dureri de oase si ale articulatiilor

19-07-2010
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Din luna mai am inceput sa am dureri ale degetelor, mai precis ale articulatiilor. usor usor durerea a devenit mai mare.
Dupa o luna, am avut herpanginapuroi in gat.Am zacut la pat 1 saptam, cu frisoane, , , temp si am facut tratam cu antib tablete si injectabil.

In urma acelui episod am ramas cu dureri ale genunchilor, ale oselor picioarelor, mai exact de sub genunchi, acele oase lungi.Parca ma sageteaza.Iar genunchii simt ca ma lasa... ma dor oasele lungi ale mainilor, acele oase dintre cot incheietura mainii.

duerea degetelor parca a inceput sa ma lase catusi de putin incat sa tastez la calc.si asta cred, de cand am inceput sa iau calciu.

mi se pun foarte des carcei la laba piciorului incat degetele efectiv isi schimba pozitia.
am vederea incetzosata si ameteli.Sunt tot timpu obosita, dar mi s-a explicat ca ar fi de la tiroida.

oki, , , am fost la dr, intre timp mi-am facut radiografia mainilor si scrie clar: Demineralizare osoasa!
Dar nimeni nu ma ia in seama si se mira la citirea rezultatului.

Doar un singur reumatolog a citit acelasi lucru in radiografia mea inainte de a vedea rezultatul scris al radiologului si m-a intrebat dc consum lactate.dar nici un tratam!

am facut analize ptr poliartrita si nu e nimic infectios!

un alt dr m-a suspecteaza de spasmofilie.

daca a mai trecut cineva prin asa ceva va rog sa-mi scrieti experienta voastra.cel mai tare ma sperie faptu ca ma dor rau genunchii.

aaaa si cam de 4 ani de zile, dupa ce am nascut, in perioada menstruatiei am hemoragie, imi curge ffffffffffff mult.Dr mi-au facut eco/teste si mi-au zis ca nu e nimic.atata timp cat nu ma anemiez... si am tiroida autoimuna(nu stiu daca are legatura)

sa fie oare aceste stari/dureri cauzate de un deficit de Ca?
cancerul osos se poate confunda cu o demineralizare osoasa la radiografie? sau. : se poate depista la radiografie cancerul osos?

va multumesc
80 comentarii 12 3 Înainte ›
0
19-07-2010, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca va confruntati cu o maladie reumatologica ( de tip autoimun).
Trebuie sa gasiti un reumatolog care sa nu va diagnosticheze 100% numai pe baza analizelor. Exista nenumarate tipuri de poliartrite de tip seronegativ (care evolueaza cu analize perfect normale), dar care trebuie considerate, din punct de vedere clinic, echivalente Poliartritei reumatolide si tratate ca atare, printr-un tratament de fond de tip metothrexat sau echivalent. Absenta acestui tratament determina distructii articulare masive si ireversibile.
Singura problema este ca veti gasi extrem de dificil in Romania un reumatolog care sa ia aceasta decizie (eu il caut de vreo 3 ani si inca nu l-am gasit.).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-07-2010, ora 23:11
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Oo Doamne, sa inteleg ca este o boala autoimuna?:((( si ca intr-un fel sau altu nu poate fi tratata?
0
19-07-2010, ora 23:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aceste boli au tratamente perfect codificate si extrem de eficace.
Poate fi orice fel de maladie reumatologica, motiv pentru care nu trebuie sa va pierdeti speranta.
Asa cum spuneam, singura problema reala este gasirea unui reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-07-2010, ora 23:17
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
multumesc mult pentru raspuns.sa inteleg ca o eventuala "spasmofilie" iese din discutie ?
0
19-07-2010, ora 23:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Spasmofilia este o afectiune rarissima (eu nu am vazut inca nici un caz in intreaga mea cariera medicala) si chiar este negata de unii colegi ca diagnostic real.
Deci nu se pune problema acestui diagnostic (decat cu o probabilitate infima, de 0, 0000001%).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-07-2010, ora 23:36
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
multumesc mult, va voi tine la curent
1
19-07-2010, ora 23:57
LF
Nu este medic/terapeut
LF
Buna seara!
ma confrunt si eu cu o problema de articulatii...imi trosnesc toate: la nivelul pumnului, incheietura mainii, coate, umeri, coloana, genunchi, glezne...coloana cel putin, in momentul cand rotesc bratele, scoate un sunet foarte pronuntat!.se simte ca si cum se bat os pe os...e destul de frustrant, nu simt durere...dar ar trebui sa iau ceva?
in copilarie, am facut 7 ani(6-13) de arte martiale..se poate sa fie asta cauza?acum am 24 ani.
0
20-07-2010, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu este nimic ingrijorator, cu conditia sa nu exagerati si sa nu transformati acet obicei intr-un "tic" nervos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2010, ora 21:54
popescudelia
Nu este medic/terapeut
popescudelia
Buna ziua! v-am scris in urma cu cateva saptamani in legatura cu un chist sinovial pe care il am la inceheietura mainii drepte..probabil ca o sa-l operez in august, dar acum am altceva ce ma ingrijoreaza.de vreo doua saptamani am dureri articulare..la nivelul ambelor maini...imi este greu sa tastez la calculator, am senzatie de greutate in maini si imi misc cu o oarecare dificultate degetele..Am o senzatie de tensiune si furnicaturi in palme si degetele imi trosnesc destul de usor...Am facut si niste analize de sange...VSH-ul e in limitele normale, testul pentru Proteina C este negativ, deasemenea calciul e in limitele normale..de fapt toate analizele sunt bune...si nu imi pot explica de ce am aceasta senzatie neplacuta la nivelul mainilor si palmelor..si incheieturilor mainii, si degetelor..Am facut si o radiografie si pe rezultat scrie..multiple geode osteolitre la nivelul epifizelor distale radiale, oasele carpului si metacarpului (1/3 proximale) bilateral. Daca ati putea sa-mi spune-ti parerea dumneavoastra as fi foarte multumitoare.
0
23-07-2010, ora 23:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Analizele nu au o prea mare importanta, in conditiile in care exista anumite maladii reumatologice care se manifesta cu analize perfect normale.
In aceste conditii, prezenta poliartralgiilor mentionate trebuie sa va conduca catre un consult la reumatolog.
Tineti-ne la curent cu demersurile, este important pentru D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
24-07-2010, ora 09:48
popescudelia
Nu este medic/terapeut
popescudelia
Va multumesc foarte mult! Am sa va tin la curent cu ceea ce se intampla.
0
24-07-2010, ora 20:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 00:21
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Buna seara, Dl. Dr.Marius Uscatu
Intamplator am ajuns la aceasta sectiune si m-am bucurat mult sa vad ca reactionati la suferinta celor din jur, desi din pacate ati raspuns la o problema asemanatoare intr-un mod care nu-mi da mari sperante...
Povestea mea este in linii mari asemanatoare cu suferinta expusa mai sus de carmen, dar eu, fiind deja diagnosticata cu tiroidita hashimoto, mi-am postat speranta de a gasi un sfat bun la sectiunea bolilor autoimune, care din pacate este destul de ascunsa in site. Mi s-au intamplat si mie aceleasi lucruri: am fost la mai multi medici care toti s-au ferit sa puna un diagnostic si cu atat mai mult un tratament. Am sa reiau cele scrise acolo, si poate veti putea totusi sa ma ajutati cu un sfat.

Osteoartrita este un diagnostic pe care mi-l atribui (cu semnul intrebarii, bineinteles), pentru ca semnele radiologice si simptomele pe care le am se incadreaza in tabloul acestei boli. Necazul meu a debutat de mai bine 3 ani, si a inceput cu dureri articulare nocturne, simetrice, intai la ambele incheieturi ale mainilor, apoi la ambele coate. Perioade de durere, tratament cu antiinflamatoare si bai saline, apoi remisiune. Intre timp a aparut o amorteala a varfurilor degetelor la ambele maini, mai mult la stanga. In timp, amorteala a coborat mult spre palma, si s-a accentuat. Incheietura mainii e foarte sensibila la eforturi foarte mici, nu mai am forta de loc, nervul median este afectat, furnicaturi, arsuri, intepaturi, pierderea aproape totala a sensibilitatii. In acesti 3 ani am frecventat mai multi medici care au suspectat poliartrita reumatoida, dar care a fost infirmata de analize, si a fost considerata o simpla artroza. In noiembrie 2009 am fost trimisa si la un control endocrinologic unde mi s-a depistat tiroidita hashimoto. Am si frecvente simptome de sindrom Raynaud. La radiografia comparata a mainilor apar foarte multe modificari degenerative articulare si osoase, evident cauzate si de insuficienta circulatie sanguina la nivelul degetelor. De obicei mi se spune:"suferiti de o boala autoimuna, e o situatie complexa, continuati cu antiinflamatoare si yogaflex." Intre timp mi s-a descoperit un cancer uterin, de care am fost operata, dar care face prohibitive unele metode de tratament, incluzand fizioterapia sau balneoterapia. Ma sperie faptul ca sindromul de Tunel Carpian netratat m-ar putea duce la infirmitate permanenta
. Va rog mult sa ma indrumati spre un medic care sa descurce complexitatea problemelor mele si sa ma poata ajuta inainte de a fi prea tarziu. Sa incerc la un alt reumatolog, sau ce specialitate medicala?
Multa sanatate!
0
25-07-2010, ora 00:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum am afirmat deseori pe acest site, o poliartrita reumatoida nu poate fi infirmata prin lipsa analizelor demosntrative.
Exista nenumarate forme de poliartrite sero-negative, adica cu analize perfect normale.Acestea impun totusi un diagnostic de finete si un tratament de fond adecvat, care este cel similar cu tratamentul poliartritei reumatoide.
Problema esentiala este ca reumatologii nu reusesc sa vada dincolo de normalitatea analizelor si sa impuna adevaratul tratament de fond, in lipsa caruia distructiile articulare sunt rapide, masive si invalidante. Tratamentul de fond nu este bazat pe anti-inflamatoare normale si cu atat pe mai putin pe preparate cortizonice, ci unul de tip salazopirina, metothrexat, leflunamida, anticori monoclonali etc etc.
Prin urmare, mai incercati si la alti reumatologi (din pacate, eu nu va pot indruma pentru ca nu cunosc nici unul in masura sa va ajute in Romania).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 12:48
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Domnule doctor, vroiam sa va mai intreb:
-in urma interpretarii radiografiei mainii, am aflat ca am demineralizare osoasa. Am menstruatie fffffffffffffffff abundenta-hemoragica luna de luna timp de 4 ani! este vorba de lipsa calciului din oase?a mineralelor? demineralizarea osoasa este acelasi diagnostic cu osteoporoza? Intreb ptr ca ma dor articulatiile mainilorgenunchii
-cancerul de os se vede la radiografie?
Ma obsedeaza cancerul osos si incerc sa gasesc o explicatie.
va multumesc
0
25-07-2010, ora 14:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt obligat sa va repet:
Cred ca va confruntati cu o maladie reumatologica ( de tip autoimun).
Trebuie sa gasiti un reumatolog care sa nu va diagnosticheze 100% numai pe baza analizelor. Exista nenumarate tipuri de poliartrite de tip seronegativ (care evolueaza cu analize perfect normale), dar care trebuie considerate, din punct de vedere clinic, echivalente Poliartritei reumatolide si tratate ca atare, printr-un tratament de fond de tip metothrexat sau echivalent. Absenta acestui tratament determina distructii articulare masive si ireversibile.
Demineralizarea osoasa pe care o descrieti nu are absolut nici o importanta. Nu se pune problema cancerului, cat mai curand a unei maladii reumatologice de tip auto-imun (poliartrita reumatoida, spondilartrita, reumatism psoriazic etc etc).
Prin urmare, trebuie sa gasiti un reumatolog bun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 14:20
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Multumesc mult, domnule doctor, pentru raspuns. Dupa cate se pare medicatia recomandata in acest gen de boli, imunodepresoarele, au reactii secundare destul de importante. Din aceasta cauza probabil reumatologii evita sa decida un tratament riscant atunci cand nu au un diagnostic cert. Desi probabil chiar si bolile autoimune atipice ar necesita un tratament asemanator. Sper sa gasesc totusi un medic impreuna cu care sa evaluam beneficiile si riscurile, si sa actioneze in consecinta. Va doresc multa sanatate.
0
25-07-2010, ora 14:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Perfect adevarat, tratamentul de fond in bolile reumatologice auto-imune are numeroase efecte secundare, insa este singurul in masura sa stopeze distrugerea rapida, masiva si ireversibila a articulatiilor, pana la stadiul de carucior rulant.
Prin urmare, trebuie sa gasiti un reumatolog bun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 14:25
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Doamna Carmen,
Mi-ar face mare bucurie daca ati accepta sa vorbim despre suferinta noastra. In cea mai mare parte, problemele noastre coincid. Mi se pare ca sunteti mai tanara decat mine si suferiti de o forma mai agresiva a aceleiasi boli. Va rog sa luati legatura cu mine prin Yahoo mail. Va doresc multa sanatate
1
25-07-2010, ora 14:28
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Mai am o intrebare, Dl doctor, acest tratament ar fi permanent sau pe o perioada limitata si ar putea oppri evolutia bolii?
0
25-07-2010, ora 14:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este greu de spus, si oricum nu conteaza foarte mult.
Singura posibilitate de a opri distructiile articulare masive, rapide si ireversibile este reprezentata de acest tratament de fond.
Pana la urma, trebuie cantarite efectele secundare in fata distructiilor articulare.
de obicei, tratamentul continua toata viata, dar am vazut multe cazuri in care boala s-a oprit, s-a stabilizat si nu mai necesita nici un fel; de tratament.
Prin urmare, trebuie sa gasiti un reumatolog bun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 14:44
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Va multumesc mult, domnule doctor. Va doresc multa sanatate si putere de munca pentru a putea ajuta cat mai multi oameni in suferinta. Am cel mai mare respect pentru profesionalismul si calitatea dvs umana. Duminica placuta!
0
26-07-2010, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ne tineti la curent cu demersurile D-voastra: este important atat pentru mine cat si pentru pacientii aflati in situatia D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-07-2010, ora 09:01
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Domnule Doctor,
era si intentia mea sa va tin la curent cu evolutia situatiei mele pentru ca dvs suntet in masura sa ajutati alti oameni aflati in aceeasi situatie si care vi se adreseaza sau care apeleaza la acest site, in disperare de cauza. Imi pare foarte rau ca doamna Carmen, cea care a initiat aceasta tematica, nu ia legatura cu mine. Intre cazurile noastre este o similitudine foarte mare, sangerarile foarte abundente au fost o mare problema si pentru mine. Efectul lor este ca am devanit o adevarata fabrica de sange. Acum am probleme, trebuie sa iau anticoagulante.
Doresc sa va spun ca am mers la Clinica de Reumatologie din Cluj si se pare ca am intalnit un medic bun. Mi-a recomandat sa fac o serie de analize, intre care si teste imunologice. In ce priveste problema care pe moment este cea mai suparatoare, sindromul de Tunel Carpian, maine mi se vor face inflitratii intraarticulare cu Diprofos. (a trebuit sa intrerup medicatia anticoagulanta pentru 2 zile). Alte decizii asupra conduitei de urmat se vor lua dupa ce am rezultatele analizelor
Cu multa stima, Elvira
0
29-07-2010, ora 13:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sindromul de canal carpian poate fi intalnit in poliartritele de tip reumatoid, ca urmare a compresiunii exercitate de sinovita tendonalelor flexoare asupra nervului median.
Solutia nu este in nici un caz infiltratia cu Diprophos, care nu rezolva absolut deloc problema cauzala, in schimb determina complicatii redutabile, cum ar fi ruptura tendoanelor flexoare, cu efect catastrofal dpdv functional!!!!
Trebuie mai intai precizat diagnosticul, trebuie aplicat tratamentul de fond, iar daca sindromul de canal carpian persista, solutia este un chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-07-2010, ora 14:02
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Domnule Doctor
Ma cam sperie ce mi-ati scris... Raul a fost facut deja. Azi de dimineata mi s-au facut infiltratii la ambele maini. Se pare ca medicul a exclus poliartrita reumatoida ca dignostic, dar nu si posibilitatea unei boli autoimune. Mia recomandat sa fac niste teste sanguine si teste imunologice: anticorpi antinucleari si pentru depistarea hepatitei B si C. Presupun ca prezenta anticorpilor antinucleari va deternina initierea unui tratament specific. Eu sper din suflet ca ei sa nu existe, iar modificarile pe care le am eu sa fie de un tip mai benign, sa nu fiu nevoita ca dupa ce am avut cancer sa creasca riscul de mai face.
In alta ordine de idei, ce ma sfatuiti sa fac pentru ca sa evit complicatiile de care vorbeati mai sus? Sunt singura si fac tot posibilul sa evit o infirmitate. Astept cu multa nerabdare sfaturile dvs. Mii de multumiri. Cu stima, Elvira
0
29-07-2010, ora 14:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singura sansa o constituie gasirea unui reumatolog care sa nu seghideze 100% numai dupa analizele sanguine, ci mai ales dupa tabloul clinic (examinarea directa a articulatiilor), coroborat cu istoricul afectiunii.
Exista si poliartrite seronegative (cu analize perfect normale), care necesita insa tratament de fond executat de urgenta, pentru a preveni distrugerea masiva, rapida si ireversibila a articulatiilor. Din pacate, eu nu am gasit inca un asemenea reumatolog in Romania, dar il caut in continuare cu asiduitate...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-07-2010, ora 14:17
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Domnulte doctor, mi-ar face placere sa am o discutie putin mai larga cu dvs, in afara acestui forum, dar nu stiu daca exista posibilitatea unor mesaje personale. Daca e posibil, va rog sa-mi aratati calea. Cu multa stima, Elvira
0
29-07-2010, ora 14:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea, aici pe site.
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
29-07-2010, ora 15:04
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Am expediat un mail prin yahoo, pentru ca nu stiu sa folosesc outlook express. Sper sa il primiti. Cu stima, Elvira
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Medicamentele care blochează receptorii mineralocorticozi ar putea proteja celulele osoase îmbătrânite
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze și să rămână sănătoase?
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •