dupa tiroidectimie...extirpare totala al tiroidei raguseala

12-02-2015
ili47
Nu este medic/terapeut
ili47
Buna ziua, Am 68 de ani, in urma cu 30 de ani am fost opreta, ( nodul si chist ).Peste 20 de ani la un control m-I s-a stabilit noduli, am luat Euthyrox, dar totusi am ajuns la opereatie.
De 4 saptamani am fost operata, analizele si analiza histopatologica sunt bune, multumesc Domnului !
M-i s-a prescris Euthyrox 100mg si Calciu 600mg.Ma simt bine, nu ametesc, dorm fara nicun sedative, inghit bine, respire normal, locul operatiei se vindeca frumos, nu ma doare.Insa nu recunosc vocea mea de dinainta.Pot sa rostesc toate vocalele, toate cuvintele.Sunt ragusita, la nivelul gatului simt o usturima mai ales dimineata.La data de 10 martie am urmatoarea programare la medicul endocrinolog.
Intrebarea mea ar fi :sa astept pana la aceasta data ? cum sa tratez raguseala ? sa fac griji pentru vocea ragusita (nepotii mei rad de mine ?
la prima operatie de acum 30 de ani repede s-a revenit vocea,
multumesc pentru raspunsurile Dvs, Ili
2 comentarii
0
12-02-2015, ora 18:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ati putea mergeti la un consult ORL pentru a clarifica daca a fost lezat nervul laryngeus recurrent care ar putea produce raguseala (corzile vocale nu se misca corect fara inervare)
0
13-02-2015, ora 17:50
ili47
Nu este medic/terapeut
ili47
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: