dupa operatia de varice

07-09-2009
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
buna ziua. tocmai m am operat de varice la un picior vinerea trecuta. desi am fost programata pt laser sa facut o greseala si mi sa facut operatie deschisa adica cea clasica. mi sau facut cateva incizii pe pulpa piciorului, si una pe partea laterala interior deasupra genunchiului. aceasta din urma pt ca nu mi sa fixat bine pansamentul am avut sangarare in acel loc, iar asistenta mia pus un pansament mai strans ptr a mi opri sangerarea. in schimb a doua zi cand am verificat linga acel loc mi sa format o vanatae care sa extins un pic in sus si da spre galbui. am purtat ciorapi speciali ziua si noaptea pt 3 zile. adica azi. doctorul mi a spus sa port ciorap ziua si noaptea pt 3 zile apoi sa port ciorapul doar ziua. imi fac griji pt acea vanatae sa nu fie ceva serios.trebue sa merg dupa 10 zile sa mi dea jos pansamentele si copcile si abia dupa 6 saptamani la un control. am facut operatia la un spital de stat. va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns, o parere. va multumesc
4 comentarii
0
07-09-2009, ora 21:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca doriti va putem ajuta si cu un remediu homeopat care sa accelereze vindecarea...
0
07-09-2009, ora 22:02
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
ce mi ati putea recomanda mai exact. si va rog daca imi puteti spune daca acea vanatae de pe picior e normal
va multumesc
0
07-09-2009, ora 23:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hamamelis CH9 si Arnica CH9 zilnic cate o granula de 1-2 ori pe zi, alternant. Refac tesutul si venele.
Sunt remediile standard pt. astfel de operatii.
Le gasiti la farmacii homeopate (Dona, Helpnet), un tub cu 80 de granule costa in jur 6 lei.
0
07-09-2009, ora 23:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Granulele se sug, nu se inghit. Se evita cafeaua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •