dupa rezectia apicala

20-09-2008
vera75
Nu este medic/terapeut
vera75
In urma cu 6 zile m-i s-a efectuat o rezectie apicala la un canin. Dupa aceasta interventie nu am avut dureri foarte mari si nici nu m-am umflat foarte tare. Ca tratament dupa rezectie, am luat: amoxicilina, ketorol si spalaturi locale cu corsodyl. Totusi, desi nu m-am umflat foarte tare, maximul a fost atins dupa 2 zile, umflatura nu s-a tras de tot. Nu am dureri, doar o simpla jena. Intrebarea care se pune este normal ca dupa sase zile de la rezectie sa nu se traga umflatura de tot? Este posibil sa fac o infectie septica?
77 comentarii 12 3 Înainte ›
0
21-09-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
buna..saptamana viitoare voi suferi o interventie chirurgicala pt extragerea granulomului, rezectie apicala in termeni stiintifici.intrebarea este.de cate zile este nevoie pt recuperare? ce imi este recomandat dupa aceasta interventie? este dureroasa aceasta operatie?
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru vera75 - ar fi trebuit sa tineti compresii reci pe locul respectiv (o batista umezita cu apa rece) si atunci inflamatia ar fi fost mult diminuata. In mod normal asa se intampla, maximul de inflamatie se atinge cam in 2 zile (este o reactie a organismului care incepe sa isi revina dupa un traumatism reprezentat de interventia chirurgicala). Acum, timpul in care acest proces inflamator dispare variaza de la o persoana la alta. Nu este ceva anormal sa mai fie putin inflamat dupa 6 zile, mai ales daca nu doare. Semnalul de alarma este durerea, daca ea nu apare sau nu se intensifica inseamna ca organismul se reface sau isi revine mai incet. Puteti lua totusi pentru a-l ajuta un antiinflamator (Ibuprofen). Numai bine!
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru andutza86honey - :) de fapt "intrebarile". Sa le luam pe rand:
- dupa cum puteti citi din raspunsul meu anterior, recuperarea variaza ca timp de la pacient la pacient. Ceea ce va pot spune sigur este ca ar trebui sa aveti macar 2 zile libere (ziua interventiei si ziua urmatoare) pentru ca pe timpul asta nu este foarte recomandabil sa stati pe afara si pentru ca este foarte posibil sa mai doara si va fi cam greu sa va concentrati la serviciu.
- dupa interventie este recomandat sa tineti compresii reci pe locul respectiv (o batista umezita cu apa rece), luati calmante si antiinflamatorii (eu recomand Aulin pacientilor mei pentru ca are ambele actiuni) si, la recomandarea medicului, antibiotice
- da, de ce sa va mint, operatia este dureroasa dar se face sub anestezie. Totusi veti avea tot felul de senzatii ciudate, nu neaparat dureroase, dar care sunt gresit interpretate de multi pacienti drept durere. Ideea este ca veti simti tot ce face medicul dar fara sa va doara, totusi este ciudat.
Sper ca v-am clarificat nelamuririle. Mult succes!
0
23-09-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
da..bine zis intrebari :) va multumesc pt raspuns.se pare k nu ma asteapta vremuri bune :(
0
23-09-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
inca o intrebare daca nu sunt insistenta...cam cat dureaza aceasta interventie?
0
24-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Interventia poate dura intre 1-3 ore. Sunt multe aspecte care pot influenta acest timp: experienta si rapiditatea cu care lucreaza medicul, cat de repede prinde anestezia la pacient, cat de cooperant este pacientul, cat de riguros se fac pregatirile dinaintea interventiei, sterilizarea cabinetului si pregatirea pacientului, etc. Sunt medici care fac o rezectie in jumatate de ora, altii stau o ora numai la sutura. Totusi, mai mult de 3 ore nu are cum sa tina.
Nu cred ca este cazul sa va speriati chiar asa, situatia nu este chiar atat de neagra. Imi pare rau daca v-am speriat cu prea multe detalii, parerea mea este ca un om care stie ce va urma este mai putin speriat. Daca totusi sunteti foarte agitata, inainte sa plecati la cabinet, puteti lua un Extraveral.
Cat despre insistenta...nici o problema, imi face placere.
Mult succes si numai bine! Va tin pumnii! :)
0
24-09-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
va multumesc pt raspuns...azi am fost la consultatie, a trebuit sa fac o noua radiografie, dar care, dupa parerea mea, este identica cu cealalta, doar ca mult mai precisa...maine ma duc din nou la cabinet cu noua radiografie...dna doctor mi a zis sa nu mai iau antibiotice, dar mi a dat niste pastile antiinflamatorii, Profenid...pentru ce sunt?
0
25-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Profenid este un antiinflamator, dar ma mira ca vi l-a dat inainte de interventie.nu cumva v-a spus sa il cumparati pentru a-l avea dupa operatie? Asa ar trebui ca sa nu va umflati. Sigur v-a spus sa il luati acum, inainte? Foarte bine ca ati luat antibiotice, asa organismul este ajutat in lupta contra infectiei, dar daca deja ati terminat cura de antibiotic ar trebui sa faceti si operatia cat mai curand, cat inca mai aveti un titru (cantitate) crescut de antibiotic in sange. Eu de obicei fac astfel de operatii in timpul curei de antibiotic, astfel incat pacientul sa mai ia si postoperator 1-2 zile antibiotice. Iar cu Profenid, sfatul meu este sa sunati medicul si sa mai intrebati odata cand trebuie luat. Daca doriti mai multe detalii despre el puteti gasi chiar pe acest site - sectiunea Medicamente.
0
25-09-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
intr-adevar, pastilele a trebuit sa le iau chiar de ieri..ieri am intrerupt si cura de antibiotic..probabil luni imi va face operatia..azi vom stabili data...eu m am gandit k ma pregateste pt operatia cu acest medicament, dar dvs spuneti k ar trebui sa le iau dupa...cu ce ma ajuta cantitatea de antibiotic pe care o am in sange la aceasta interventie?
0
26-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Daca va ganditi putin este foarte logic si simplu. Dvs. faceti aceasta operatie pentru a inlatura un proces infectios (granulom, punga de puroi mai veche, etc.) de la radacina unui dinte. Acest proces infectios poate sa fie indepartat intreg sau pe bucati (de cele mai multe ori se rupe si se indeparteaza pe bucati), ceea ce inseamna ca exista riscul ca infectia sa treaca in sange. De aceea aveti nevoie de antibiotic in sange.
Acum, despre celalalt medicament: aceasta interventie este perceputa de organism ca o trauma. In urma acestei traume, organismul se va reface, iar in acest proces de refacere se secreta substante care provoaca inflamarea tesuturilor implicate. Este o reactie normala, dar pacientii se sperie si apoi este neplacut si inestetic. De aceea se prescriu antiinflamatorii care inhiba actiunea acestor substante. Probabil a vrut sa va pregateasca pentru interventie si de aceea v-a spus sa luati dinainte acest medicament. Totusi ar trebui luat si dupa operatie. Bafta!
0
26-09-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
da, aveti dreptate cu antibioticul..miercuri voi face operatia si doctorul mi a recomandat sa incep sa iau antibiotic de marti :) va multumesc pt timpul acordat si sper sa ne auzim cu bine :)
0
02-10-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
back in business :)
am facut operatia ieri de dimineata...durerea a fost ingrozitoare..cu 5 anestezii si tot am simtit :( surprinzator insa, dupa ce efectul anesteziei a trecut, nu m a durut absolut nimic, doar ma simteam putin slabita si nici sangerare nu mai era dupa aproximativ jumatate de ora dupa operatie...durerea a inceput abia seara, cand m am fortat sa mananc, am ras, am vorbit mult, dar am luat repede un algocalmin fiola si mi a trecut imediat durerea...de dimineara m am trezit foarte bine, fara nici un fel de durere...din cate am inteles, e un semn foarte bun k nu a existat durere sau umflaturi, pt k tin sa mentionez k nu m am umflat nici makr un pic :) dumneavoastra ce parere aveti?
0
06-10-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Bravo! Intr-adevar ati reactionat foarte bine, insa meritul pentru lipsa umflaturii cred ca este in mare parte al antiinflamatorului pe care l-ati luat. Oricum, ma bucur ca ati trecut cu bine peste si ca nu v-a durut dupa (probabil ca sunteti tanara, in general tinerii reactioneaza mai bine decat cei mai in varsta postoperator). Lipsa durerii este un semn foarte bun, inseamna ca infectia a fost indepartata in totalitate si ca organismul se vindeca. Totusi o usoara inflamatie poate sa apara la 2-3 zile postoperator (semn al vindecarii) dar daca nu se insoteste de durere nu este cazul sa va alarmati este perfect normal. Singurul semn alarmant este aparitia durerii, dar nu cred ca este cazul. Inca odata FELICITARI si sa auzim de bine!
0
06-10-2008, ora 00:00
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
buna ziua!
din pacate, dupa 3 zile durerea a reaparut..ma dor dintii, mi se zbate zona respectiva..nu stiu daca este din cauza faptului k s a umblat acolo sau k nu a fost bine curatat locul :( am fost la control dupa 2 zile, mi a apasat pe operatie cat m a curatat, maine e vorba sa mi scoata atele...banuiesc k imi voi face iar o radiografie sa vada cum arata...de umflat nu m am umflat deloc, insa mananc destul de greu, nu pot sa rad, decat sa schitez un mic zambet pt k ma doare...stiu k in gura se vindeca cel mai greu pt k este tot timpul umed..fac spalaturi cu ceai de musetel, si in vreo 2 nopti, pana nu am luat algocalmin fiola, nu am putut adormi...ma rog ca totul sa fie bine pt k nu vreau sa mai trec prin aceasta situatie...
0
10-10-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Cum adica a apasat cat a curatat? Nu este voie sa umbli acolo mai devreme de 7 zile cand se scot firele! Cat despre durere este normal ca ea sa apara la 2-3 zile. Luati 2-3 comprimate de Augmentin la 12 ore si ati scapat. De trecut prin asta inca odata la acelasi dinte nu se poate, este ceva normal si va trece, nu trebuie sa va faceti griji. Numai bine!
0
18-11-2008, ora 09:22
alimdul
Nu este medic/terapeut
alimdul
buna ziua,
vineri, 14 noiembrie am suferit o interventie chirurgicala la canin si premolar, partea dreapta jos, cu o afectiune destul de several a osului mandibulei intrucat de-a lungul timpului, desi nu am stiut, infectia a afectat aceasta structura, poate si din cauza faptului ca premolarul a fost tratat inainte de '89, cand practicile stomatologice la noi erau cum erau. Urmarea a fost tumefierea in primele doua zile, apoi am inceput sa prind culori in zona barbiei si a gatului. Problema care m-a speriat este ca ieri (luni) am fost la control si spalatura si dr.stomatolog nu era deloc de cum arata zona, spunand ca exista tesut necrozat si nu vedea firele. Moralul meu oricum era la pamant dar asta m-a daramat ! Mi s-a spus ca este o operatie dificila intrucat o portiune de marimea unei monede de 0, 5 bani este afectata dar am sperat ca suportand aceasta interventie traumatizanta voi scapa cu bine. Imi este f.greu sa fac spalaturi in zona respectiva, o parte din barbie si buza inca imi sun umflate si amortite. Iau antibiotic, fac spalaturi de ceai de galbenele si solutie de Metronizadol. Nu am dureri - zic eu - acum ci doar simt ca-mi pulseaza caninul, care am omis sa spun ca era sanatos, dar care mi-a fost deschis in faza cand aveam un abces de toata frumusetea, intrucat premolarul era cimentat.
0
21-11-2008, ora 11:54
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru alimdul: Nu am inteles prea bine ultima parte cu caninul sanatos si premolarul cimentat dar din restul mesajului lucrurile nu suna prea roz. Oricum nu trebuie sa va speriati, solutii exista. Din pacate fara sa vad o radiografie imi este greu sa va spun ce se intampla, se poate sa se fi format un hematom acolo, poate a fost atins nervul.faptul ca nu aveti dureri este un semn bun, de obicei infectia este insotita de durere. Singurul sfat pe care vi-l pot da este sa mergeti la un consult la Dr. Dragos Slavescu (un bun chirurg bmf cu multa experienta) pe care il gasiti la Clinica de Chirurgie Maxilofaciala din cadrul Fac de Stomatologie, Calea Plevnei nr. 19, etj. 3, sect. 1, Bucuresti; tel.: 021-315.80.01. Spuneti ca sunteti trimis de Dr. Iuliana Calin - o fosta studenta). Mult succes si numai bine!
0
21-11-2008, ora 12:35
alimdul
Nu este medic/terapeut
alimdul
Multumesc pentru faptul ca mi-ati raspuns si pentru sfaturi, dar, din pacate eu locuiesc in Baia Mare, deci o eventuala deplasare in momentul de fata la Bucuresti imi este cam imposibila.
Intrucat nu am fost foarte explicita revin: caninul nu a fost un dinte care sa-mi creeze probleme pana la aparitia abcesului, nu a fost cariat, deci nu s-a intervenit asupra lui decat in faza cand in urma radiografiei medicul stomatolog a constatat ca premolarul nu are nerv si este cimentat pe radacina, fapt care - spunea dansul - il pune in imposibilitatea de a-l deschide pentru ca locul sa se dreneze. Azi (vineri) e o saptamana de la "chin" si inca sunt nitel umflata in zona respectiva, am culori vinetii-galbeno-verzui si imi este amortita o parte din barbie si obraz.
0
20-01-2009, ora 23:16
77sky
Nu este medic/terapeut
77sky
Ziua Buna!
Mi-a fost fost efectuata o rezectie apicala la un dinte fata, superior_stanga (imi pare rau, nu cunosc numele sau).
Operatia a decurs foarte bine (30 minute, doctor experimentat), mi s-a zis ca a fost descoperita din timp "problema".
La exact 7 zile am fost la un alt medic (operatia s-a desfasurat in alta localitate de resedinta), pentru extractia firelor.
Aici incepe surpriza: dintele arata bine, nu sunt semne de infectie, durerea intiala (moderata) se dimuneaza pe zi ce trece, doar ca...atele nu erau la locul lor, nu erau legate capetele, A fost f mirati doctorii cand au vazut_auzit...unul ca vedea ce vedea si altul (cel care operase), ca nu era cum lasase.
Gingia este sectionata, nu s-a efectuat "lipirea" ei.
Intrebarea mea: ce trebuie facut in asemenea caz?
Se procedeaza la o noua coasere? se poate efectua de la sine lipirea celor doua margini?
Igiena este in continuare riguroasa: dupa masa spalare cu periuta, clatire Corsodyl, gel Elugel in zona inciziei.

Multumesc anticipat
0
21-01-2009, ora 08:01
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua!
Nu va faceti probleme, se intampla. Probabil fara sa va dati seama ati cam pus limba pe acolo. Ce se intampla: gingia in momentul operatiei sufera o trauma si se inflameaza. Operatia se termina este facuta sutura, postoperator imediat se mai inflameaza putin si apoi revine la dimensiunea initiala daca totul decurge bine (asa ca la dvs). Acest lucru se intampla in ziua 3-4, maxim 5 de la operatie. In acest moment firele devin largi, gingia nemaifiind tumefiata, si foarte usor de desfacut. Pot chiar sa si cada, mie mi s-a intamplat la multi pacienti sa scot doar jumatate din cate fire am pus. Bineinteles ca gingia nu este perfect sudata nici nu avea cand si este foarte bine. Sutura are ca scop sa pozitioneze corect gingia postoperator pentru acoperirea osului, sudarea gingiei se finalizeaza dupa scoaterea firelor. Nu trebuie sa faceti nimic in plus, mentineti igiena si aveti rabdare, totul este perfect. Numai bine!
0
18-02-2009, ora 20:24
dora26
Nu este medic/terapeut
dora26
buna seara! mi s-a facut o rezectie apicala acum aproape 3 saptamani si nu am reusit sa merg sa mi se scoata firele (din motive extrem de obiective). Acum ma uit la locul respectiv si nu mai vad nici un fir. E posibil sa fi cazut intre timp? Ma voi duce oricum la cabinet, dar vreau doar un raspuns, sa stiu la ce sa ma astep.Multumesc.
0
21-03-2009, ora 15:34
cristyle
Nu este medic/terapeut
cristyle
Buna ziua, mi s-a facut o rezectie apicala in urma cu 2 saptamani, am sangerat destul de mult in timpul si dupa, mi s-a format un hematom la cateva zile si de atunci tot coleacteaza, desi am luat 7 zile amoxicilina si acum iau augmentin de 3 zile.Stiu ca nu e normal sa se intample asa, mi s-a mai facut o rezectie, dar...daca cineva are vreun sfat, vreo intamplare asemanatoare, va rog sa-mi spuneti.Cu multumiri,
0
06-04-2009, ora 08:17
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru cristyle: Antiinflamator nu ati luat deloc? Parerea mea este ca ar trebui sa va opriti cu antibioticul, ati luat suficient si este clar ca nu are efect (nu este ceva de natura infectioasa). Incercati cu un antiinflamator maxim 5 zile. Numai bine!
0
06-04-2009, ora 10:58
adelutzac
Nu este medic/terapeut
adelutzac
Doresc sa ma conving ca procedura actuala este corecta, altfel sa cer si a doua parere :-(. In urma cu 6-7 ani mi s-a efectuat rezectie apicala la cei 2 incisivi centrali de sus, de catre acelasi medic. Inteleg ca pe atunci nu erau alte metode de inlaturare a infectiei... Totul adecurs relativ bine, cu disconfortul de rigoare insa, acum merg la un alt medic pentru a-mi imbraca acesti dinti, intru-cat s-au colorat in timp. Medicul actual a remarcat un granulom la unul dintre incisivii in cauza si, inainte de a-i imbraca, face un tratament pentru a elimina granulomul si pt a "reface" radacina acestui dinte. Tratamentul este bazat pe un hidroxid de Ca, parca, se face procedura aceea de curatat canal si introdus substanta cu seringa... mi se pare destul de anevoioasa, dureroasa si as vrea sa am convingerea ca asta este ce-a de-a doua alternativa la rezectie. O fi oare necesar sa fac acest lucru sau e cazul sa merg si la alt medic?

Multe multumiri si o zi draguta!
0
06-04-2009, ora 21:21
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
In primul rand, radacina nu se mai reface. Tratamentul canalar este prima optiune in tratamentul unui granulom si trebuie efectuat, chiar daca se ajunge la o rezectie apicala.Sinurul lucru, ca in cazul dvs., tratamentul canalar este mai delicat, pentru ca dintele este deja rezecat si are o deschidere mai mare in varful radacinei. Din consecinta necesita un medic expert in astfel de tratamente.
0
03-07-2009, ora 19:49
Agi
Nu este medic/terapeut
Agi
Buna!
Am 17 ani si Miercuri 1.07.2009 am suferit o interventie chirurgical la molarul de minte(4.8) Diganosticul spus de medic este 48 incluzie, ( cred am am zis bine, nu cunosc termeni de specialitate).intrebarea mea este, acum dupa 2 zile e normal sa nu pot manca si sa deschid gura normal, sau aproape de loc, si sa fiu umflata? mi-au prescris ampicilina si ketonal, astea le iau, dar durerea totusi nu a disparut si disconfortul in vorbire si mancare, +nu pot sa efectuez o igena bucala riguroasa deoarece abea pot deschide gura.
Am si o alta intrebare mi sa spus ca la 7 sa merg sa mi se scoata atele, imi puteti spune, e dureros cum se procedeaza, nu am mai trecut prin operatii nu stiu!
Va multumesc anticipat!
0
04-07-2009, ora 00:12
Dr. Sas Cristina
Stomatologie, Timisoara
Dr. Sas Cristina
este relativ frecvent un anumit grad de durere dupa o extractie de molar de minte inclus, mai ales daca interventia chirurgicala a fost mai laborioasa si mai lunga ca durata de timp. Tesuturile din jur reactioneaza cu o imflamatie, adica se umfla si locul este putin dureros. de aceea, este foarte bine ca iei Ketonal, este un antiinflamator, care scade inflamatia, si diminua durerea. ar fii trebuit sa tii compresa rece pe locul respectiv, ca sa nu te umflii asa de tare. tot de la inflamatie s-a produs si un spasm al muschilor obrazului, adica acestia s-au "blocat" si de aceea deschiderea gurii este limitata. incearca sa faci exercitii incercand treptat sa deschizi gura cate putin. o, sa dispara treptat spasmul, nu te speria.
scosul firelor de sutura este o procedura foarte simpla, care necesita doar putin anestezic local- gel sau spray-, fara injectie. firele se taie cu o forfecuta sterila, nu o sa te doara deloc.
0
04-07-2009, ora 12:15
Agi
Nu este medic/terapeut
Agi
Multumesc de raspuns, sper sa imi revin cat mai repede!
0
08-07-2009, ora 04:28
Ciufu16
Nu este medic/terapeut
Ciufu16
Buna ziua.am suferit o rezectie apicala la un dinte de jos...din fata(nu cunosc numele:D).akm 2 zile..operatia a fost ingrozitoare(nu vreau sa va speri dar a durut rau de tot)a curs mult sange.a sarit pe mine.pe asistenta..peste tot..ma simteam realmente intrun film de groaza:).doamna doctor.vi sa intamplat asa ceva?din kte am inteles de la domnul doctor.se infectase destul de rau si prinsese osul...sau km asa.si cred ca de aia..ma durut km jumatate de ora dupa operatie...destul de rau, dupa kre am luat 2 algocalmine si mia trecut...si vad ca tine, de 2 zile nu am app delok dureri(doar knd mananc si rad).Problema este ca barbia este umflata...am pus comprese cu gheata...dar nu prea da inapoi.Chestia e ca domnul doctor mia prescris doar algocalmin ptr durere si paracetamol.nimic altceva...diferit de dvs...dupa kte am vazut.ce parere aveti?km kte zile poate tine umflatura?va multumesc mult
0
24-11-2009, ora 01:23
Gabi212
Nu este medic/terapeut
Gabi212
Buna ziua! Azi mi s-a facut o rezectie la dintele 2, 5 pentru a-mi fi scoasa punga de puroi. In timpul operatiei doamna doctor a descoperit ca infectia venea de fapt la dintele imediat urmator si a trebuit sa imi taie si deasupra aceluia pentru a elimina puroiul. Nu se astepta ca infectia sa fi pornit de fapt de acolo si se pregatise doar pentru rezectia de la dintele 25. A spus ca e f dicil de lucrat acel dinte (nu 2, 5 ci cel imediat urmator din spate) si ca in caz contrar ar fi preferat sa ii scoata. Nu am avut dureri in timpul operatiei insa nu a reusit sa coasa complet gingia de la dintele cu probleme, a mai ramas o mica particica necusuta unde nu a reusit sa bage acul. Sunt deja aproape 7 ore de cand am terminat operatia si continui sa sangerez. Am aplicat deja pungi cu gheata pt a incetini umflarea, insa sangerarea nu pare sa se opreasca si simt ca provine din locul ramas necusut. Altfel nu simt nicio durere. Doar sangerez. Ce ar trebui sa fac ?
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •