durere acuta de coloana cervicala

17-07-2009
stela0509
Nu este medic/terapeut
stela0509
buna ziua. eu am o problema mai veche. acum 2 ani am suferit un accident auto in care am facut o entorsa de coloana cervicala. am avut guler special 2 saptamani. la radiografie mi-a aparut coloana cervicala usor deplasata spre stanga.
in dimineata aceasta mi-a aparut o durere crunta de ceafa, in partea stanga mai ales, gatul imi este aproape imobilizat si pe langa asta muschii din spate (tot partea stanga) imi sunt usor umflati. iar medicul de familie este de negasit. ma dor si ochii iar urechile mi se infunda des si simt presiune in ele. sa fie vorba cumva de spondiloza?
3 comentarii
0
17-07-2009, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebbuie mai intai sa consultati un neurochirurg.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-07-2009, ora 10:52
stela0509
Nu este medic/terapeut
stela0509
am fost la urgente si medicul de acolo, fara sa ma consulte macar amanuntit mi-a dat diagnosticul de torticolis muscular, si mi-a zis ca nu are absolut nici o legatura cu traumatismul suferit anterioar. mi-a prescris fastum gel si nimesil si mi-a zis ca poate imi trece in 2 zile. acum imi pot misca gatul normal dar durerea cervicala s-a transformat intr-o senzatie de arsura si din cand in cand mai simt intepaturi.sa am incredere in diagnosticul medicului sau sa caut si alta opinie? si e posibil ca experienta mea din ultimele zile sa nu aiba legatura cu traumatismul suferit anterior?
0
21-07-2009, ora 11:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Asa cum va spuneam, este indicat sa consultati un neurochirurg cu buna practica in chirurgia spinala.
Este posibila o legatura cu vechiul traumatism sau poate fi pur si simplu cervicartroza.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: