durere abdominala si balonare

30-01-2015
ellavlad
Nu este medic/terapeut
ellavlad
Buna ziua, am si eu o problema cu sora mea in varsta de 40 de ani care a avut 2 nasteri si o extrauterina. De aproape un an nici un medic nu a reusit sa-i dea un diagnostic cu toate ca a facut nenumarate analize printre care endoscopie, colonoscopie si ecografie. Simtomele sunt urmatoarele: - i se umfla tot abdomenul ca la o femeie insarcinata in ultimul trimestru de sarcina - are dureri abdominale, dureri de piele in zona abdomenului, contractii foarte mari inclusiv pierderea cunostintei, stari de cald/rece, stari de constipatie, are senzatii de voma si greata. Cand ajunge la urgenta dupa un calmant se desumfla imediat daca nu i se face acest calmant nu i se desumfla abdomenul timp de 2-3 zile. Aceste crize sunt destul de fregvente 3-4 ori pe saptamana, ma puteti ajuta cu un sfat ? Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dumneavoastra
2 comentarii
0
18-02-2015, ora 10:11
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Problema cu care se confrunta sora dvs., este acidoza moderata.Majoritatea boliilor si disfunctiilor sunt datorate hiperaciditatii in care traim.Aerul pe care il inspiram este poluat, mancarea pe care o mancam este plina de chimicale, apa pe care o consumam este cu chimicale si cu un ph scazut.La toate acestea se adauga stresul la orice nivel emotional, psihic, mental.
Toti acesti factori produc aciditate in organism ceea ce distruge balanta alcalin-acid.
Din punct de vedere al medicinei traditionale nu aveti nici o problema, pentru ca patologic nu suferiti de nici o boala.
Din punct de vedere al medicinei naturiste(terapii complementare)aveti foarte multe dezechilibre care se manifesta prin diverse simptome, si care netratate duc la patologii(boli).
Pentru rezolvarea problemei aveti nevoie de un nutritionist(terapeut).
-*

Sanatate maxima!

(*modificat de admin)
0
24-02-2015, ora 18:30
ellavlad
Nu este medic/terapeut
ellavlad
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •