durere acuta de masea

27-11-2010
pistol nicoleta
Nu este medic/terapeut
pistol nicoleta
buna, ma numesc nicoleta.acum cateva luni am mers la un dentist in strainatate sa imi rezolv cateva carii in partea dreapta sus.nu ma durea nimic dar mi-am facut eu curaj si am mers.dupa radiografii aveam de scos 2 masele, 3 carii de plombat si de pus coronita la o masea.am facut toate astea si la sfarsitul lui septembrie mi-a pus coronita deci am incheiat.dupa aprox 2 sapt.a inceput sa ma doara un dinte destul de tare.mentionez ca maseaua careia i s-a atasat coronita este penultima din partea dreapta sus si dintele de langa ea a fost plombat.durerea se simtea f. tare la acest dinte, deasupra in gingie asa ca am presupus ca a gresit dentistul si nu trebuia doar plombat ci curatat pe canal.durerea era asociata cu tot ce era cald sau f. rece dar mai mult la cald.am mers inapoi la el si mi-a spus ca nu stie care dinte este, poate fi maseaua coronita sau dintele de langa. deoarece ma durea f. tare a deschis acest dinte si a inceput tratamentul pe canal. durerea a persistat si dupa aceasta vizita. iar mentionez, ca am luat amoxicilin 3 zile inainte de a ma duce la el, ca nu ma primea in urgenta, si dupa vizita la el am luat 7 zile antibiotic, amoxicilin 500 din nou.durerea a ramas. am decis sa schimb dentistul.la o noua doctorita mi s-a facut radiografie si mi-a spus ca sub maseaua coronita e un canal pe care nu s-a intrat sau nu s-a curatat corect, ceva de genul dar ca nu e cazul sa scot nimic si sa continuam cu acel dinte inceput. a scos nervul complet la 4 canale si mi-a dat metronidazol 200 mg. durerea a ramas la fel.la o alta vizita mi-a terminat tratamentul pe canal la acest dinte si mi-a spus ca nu stie cauza durerii si nu ma poate ajuta. poate doar presupune ca daca nu a fost dintele acesta e maseaua coronita. durerea se simte de cele mai multe ori deasupra acestui dinte dar si la maseaua coronita. e f. puternica cand trec de la rece la cald, cand beau ceva mai cald(nu fierbinte), cand mananc desi nu ating acolo deloc, la metrou, in dus, la aer conditionat la tot.mor de durere.de o luna jumatate traiesc un cosmar.acum am hotarat sa merg la un privat sa dau jos coronita si daca se mai poate face ceva, poate vine de acolo durerea.mi s-a spus ca in prezent nu mai este nerv decat la ultima masea dar ea nu prezinta nici o problema, e chiar buna.de altfel doctorita aceasta mi-a spus ca as putea avea o infectie cronica dar daca nu imi trece nu stie ce sa faca.astept un raspuns pana nu innebunesc. multumesc
1 comentarii
0
27-11-2010, ora 23:29
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Din pacate, online va putem ajuta doar cu sfaturi in ce priveste medicatia pt durere: ibuprofen 600 mg si paracetamol 500 mg luate impreuna. Se poate repeta combinatia la 12 ore.

Sint situatii cind este f greu de aflat care este dintele cauzal al durerii, chiar avind la dispozitie radiografii si testele efectuate asupra dintilor. Daca dpdv clinic e greu de pus acest diagnostic, online e de-a dreptul imposibil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul