lasat putin dar durerea continua. Mai mult, peste noapte nici nu prea pot dormi pe acea parte din cauza durerii. Am o munca statica, de birou dar nu sunt supraponderal si imi fac miscarea de o ora pe zi parcurgand zilnic drumul pana la serviciu si inapoi pe jos (aprox 3km). Ocazional fac sport. Nu am mai avut pana in acest moment asemenea simptome. O sa merg sa consult un medic dar inca nu stiu spre ce zona sa ma indrept si m-am gandit ca o intrebare aici mi-ar da o ideee despre ce se intampla si incotro sa ma indrept.
Multumesc.
9 comentarii
0
03-07-2015, ora 18:25
lachriss
lachriss
Buna ziua. Durerea dv sugereaza o nevralgie intercostala, trebuie insa exclusa o cauza cardiaca a acesteia. Daca nu ati fost inca la medic, va sfatuiesc sa mergeti cat mai repede.
0
03-07-2015, ora 21:33
Ionello
Nu este medic/terapeut
Ionello
Multumesc pentru lamurire. Sper sa fie doar atat. Intre timp am sunat medicul de familie si mi-a spus acelasi lucru. Problema si mai ingrijoratoare este ca durerea s-a acutizat intre timp si e foarte puternica undeva in zona pieptului aproape sub bratul stang, si pulseaza cu fiecare respiratie sau miscare. Intepaturi foarte puternice in zona inimii. Am luat de ieri un antiinflamator (Ketonal forte 100mg)pe care il am la mine, dar deocamdata in loc sa se amelioreze, imptomele s-au acutizat.Credeti ca ar trebui sa merg la un serviciu de urgente?
0
04-07-2015, ora 13:09
lachriss
lachriss
Astazi fiind sambata, va recomand sa mergeti la Urgente. Trebuie facut un EKG si o radiografie pulmonara (simptome respiratorii nu aveti?). Multa sanatate va doresc.
0
04-07-2015, ora 13:26
Ionello
Nu este medic/terapeut
Ionello
Problema e ca sunt in afara tarii pana Sambata viitoare (delegatie). Probleme respiratorii nu am. doar acele intepaturi puterince si constante. Astazi sunt un lic mai bine. Se emelioreaza daca iau ketonal (de 2 ori pe zi) si masaj cu Diclofenac Gel. Azi o sa stau mai mult in repaos si poate pana inspre seara se mai amelioreaza. Daca nu o sa apelez la serviciul de urgente de aici. Multumesc mult.
0
04-07-2015, ora 17:32
lachriss
lachriss
Cel mai probabil e vorba de o nevralgie. Continuati cu antiinflamator, iar daca durerea se inrautateste, adresati-va serviciului de urgenta de acolo. Multa sanatate.
0
06-07-2015, ora 10:23
Ionello
Nu este medic/terapeut
Ionello
Multumesc doamna Dr. Lacramioara Sintamareanu pentru sfaturile dumneavoastra. Mi-au fost de ajutor. Suneteti o adevarata profesionista care intr-adevat isi dedica cumostiintele in sprijinul celor suferinzi. Intre timp ma simt mult mai bine si simptomele au trecut cu totul. Totusi, cand ajung in tara am facut o programare la cardiolog pentru un EKG si pentru o radiografie pulmonara. Multumesc mult.
0
06-07-2015, ora 11:04
lachriss
lachriss
Cu multa placere. Multa sanatate va doresc.
0
10-11-2017, ora 17:53
Andreea Botea
Nu este medic/terapeut
Andreea  Botea
Buna ziua, de aproape 2 zile simt o durere ascuțită in zona toracelui pe partea stanga mai mult, atunci cand inspir aer in piept, iar seara nu pot sa dorm deloc pe partea stanga, e o durere insuportabila uneori iau Nurofen capsule sa mai treaca, ce sfaturi imi dați ar trebui sa merg de urgenta la medic??! Mulțumesc!!
0
12-11-2017, ora 23:18
Dr House
Nu este medic/terapeut
Dr House
@Andreea Botea Durerea acuta in zona costala asociata cu agravarea ei odata cu respiratia indica o durere intercostala acuta. Totusi, puteti face un EKG pentru a elimina suspiciunile la nivel cardiac. De asemenea, este recomanabil sa faceti un examen de coloana vertebrala pentru a identifica sursa inflamatiei - poate fi o hernie etc. Luati un antiinflamator (de ex. Ketonal Forte) impreuna cu un antialgic (ex. Solpadeine). Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •