durere abdominala

24-08-2010
ema_31
Nu este medic/terapeut
ema_31
Buna ziua,
Am si eu o problema, poate un medic imi va da un sfat. De multa vreme simt o durere foarte intensa in partea dreapta jos a abdomenului. Prima data cand m-am prezentat la medic m-au operat de apendicita (2003), iar apoi mi-au zis ca nu aveam apendicita, ci niste microchisturi ovariene. M-au trimis la ginecolog. Acesta mi-a dat niste antiinflamatoare si antibiotice. Durerea aceasta revine uneori, si este foarte intensa uneori, alteori usoara. Asta-vara cand a revenit, m-a trimis medicul de familie iar la ginenolog -altul, care dupa ce m-a jignit ca n-are ce sa-mi faca, pentru ca sunt virgina - de parca asta ar fi o vina - a facut un ecograf, mi-a spus ca sunt sanatoasa ca un astronaut, m-a trimis acasa si nu mi-a dat niciun tratament. Explicatia de asta data a fost ca probabil vechea operatie de apendicita este vinovata de aceste dureri. De obicei, durerea este suportabila, dar creeaza un disconfort semnificativ. Uneori insa este suficient de intensa incat sa nu pot dormi, iar rareori este extrem de intensa, aproape de nesuportat. Calmantele cum ar fi piafenul (pastile) nu ajuta cu absolut nimic. Acum cateva saptamani durerea a revenit. Din nou la medic, din nou esti virgina, ce vrei sa-ti fac, din nou ecograf abdominal, din nou n-ai nimic, din nou probabil este vechea operatie de apendicita vinovata. Si fireste din nou niciun tratament. Unge-te si tu cand vrei cu un antiinflamator. Asa mi s-a spus. Probelema mea este ca azi-noapte nu am dormit deloc, durerea este atat de intensa, in reprize, ca un junghi, chiar ca o arsura. Ba nu mai este localizata doar in drepta jos, ci si central spre dreapta jos. Simt chiar ca radiaza in spate. Intrebarea mea este acum ce sa fac. Am fost la medic. Vineri pe 20 am facut econgraful. Sa ma duc iar, sa-mi spuna iar ca n-am nimic. Este oare posibil ca aceasta veche operatie de apendicita sa fie cauza. Marturisesc ca in ultimele 2 zile am suferit de un usor deranjament abdominal. Daca este o cauza genitala, ecograful nu a aratat-o. Sa ma intorc la antiinflamatoare?
3 comentarii
0
26-08-2010, ora 18:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Greu de presupus ca la 7 ani de la operatie ai putea avea acum probleme.mai credibil este ovarul polichistic.dar daca spui ca la ecografie nu s-a gasit nimic...dar totusi aceste chisturi s-au vazut cu ochiul liber, in timpul operatiei.Nu ai scurgeri genitale suspecte, urat mirositoare ? ciclu ai regulat ? urinezi normal, fara usturime ? febra ai facut ? analize la sange si urina ? durerea nu este legata de venirea menstruatiei ?
0
27-08-2010, ora 19:14
ema_31
Nu este medic/terapeut
ema_31
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, am vizitat din nou un ginecolog, care mi-a spus ca nu este nicio problema genitala. La toate intrebarile dvs. raspunsul este nu, mai putin cea legata de ciclul menstrual, care este normal. Medicul a diagnosticat colici, ceea ce este probabil un fel de a spune ca nu prea se justifica acele dureri, si mi-a recomandat niste antiinflamatoare. Dar asta mai mult pentru ca am insistat eu sa-mi dea ceva ca nu pot dormi din cauza disconfortului si a durerii. Nu mi-a recomandat alte analize. Desi durerea persista, nu mai este atat de intensa si dorm bine de cateva zile. Tot ce pot eu sa fac este sa am incredere in medicii pe care i-am consultat, si am incredere, stiu ca nu este ceva grav, iar daca durerile intense reapar sa ma duc din nou la medic. Probleme de tranzit nu am si nu am avut niciodata. Poate ar fi bine sa imi fac analizele la sange si urina?
0
27-08-2010, ora 20:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca durerile persista sau revin, da.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •