boala les (boli autoimune)

10-01-2010
olga56
Nu este medic/terapeut
olga56
Imi cer scuze ptr deranj, dar va mai deranjez cu o intrbare:Ma numesc olga 56 mi-ati mai raspuns vds v-am trimis analizele.MI-e teama de roseata de pe pometi.apare cu o senzatie de cald, temperatura, am avut asta 5-6 zile, apoi a disparut.POT face ceva ca sa nu ajung la ":fluture "pe toata fata? pot sa dau pe obraji cu o crema, sa tin un regim? Va amintesc ca eu cred ca am lupus din 2000 dar mi s-a pus diagnosticul in 2005 si iau 2 tb de plakenil pe zi.Durerile de oase sunt f mari zici ca ma taie cu bonfaierul in locuri diferite.Va multumesc anticipat, si va doresc un an excelent cu realizari maxime.daca e posibil astept un raspuns. E obligatoriu sa fac si aceasta eruptie de fluture sau nu? nu stiu ce sa fac sa ma vaccinez impotriva lui N1H1?Dupa vaccinul impotriva gripei 15 zile m-am chinuit, mi-a curs nasul si am avut simptome de raceala,.mai bine l-a suportat mama mea de 82 de ani decit mine.
5 comentarii
0
12-02-2010, ora 23:14
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
LES are drept manifestare patognomonica fluturele lupic, dar nu inseamna ca toti pacientii il vor face.Totusi, nu aveti ce face ca sa preveniti o manifestare fireasca a bolii.Legat de vaccinare, cred ca pacientii cu boli autoimune trebuie sa evite orice vaccinare, care ar aduce un aport antigenic suplimentar pe un vulcan de autoimunitate.
0
22-02-2011, ora 18:27
iasmina maria
Nu este medic/terapeut
iasmina maria
Buna ziua, as dori si eu parerea d-nului dr. Markus referitor la simptomele care le am daca pot fi considerate o boala de sistem. Am amorteli pe partea stanga, mana si picior, alergie la rece manifestata prin aparitia urticariei pe maini, fata, ureche, maini si picioare, sindrom Raynaud. Urticaria dispare intr-o jumatate de ora daca ma indepartez de factorii reci. Urmez un tratament cu antihistaminic dar si acesta nu face intotdeauna fata. Am facut o serie de analize precum FR, ASLO, ANTI-CCP, ANTI ADD DC, ANTI NUCLEARI, CRIOGLOBULINE, ANTI HEP B, C, si pentru glanda, toate au iesit bune in afara de o usoara scadere a hemogobinei si hematocritului. Urticaria a debutat cu rinita, senzatia de raceala. Ma ingrijoreaza mai mult senzatia de scadere a fortei musculare. As dori sa aflu pareri de la persoane care au simptome asemanatoare si ce analize ar trebui sa mai fac. Multumesc
0
08-03-2011, ora 17:20
florin pitesti
Nu este medic/terapeut
florin pitesti
buna ziua.de aprox 3 ani caut un diagnostic pt o boala autoimuna am fost suspect de LES de HAI si acum am diagnosticat polineuropatie si polimiozita
.ps analizele arata asa anticorpi jo ana asma adn dublu catenar LKM 1 sant ok emg releva o polineuropatie cronica axonala minora si o polimiozita cronica stabila biopsia arata muschiul cu minima afectare neurogena si nerv senzitiv prezentand o neuropatie de intensitate moderata. stiu ca in spatele acestor boli sta una de colagen autoimuna. ce ar putea fii ?
medicii din bucuresti colentina nu reusesc alt diagnostic decat cel dat de neurolog..
0
08-03-2011, ora 17:25
florin pitesti
Nu este medic/terapeut
florin pitesti
revin cu simptomele : dureri musculare articulare si neuropate prezente in forma continua si accentuate dupa efort.amorteli si parestezii in ciorap si in manusa cum se spune, oboseala cronica. VA MULTUMESC!
0
29-02-2012, ora 00:03
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
FlorinPitesti: Dureri neuropate sunt exact opusul fata de durerile din polimiozita/ dermatomiozita...inseamna ca boala e de origine neurologica si nu musculara.
Jo-1 ati facut?
Iasmina Maria: da, e f suspect pt o boala autoimuna ceea ce descrieti...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.