durata intre vaccinuri

05-09-2010
mimi.luk
Nu este medic/terapeut
mimi.luk
buna ziua. am un bebe de 5 luni si 2 saptamani, pana acum nu am facut vaccinul de 2 luni si cel de 4 luni (se pare ca au primit inca).tocmai am cumparat infarix hexa pentru vaccinul de la 2 luni.Am citit pe forum ca ar fi indicat sa continui tot cu infarix. Imi poate explica cineva care ar fi schema cu infarix si care este durata intre vaccinuri??avem de recuperat.
in urma cu 5 zile am terminat un tratament cu augmentin ( a prins un pic de gripa), ar fi un impediment sa fac vaccinul acum?inca nu am discutat cu medicul de familie.
va multumesc
4 comentarii
0
05-09-2010, ora 18:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu trebuia sa te grabesti, pe la sfarsitul lunii septembrie vor sosi vaccinuri.trebuia sa discuti cu medicul de familie.avand in vedere ca de la iesirea din maternitate bebelusul nu a mai facut nici un vaccin, eu te sfatuiesc sa ai rabdare, sa nu incepi cu Infanrix.la sfarsitul lunii va incepe cu Pentaxim si antihepatitic de la cabinet, continui la distanta de minim 30 de zile cu al doilea Pentaxim, iar a treia doza, cea pe care trebuia sa o faca la 6 luni, va fi cu Infanrix hexavalent.ultima doza, la 1 an, va fi tot Pentaxim [ si ROR ]. Pui Infanrix la frigider si-l pastrezi.De fiecare data inainte de a fi vaccinat copilul este consultat...daca este motiv pentru a fi contraindicat se amana imunizarea cateva zile.Daca incepi cu Infanrix va trebui sa cumperi inca doua doze, iar la 1 an sa faci vaccin pentavalent.
0
05-09-2010, ora 19:28
mimi.luk
Nu este medic/terapeut
mimi.luk
multumesc dn doctor.mai adaug ca, bcg-ul l-am facut la 2 luni, nu aveau in maternitate, dar acum am pur si simplu am intrat in panica si am fugit la farmacie.cand a implinit bebelusul 5 luni med de familie mi-a zis sa incerc sa-i cumpar vaccinul.oricum maine disec chestiunea cu med de fam.
multumesc inca o data!!
0
27-04-2011, ora 09:35
Schwahhofer Mihaela
Nu este medic/terapeut
Schwahhofer Mihaela
buna ziua, am un bebe de 4 luni si de vaccinul de 2 luni am sarit si lam facut la 3 luni impreuna cu cel de pneumococ si acum la 4 luni ne-a chemat medicul de familie la a 2 doza din vaccinul de pneumococ nu este prea repede adica prea putine zile intre vacciuri sunt exact 33 de zile.Va multumesc
0
08-06-2011, ora 16:46
LUPU CAMELIA
Identitate neconfirmată
LUPU CAMELIA
intre vaccinul de 2luni si cel de 4 luni poate sa existe o pauza de doar 30 de zile, asadar nu este nici o problema daca te-a chemat la varsta de 4 luni si celalalt vaccin l-a facut la 3 luni. Intre vaccinul de 4 luni si cel de 6 luni trebuie sa existe o pauza de 60 zile, iar intre cel administrat la 6 luni si cel de 1 an trebuie sa existe o pauza de 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •