dr Flueraru-Pascani-URGENT:pneumococ si hemofilus influenzae

04-06-2012
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua, astazi am primit rezultatul exudatului faringian (l-a facut deoarece am auzit ca este epidemie de scarlatina la gradinita ), si baietelului meu i-a iesit PNEUMOCOC SI HEMOFILUS INFLUENZE.
noi JOI acum pe 7 il avem programat pt operatie de polipi iar dr orl a zis ca il putem opera dandu-ne doar pic Ciplx I unele cu gentamicina;
insa am citit ca acest pneumococ este vinovatde OTITE. Noi am avut 2 otite in Dec si apoi timpanotonie (dupa cum va mai povesteam eu) iar acum are iar otita. Simptomele care le are de o luna sunt: nasul infundat o usoara tuse de 3 sapt si sapt trecuta am aflat ca are iar otita: este de vina pneumococul sau polipii de marime medie care ii are?

putem face operatia stiind de acest pneumococ?nu e periculos?

polipii nu se pot inflama iar din cauza prezentei streptococ-ului?

Daca il are din decembrie nu este el vinavta de toate otitele?

dna dr orl ne-a zis sa nu ii dam antibiotic decat daca face febra...

scuzati multitudinea de intrebari...oarecum disperate pt ca avem deja programata aceasta operatie atat de curand...
2 comentarii
0
05-06-2012, ora 11:02
Aura_andre
Nu este medic/terapeut
Aura_andre
Buna ziua,

Baietelul meu de 3 ani a inghitit o moneda de 10 bani sau 50 bani. nu stiu exact, el imi zice de 10 bani dar nu pot fi sigura.Au trecut deja 7 zile si nu a eliminat-o, scaune a avut zilnic.Mananca normal, de vreo 2 zile nu prea a mai mancat asa bine, mai este o problema ii dau si 2 maselute si imi zice ca il dor.Nu stiu ce sa fac, anul trecut a mai inghitit o moneda de 10 bani si a aliminat-o dupa 3 saptamani pe cale naturala.Sunt disperata nu stiu ce sa fac.
0
05-06-2012, ora 17:46
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
pana la urma am luat decizia sa il operam si apoi sa ii facem alt exsudat faringian si daca iese la fel sa il tratam cu antibiotic (bineinteles cerand sfatul medicului in acel moment);

totusi inca mai astept raspunsul dvs cand aveti timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul