dubla fractura tibie peroneu

28-03-2014
alinionescu
Nu este medic/terapeut
alinionescu
In data de 20 noiembrie 2013 am suferit un accident mi am rupt tibia si peroneul prin rasucire am 28 de ani si 75 kg, m am operat in franta la nancy in urgenta, mi s a pus o tija cu 9 suruburi, fractura a fost in partea de jos a tibiei deasupra gleznei, dupa aproximativ 2 luni de stat in ghips am mers la control unde dupa radiografie au constatat ca nu s a facut corect osteosinteza si au decis sa ma reopereze. Tija din nou cu 10 suruburi dupa alte 2 luni de ghips am revenit la control unde mi au scos ghipsul, operatia fiind reusita, problema mea acum este peroneul care dupa 4 luni cat a durat perioada de ghips a celor doua operatii nu s a vindecat pe radiografie se observa fractura, calus formanduse foarte putin la partea de sus, doctorul care m a operat nu mi a zis nimik despre aceasta fractura, mi a spus sa incep recuperarea si sa revin in 2 luni pt un nou control, acum imi este frica sa nu am nevoie de o noua operatie pt peroneu, tiinand cont ca nu s a sudat in 4 luni, nu vad cum se poate suda in 2 fara sa se intervina chirurgical de loc (peroneul fiind fracturat undeva in partea superioara plus se observa un mic decalaj la nivelul fracturii oasele nefiind cap in cap), unde pot sa va trimit radiografiile ?, as avea nevoie de parerea unui expert, sincer sa fiu nu mai am incredere in medici francezi. Tin sa mentionez ca am 7 zile de cand am scos ghipsul si calc foarte usor resimt dureri in talpa, piciorul a inceput totusi sa se desumfle usor, ma gandesc ca dupa 4 luni de ghips o sa dureze mai mut decat normal recuperarea
1 comentarii
0
18-05-2014, ora 12:44
Marlen57
Nu este medic/terapeut
Marlen57
Buna ziua! Am 57 de ani, in 28 noiembrie 2013 am capatat o dubla fractura de tibie si fibula in treimea inferioara a gambei. Spun am capatat deoarece nu am cazut si nu m-am lovit, mergeam pe strada si am simtit ca treimea inferioara a gambei se misca liber si intrun mod ciudat; nu am avut nici un fel de durere. Cand am incercat sa fac pasul in fata, atunci am cazut. Laba piciorului era orientata inspre partea stanga intr-un mod anormal. Am fost tansportaa cu ambulanta la urgente. Mentionez ca toate acestea se petrec in Suedia unde locuiesc in prezent. A doua zi am fost operata, tija intramedulara fixata cu 3 suruburi la glezna si 3 la genunchi. Totul a decurs destul de bine, a doua zi dupa operatie am inceput sa ma deplasez cu cadrul.
Dupa operatie, nu puteam sa misc degetul mare si laba piciorului era amortita.
Dupa o luna, am fost la Control cu radiografie si am vazut ca oasele rupte nu erau aliniate. Am povestit medicului ca nu pot misca degetul mare de la piciorsi a spus ca unsurub apasa pe ligament. Solutia ar fi fost sa extraga acel surub, ceea ce a facut dupa scurt timp. roblema nu s-a rezolvat, in schimb un alt surub a inceput sa iasa afara. Acum acelasi medic a hotarat sa extraga ambele suruburi care mai sunt in zona gleznei.
Totul mi se pare absolut anormal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul