durere acerba zonala baza unghie police mana stanga

16-10-2014
eli47
Nu este medic/terapeut
eli47
Istoricul durerilor mele este acesta: in urma cu vreo 22 de ani am inceput sa am la baza (pe o zona de 2 mm) unghiei policelui (degetul mare) de la mana stanga o durere care initial aparea in moment ce atingeam acea zona, deci mecanic - probabil simteam durerea o data pe luna, neavand nici un alt simptom sau modificare unghiala; cu timpul durerile au inceput sa se accentueze, sa se inteteasca, sa apara o zona usor modificata coloristic (usor mai rosiatica si incadrata de 2 dungi albicioase), care incepea de la baza unghiei si care in timp s-a intins spre varful ei, astfel ca de vreo 6 ani exista si o despicatura a unghiei corespunzator acestei zone spre varf; mai mult durerile care sunt puternice sunt declansate si de fiecare data cand corpul meu simte rece (poate sa fie vara lui cuptor, dar daca intru in mare sau piscina e dezastru, ceea ce ma face sa le evit), va dati seama ce este iarna cand cu 2 perechi de manusi nu mi se alina durerea si sufar pana corpul isi regleaza temperatura si nu mai simte frigul (oricum merg infofolita).
Din nefericire nu am un diagnostic, dar dermatologic nu am nici o afectiune, ortopedic pe radiografie nu e nimic, am facut si o capilaroscopie, iar la reumatologie mi s-a spus ca nu se stie vreo afectiune cu specific care sa atinga baza unghiei si numai la o mana; nici neurologul nu mi-a spus nimic concret, astept sa fac un RMN (nu stiu daca am sansa ca macar sa stiu ce am) si mi-a dat asa pt. dureri neuroleptice Gabaran si complexul de vitamine B (milgamma).
Pot primi un sfat sau sugestie ce specialitate are problema mea?
2 comentarii
0
24-02-2017, ora 13:48
DanielaDDD
Identitate neconfirmată
DanielaDDD
Aveți Tumora glomica și se poate opera la chirurgie plastica.
0
20-08-2022, ora 22:05
Munky
Nu este medic/terapeut
Munky
Buna seara.
Am avut luna trecută o problema la degetul mic mâna dreaptă la prima falanga, , nodul tisular, , am fost operata la deget am scos acel nodul în urma examenului histopatologic sa confirmat, , tumoare glomica, , alte investigati ar fi cele imonohistochimice care sunt in lucru...
Întrebările mele sunt : de ce încă mă doare in zona operatie, când ating unghia și parcă creste și foarte greu și un pic strâmbă?
Menționează că zona este și roșie...
Cât durează recuperare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.