dupa esofagita de reflux

14-10-2011
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Am mai scris despre simptomele mele, dar revin cu unele noi.Deci dupa un consult la gastroenterolog mi s-a spus ca am esofagita si mi-a dat nexium.Am fost la orl pt senzatia de nod in gat si mi-a spus ca am ceva inflamat in gat (nu stiu ce anume)si mi-a dat klacid, ibuprofen, vit a, acc 600 si ceva antistres.Nodul in gat mi-a cam diparut, il simt f rar, dar acum a inceput sa-mi curga nasul(mi-e f infundat)dar cand ma suflu e un lichid alb(nu e galben ca la raceala) si ma mai ustura si inteapa gatul din cand in cand, nu ma doare capul, doar o senzatie de nisip in gat.E doar o raceala sau e de la problemele anterioare?
2 comentarii
0
14-10-2011, ora 09:37
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
am uitat sa mentionez ca ma mananca gatul, cerul gurii si nasul, mai ales cand inspir ma apuca stranutatul.Sunt si rosie in gat(amigdale nu mai am).
0
16-10-2011, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lipsa amigdalelor + refluxul gastric +_ secretiile din nas care dreneaza in posterior au dus la iritatia mucoasei faringelui
1. NU trebuei sa mai luati antibiotice si antiinflamatoare pe gura ( afecteaza si mai mult stomacul).. luati numai injectabil sau supozitoare
2 tratati corect mucoasa nazala si faringiana
3 regim strict alimentar pentru problema gastrica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.