dupa un an am primit diagnosticul de limfom hodgkin

10-03-2007
meli
Nu este medic/terapeut
meli
de un an mergem la dr.si am avut vreo 4 diagnostice de la TBC care s a dovedit a nu fii cirect desi a urmat o luna de tratament cu tuberculostatice, iar in acest t in organism au aparut o sumedenie de ganglioni mai exact in gat mediastinul drept, la spitalul clinic s a facut o biopsie de la un gangion supraclavicular iar rezultatul a fost proces infllamator, dupa 2 saptamani din nou febra ne am dus la dr.a fost suspect de hodgkin, a facut toracoscopie, iar probele le am trimis la analize in doua parti odata la clinicile noi Timisoara si o proba la Zseged in ungaria, de la clinici a venit raspunsul ca e o infectie parazitara.iar de la unguri ca e BOOP.am facut tre luni tratament cu prednison si ganglioni sau remis dar s a uinfiltrat mai puternic in plaman si am aflat acuma ca este hodgkin in urma unei bronchoscopii de unde sau luat probe dintr un tesut mort.analizele de sange sunt bune doar vsh marit adica 30mm/h as vrea sa stiu daca exista sa aflam 100 la suta ca sufera sotul meu de aceasta boala sa nu o dam din nou in bara cu alte tratamente.plamanul drept este afectat ffff.tare face pleurezii de la o saptamana la alta si nu ne da nimeni nici un tratament. Din puctia ososa care se face ptr.stadializarea bolii se poate afla cu siguranta ca este hodgkin.precizez ca in restul orgnismului dupa o tomografie gat.abdomen si pelvis nu exista nici un ganglion, iar restul sau remis aproape de tot in urma tratamentului cu prednison.Nu prea cunosc multe despre hodgkin ca forma de investigatii si poate ma poate ajuta cineva.NUMAI VREAU SA DAU GRES INCA ODATA
13 comentarii
1
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
Dr Dumitrescu Ioan
Nu toti sunt predispusi a face o boala oarecare, cum ar fi si boala Hofdkin. Terenul este cel care dicteaza comportamentul patologic.
Nu cortizonul exogen este solutia de a dormii fara grija, ci cortizonul endogen produs de suprarenalele proprii. In zilele noastre limfocitul a devenit "tinta stressului ". Noul dicton ar fi " daca nu faci ulcer, faci Hodkin.
Trageti concluziile.
-*

(*modificat de administrator)
0
10-04-2007, ora 00:00
ali20
Nu este medic/terapeut
ali20
si eu am avut hodgkin.investigatiile care mi s au facut initial si in pe parcursul tratmentului au fost: ecografie abdominala, tomografie tot la abdomen..., radiografie pulmonara, punctie osoasa, prin acesta punctie se vede cat de avansata este boala, aceste celule hodkinene se vad in maduva.am inteles ca sunteti din timisoara, daca acesti medici care v au tot dat diferite diagnostice care mai de care si au dat gres, poate ca mai bine ar fi sa consultati si altii poate si din alte orase.
0
10-05-2007, ora 00:00
meli
Nu este medic/terapeut
meli
BUNA ZIUA! nu mai stiu ce sa cred, sotul meu a mai suferit o operatie, o minitoracotomie iar in urma analizelor imunohistochimice s-a stabilit boala granulomatoasa de etiologie neprecizata, dupa acest rezultat toti medicii au fost pusi oarecum in incurcatura ptr.stabilirea unui tratament adecvat speram desi dupa diagnostic.deci s-a anulat suspiciunea de Hodgkin, iar in continuare speram sa avem un raspuns la tratamentul pe care il vor hotari medicii in speta cortizoni.ciudat este ca toata afectiunea se rasfrange asupra plamanului drept, cel stang fiind sanatos.oricum Va maultumesc ptr.sfaturi si sper sa ma mai ajutati cu cate o idee.ptr.Starchoice:ai perfecta dreptate!!!!
0
21-05-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Parerea mea personala este ca abordarea si a acestor boli cronice grave este posibila prin sistemul de diagnostic chinezesc bazat pew sindroame si tratamentul sa se adreseze sindromului cauzal si si nu efectului. Este usor sa spui ca faci si dregi, dar la momentul adevarului, reactivitatea sistemului este cea care iti dicteaza conduita terapeutica.Fara a ma lauda, totusi cateva rezultate am obtinut si in aceste boli grave bazandu-ma pe sindromul cauzal in functie de care am recomandat : tratament fitoterapic chinezesc, medicatie homeopata si dietoterapie bazata pe sindroame.
-*

(*modificat de admin)
0
16-06-2007, ora 00:00
bxnmel
Nu este medic/terapeut
bxnmel
am inteles ca sunteti din timisoara si ca pana acum nu aveti un diagnostic cert.eu am avut boala hodgkin a trecut aproape un an de cand am terminat chimio si sunt cu remisie 100%.si eu am fost la multi medici pt. ca sunt asistenta si mi-au dat tot felul de medicamente dar o prietena mi-a recomandat clinica de oncologie din cluj si in sate zile de la biopsie am primit raspuns la toate intrebarile ;bola hodgkin stadiul2.va recomand aceasta clinica si daca vreti va si dau numele medicilor care m-au tratat
0
27-02-2008, ora 00:00
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
bxnmel...as vrea sa stiu desp tratmnet si cum estio acum//daca putem vorbi te rog -*

(*modificat de admin)
0
27-06-2008, ora 00:00
intrusul
Nu este medic/terapeut
intrusul
buna...bxnmel am vazut ca ai fost la cj la clinika..si te rog sa imi dai numele dr care te-au tratat pt ca si tatal meu mereg la ei.e suspect de hodgkin si dr de la noi nu au stiu exact ce are si ce tratamnet sa ii dea.
0
15-10-2008, ora 00:00
bxnmel
Nu este medic/terapeut
bxnmel
sper ca nu e prea tirziu pentru ati spune numele medicilor dar am avut nunta ca m-am casatorit si nu am mai intrat pe forum, oncologul meu a fost si este dr.CEBOTARU CRISTINA si chirurgul care m-a oprat pentru biopsie a fost DR.LISENCU COSMIN sper ca e ok multa sanatate
0
19-04-2010, ora 20:32
rabitt
Nu este medic/terapeut
rabitt
Buna seara Am si eu o intrebare daca se poate.Sotul meu de vreo 6 luni are ganglionii inflamati in urma unei varicele dupa care nu s-au retras deloc ba din contra au aparut si mai multi.Am facut tot felul de analize insa nu iese nimic nicaieri toate analizele sunt perfecte, o doamna doctor ne-a recomandat sa facem o biopsie dar nu inteleg pt ce si as vrea daca cineva stie sa imi spuna daca poate fi cancer fara a aparea o modificare in sange si sa nu vedem decat la biopsie?? Va multumesc mult
0
12-05-2010, ora 23:04
Aky19
Nu este medic/terapeut
Aky19
va sugerez spitalul militar din cluj sau spitalul militar din bucuresti si eu am umblat un an de zile la doctori si am primit diagnostice peste diagnostice :)
0
21-06-2010, ora 19:14
danyellee17
Nu este medic/terapeut
danyellee17
URGENT!!! TRATAMENT VELBE

Buna ziua! Numele meu este Daniela si va scriu aceste randuri in numele mamei mele in varsta de 40 de ani care recent a descoperit ca are aceasta boala, Limfomul Hodgkin, dupa o serie completa de analize ba chiar si o interventie chirugicala in urma careia a fost stabilit acest diagnostic. AM INTELES CA EXISTA UN TRATAMENT NUMIT VELBE DAR CARE NU SE GASESTE IN ROMANIA. va rog din tot sufletul daca detineti informatii referitoare la achzitionarea acestui medicament sau chiar doriti sa impartasiti din experientele dvs sa lasati cateva detalii -*
ARE MARE NEVOIE DE ACEST MEDICAMENT SI TREBUIE SA FACA ROST URGENT DE EL. VA MULTUMESC ANTICIPAT.

(*modificat de administrator)
0
27-06-2010, ora 22:46
ladyanne
Nu este medic/terapeut
ladyanne
Buna Daniela!!

Velbe este de fapt vinblastina, si se administreaza in protocolul ABVD(Adriamycin (doxorubicin), bleomycin, vinblastine, dacarbazine) pt.limfomul Hodgkin.Eu am fost diagnosticata saptamana trecuta, si marti incep chimioterapia cu ABVD.Am 33 de ani si sunt in stadiul IIA.Daca mai ai intrebari, easpund cu placere. -*
Mama ta unde se trateaza??La noi clinica din cluj sa hematologia Fundeni sunt clinici mai bune.


(*modificat de admin)
0
02-07-2010, ora 18:29
D.V.
Nu este medic/terapeut
D.V.
Buna, sunt din Brasov si de curand am fost diagnosticat cu neo gastric. M-am operat in Cluj la IOCN la domnul dr. Lisencu Cosmin si am numai cuvinte de lauda si de multumiri la adresa lui si a echipei sale. Totul a decurs fara nicio complicatie, si la scurt timp dupa operatie am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine astfel incat dupa 9 zile de la interventie am fost externat. Il recomand cu cea mai mare incredere tuturor celor care au astfel de probleme. Totodata am ramas placut surprins de profesionalizmul personalului Spitalulului Oncologic din Cluj Napoca care mi s-a parut a fi cel mai curat si bine dotat spital pe care l-am vizitat. Domnule Lisencu, va datorez multumiri si recunostinta profunda pentru tot ce ati facut pentru mine si ca sa parafrezez un post de televiziune de la noi..."Jos Palaria" !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: