durata de refacere dupa operatia de hernie inghinala

18-04-2011
magdalena g
Nu este medic/terapeut
magdalena g
Buna, sunt Magdalena, as vrea sa stiu daca durata de refacere dupa operatie, conteaza si de varsta pacientului sau si de cat de mare este ruptura herniei ?
Oare la o luna dupa operatie as putea sa lucrez ?
Eu lucrez ca Brancardiera, in spitalul din orasul unde locuiesc.
Multumesc anticipat.
MG
6 comentarii
0
18-04-2011, ora 20:06
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Buna seara,

In principiu, daca hernia a fost operata si a fost montata o plasa (cum ar trebui in orice operatie de hernie pentru a preveni recidiva), timpul necesar refacerii este de circa 2 luni.In tot acest timp organismul va ajunge sa tolereze si asimileze plasa, realizand local un perete abdominal puternic...

Cu stima,

dr.Stefan Tuca - medic chirurg
0
18-04-2011, ora 20:28
magdalena g
Nu este medic/terapeut
magdalena g
Va multumesc foarte mult Domnule Doctor, inca nu am fost operata dar urmeaza sa ma operez pe 6 Mai.
Dar am vrut sa vad care este perioada de refacere, deoarece pentru o femeie este mai greu decat pentru un barbat dupa operatie..barbatii sant mai puternici.
Si as vrea sa va mai intreb inca ceva domnule Doctor Tuca, pentru a se pune un diagnostic de Hernie inghinala este necesara si o Ecografie abdominala sau este de ajuns numai un control (palparea zonei )?
Va multumesc anticipat
Mg
0
18-04-2011, ora 20:43
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Diagnosticul de hernie este unul clinic, deci palparea zonei respective este suficienta...
Pe de alta parte, ecografia de parti moi ar putea orienta chirurgul asupra continutului sacului herniar (intestin, epiploon)..

Toate cele bune..

dr.Stefan Tuca - medic chirurg
0
18-04-2011, ora 20:55
magdalena g
Nu este medic/terapeut
magdalena g
Va multumesc foarte mult Domnule Doctor Tuca...dar este normal ca la aceasta Hernie sa am durerii continuu, sant 2 luni de cand am dureri si sant din ce in ce mai puternice, si de cateva saptamanii se lasa durerea pe picior in jos, pe interior pana catre varful piciorului.Si zona unde simt ca ar fii rupt Proaparul ma arde in momentul cand obosesc.
Multumesc mult domnul Doctor si sa aveti parte de o saptamana luminata.
0
19-04-2011, ora 15:12
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Exista aceasta posibilitate mai ales daca hernia este incarcerata(nu reintra in abdomen)- cu timpul s-au format probabil aderente intre sacul de hernie si continutul acestuia, lucru care poate genera dureri..

Toate cele bune..
0
08-05-2011, ora 16:31
magdalena g
Nu este medic/terapeut
magdalena g
buna ziua domnul Doctor, m-am operat in sfarsit vineri (6 mai), hernia imi apasa pe un nerv din apropiere, la operatie mi-s-a spus ca a incercat sa ocroteasca nervul, ca s anu imi mai dea dureri pe viitor.
Acum este a 3 zii dupa operatie..cu dureriile stau binisor...ma supara gatul (de la tubul de oxigen )...dar unde am operatia eu simt ca acel nerv tot nu s-a potolit..din cand in cand simt cum ma baga in seama.poate ca imi acopera dureriile si medicamentele de le iau (ibuprofen 400 mg -1 1/2 de 3 ori pe zii si Novaminsulfon 500mg 35 picaturi de 3 ori pe ziii, dar nu ma doare unde este taietura cat ma doare mai sus catre bazin (la incheietura piciorului).
Este noarmala aceasta durere sau in timp nu o sa o mai am ?
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști hernia inghinală și cum evaluezi gravitatea ei
  • Un număr mai mare de pași zilnic reprezintă o bună metodă de a evita complicațiile postoperatorii
  • Operația nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acuratețe riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienții la risc de disfuncții cognitive postoperator
  •