Durere de spate (la plamani)!

12-02-2008
carola
Nu este medic/terapeut
carola
de la inceputul anului fac vizite f dese la diverse cabinete medicale si fac diverse investigatii EKG, Eco tiroidian, radiografie pulmonara, tomografie craniana si toate astea pentru lipsa de calciu (ionic) si magneziu.Problema e ca de 1 sapt ma confrunt cu o durere de spate( la plamani).Radiografia pulminara mi-am facut-o pe la sf lunii ianuarie si nu cred ca ar fi bine sa-mi mai fac o radigrafie pulmonara.Numai ca la cate auzim in ziua de azi nu stiu ce sa fac.Durerea poate fi de la coloana tinand cont ca dimensiunea unui san este mult mai mare.va rog sa ma ajutati.Nu as dori sa fac investigatii inutile.
12 comentarii
0
13-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Nu disperati. Mai aveti cateva cabinete de cutreierat si cateva analize si epuizati toate posibilitatile. Intrebarea este ce cautati? Ce va trebuie? Probabil confort santional. Fiti sigura ca daca aveti atata energie sa consumati pe drumuri, iar diagnosticul intarzie sa apara, afectiunea dvs este foarte bine ascunsa.
Va dau o veste buna. Pentru astfel de cazuri s-a inventat sistemul SISCO. Este un aparat care initial a fost folosit la diagnoza si tratamentul cosmonautilor (ei fiind izolati trebuia asa ceva). A dat rezultate favorabile si a fost lansat pe piata. A fost probat pana acum in peste 6 milioane de cazuri in toata lumea. Fotbalistii de la clubul din Torino au achizitionat 6 aparate. Ma rog... est e cel mai la moda. Aparatul te consulta (determina echilibrul bioenergetic printr-un soft complex) si tot el te trateaza automat (prin campuri electromagnetice pe care le genereaza prin electrozi. Cumparati-va un astfel de aparat. Costa cam 15 000 eur si daca stati bine sa va ganditi tot atat va vor costa si pe dvs. analizele. Aveti avantajul ca puteti sa-i tratati si pe cei din jur fara sa stiti medicina si poate cu timpul faceti si bani, daca va tineti de afacere. Transformati-va viata ! Curaj ! Deveniti din invins un invingator !
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
" d-le doctor d-ta glumesti????????????
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
" d-le doctor d-ta glumesti????????????
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
" d-le doctor d-ta glumesti????????????
0
13-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Nu stiu ce sa zic. E de discutat, oricum. Uneori lumea crede ca glumesc. Dar viata omului este una singura.
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
ok de aceeasi parere sunt si eu. Numai ca modul in care i-mi descrii situatia pare asa "luata peste picior ".doream doar sa stiu ar trebuisa-mi mai fac o radiografie pulmonara sau cea facuta de cateva saptamani este concludenta si nu ar trebui sa ma iradiez tinand cont ca am facut :tomografie, eco tiroidiana, EKG, si radiografie pulmonara.
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
si sincer nu ma ridic la situatia financiara a clubului de fotbal din Torino. e pacat ca unii oanemi de rand nu au banii necesari pt analize banale.iar altii i-si pot cumpara tot felul de aparaturi, care pot depista boala inca de la inceput.Oricu sunt de parere ca singurul lucru pe care nu-l poti cumpara este VIATA.
0
13-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Radioscopia este mai putin nociva decat radiografia. Se pot observa aceleasi detalii, numai ca nu raman pe film. Plecand de la aceasta idee, hai sa vedem ce detalii au ramas pe film de la radiografia precedenta. Este foarte putin probabil ca intr-un interval scurt sa apara modificari osoase semnificative. Singura problema este incidenta imaginii. Daca a fost facuta pentru plamani, este posibil sa nu se vada unele detalii interesante ale coloanei. De obicei pentru coloana se face o Rg fata si una profil. Iarasi va spun ca e putin probabil sa gasim lucruri noi, dar nu se stie niciodata. Probabil durerea este o nevralgie radiculara sau intercostala. Poate ar fi interesant sa faceti o proba terapeutica. Asta inseamna sa luati 2 cp de Algocalmin acum si 2 peste jumatate de ora si sa asteptati 1 ora. daca e nevralgie ar trebui sa treaca in acest interval.
Scuze pentru "ailalta". Nu a fost cu intentie. E numai un pic cam noua metoda si lumea inca nu stie de ea. Sunt unii cu bani care isi pot permite. Eu am fost un pic indus in eroare de exprimarea dvs. initiala si am crezut ca deja ati cheltuit mult la medici si de aceea. Inca o data scuze.
Cu stima!
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
problema e ca de cand cu atatea vizite pe la medici am ramas cu o asa zisa" gaura neagra" in suflet, sa nu zic mai mult cu probleme de ordin emotional.Deoarece dupa indelungi analize de sange, si toate investigatiile sus mentionate, medicul de fam.nu a depistat nimic, dand tot felul de pronosticuri :"poate o fi atac de panica, poate o fi glanda tiroida, sa nu fie vre-un anevrism cerebral"si asa am ajuns sa ma gandesc la ce a fost mai rau, crezandu-ma suferinda de vreo boala.f grava(vazand ca medicul poate doar da din umeri), si asa ca acum gandesc prima data negativ.Oricum eu sunt f suparata pe tot ceea ce se intampla, cum oameni simpli (care au muncit o viata)sunt lasati de izbeliste doar pt simplu fapt ca nu-si permit sa se trateze la cele mai performante nivele, si nu-si permit sa manance sanatos.Uneori poate despic prea mult firul in 4 si chiar nu e bine dar asta este.Iar "metoda din lumea noua". e bine de cei ce o pot utiliza, as dori-o multor oameni a caror viata ar depinde de ea.Multumesc mult pt.raspuns.Scuzele chiar nu sunt necesare.
0
13-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
am vizitat pagina d-voastra, va felicit pentru vasta d-voastra experienta.Stima si respect!!!!
0
14-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Da, doamna, va multumesc!
Acum hai sa facem ceva si pentru dvs. in ideea de a va simti mai bine. Si ca prim pas, hai sa ne organizam un pic. Este inacceptabil sa colindati asa cabinetele medicale, fara un raspuns clar. Sigur, nu e vina nimanui. Probabil trebuie sa va conduca cineva prin jungla medicala. Daca imi lasati o adresa de mail eu va pot trimite niste chestionare pe care daca le completati ne putem face o mai buna imagine asupra suferintei dvs. Eu ma bucur pentru increderea si atentia pe care mi-o acordati si vreau sa va raspund cu maxima seriozitate. Multumesc !
M-am gandit sa desfasor acesta activitate (de consulting prin internet) de vreo 12 ani, dar iata ca abia acum se materializeaza acest desiderat, acum cand populatia are acces la internet. Metoda este foarte avantajoasa si multumim organizatorilor acestui site pentru initiativa lor si buna organizare.
Va astept deci la dezbateri! Cu stima.
0
14-02-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
am o prietena a carei mama a fost diagnosticata cu lupus, care se manifesta prin caderea parului si aparitia unor eruptii pe scalp; eu am citit ca eruptiile pe scalp sunt cauzate de afectarea ficatului (prin afectarea rinichilor, stomacului. eruptiile apar pe alte zone ale corpului). intrebare: doamna in cauza sufera si de diabet, iar tratamentul pentru diabet nu este compatibil cu cel pentru lupus... din cauza cortizonului, care creste glicemia. mai cunoasteti vreun caz asemanator? nu stiu la ce medic se trateaza doamna, dar eu sincer nu am incredere intr-un singur medic... sunt de parere ca mai multe opinii sunt mai bune decat una. va rog sa imi dati niste relatii daca puteti, si scrieti-mi -. va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.