duphaston sa fie problema?

20-12-2008
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
Buna ziua! As vrea si eu o lamurire in ceea ce ma priveste!In urma cu 3 luni, in urma unui control ginecologic am fost depistata cu un chist la ovarul stang de 3cm.Pana in prezent am luat Duphaston din ziua 11 pana in a 25 -a zi, iar pt. a mi se stimula ovulatia mi s-a prescris clostilbegyt din ziua 5 pana in a 9-a zi cate o tableta pe zi.Am facut un ecograf iar chistul mi-a scazut la 1 cm.Intrebarea mea este de ce nu raman insarcinata?Sa fie oare din cauza duphastonului sau din cauza chistului desi el e acum destul de mic.Va rog sa-mi spune-ti ce e mai exact acest medicament, este cumva un anticonceptional?Tin sa mentionez caci am un ciclu regulat de 28 zile.Va rog mult sa-mi da-ti un raspuns caci imi doresc enorm de mult un copil.Oare ar trebui sa nu mai iau duphaston?Multumesc din suflet.
7 comentarii
0
20-12-2008, ora 17:18
luiza c
Nu este medic/terapeut
luiza c
Din cate stiu eu (nu sunt medic) cu acest medicament duphaton ramai mult mai repede insarcinata.NU CRED CA EL AR FI PROBLEMA
0
21-12-2008, ora 12:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Duphastonul este un progestativ, dar nu are proprietati contraceptive, el nu inhiba ovulatia, cum fac anticonceptionalele.Deci nu de la el nu ramai gravida, ci din cauza chisturilor de ovar.Trebuie sa iei tratamentul corect, asa cum au prescris medicii, roaga-te la Dumnezeu si ai rbdare.Daca termini terapia, rezolvi cu chistul de ovar si tot nu ramai gravida cateva luni dupa, du-l si pe sotul tau sa faca o spermograma.Sarbatori fericite!
0
21-12-2008, ora 18:36
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
Deci sa inteleg caci pana nu elimin chistul nu am sa raman insarcinata?Chiar si dupa cateva luni dupa ce-l elimin?Multumesc pt timpul acordat ! Sarbatori fericite!
0
22-12-2008, ora 06:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sub tratament, chistul se va resorbi, Asta se va urmari ecografic.Eu am spus ca dupa ce va dispare chistul si ecografic nu mai ai nimic, si mai ales daca celalalt ovar e bine, ai mari sanse sa ramai gravida.Dar daca, la jumatate de an- un an dupa vindecare, facand sex neprotejat nu ramai insarcinata, trebuie si partenerul tau sa faca o analiza numita spremograma.Numai bine!
0
23-12-2008, ora 09:27
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
Va multumesc pt lamuriri.Numai bine!
0
14-03-2009, ora 15:11
marry19602003
Nu este medic/terapeut
marry19602003
Buna ziua, am 49 de ani, un uter fibromatos si mi s-a prescris tratament cu Duphaston din ziua a 15-a pana in ziua 25 cate 2/zi. Toate bune insa de la un timp ma dor sanii, si mi-a crescut colesterolul la 286. Eu tin dieta de aproape doi ani de cand mi-a fost scoasa fierea si sunt foarte atenta la ce mananc am slabit 10 kg, in acesti doi ani nu cred ca din cauza dietei mi-a crescut colesterolul. Tocamai am citit ca poate creste colestelorul din cauza progesteronului. Sa fie Duphaston o cauza? sau faptul ca nu mai am fierea?
As vrea sa continui tratamentul pana la menopauza, poate nu mai am mult, sunt pregatita sa suport neplacerile Duphastonului deoarece nu mai am sangerari abundente, fibroamele nu s-au marit, am multe si mici de 1 cm maxim, ciclul s-a reglat. Decat sa ajung sa scot uterul care este cam prea mare, as prelungi acest tratamnet. Numai bine!
0
22-01-2010, ora 10:22
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Buna ziua,
vreau sa va cer o parere, am 40 de ani si un inceput de menopauza in urma analizelor facute mi s-a recomandat yaz 6 luni si nu m-am simtit prea bine(de fapt si CM tinea doar o zi jumatate si ff slab cantitativ) dupa 4 luni am incetata tratamentul CM nu am mai avut din data de 1 dec 2009 am mers inapoi la medic si mia prescris tratament 10zile cu duphaston sunt la a 4 zi de tratament si ma intreb cam dupa cate zile ar trebui sa am CM ?de asemenea mi s-a spus sa incep cu diane 35 trei luni in momentul cand incepe menstruatia.
Ma simt destul de rau in sensul ca tot timpul am starea de dinainte de CM si noptile am transpiratii abundente din 2 in 2 ore.
Va rog mult, astept o parere de la d-voastra.
Va multumesc anticipat si va doresc o zi excelenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: