Acum 3 saptamani mi-au aparut doi ganglioni submaseterieni,

02-10-2014
aleida
Nu este medic/terapeut
aleida
Dr. Flueraru

Buna ziua! V-am mai scris despre problema mea si anume in urma cu 3 saptamani mi-au aparut doi ganglioni submaseterieni, am fost la orl unde in urma unei fibroscopii dr. a spus ca am reflux faringian si de acolo am senzatie de usturime si nod in gat si ganglionii inflamati. am facut si endoscopie digestiva si dr mi-a spus ca nu am nimic, nici hernie hiatala si nici reflux. am facut si rmn unde mi s-a spus ca ganglionii sunt de natura inflamatori( grasoasa) ca nu sunt patologici. Acum am un herpes, gatul ma ustura, nodul persista, nu stiu ce sa mi fac, unde sa ma indrept si ce tratament sa fac. Ma tot gandesc sa nu fie un limfom, toate analizele de sange sunt bune( vsh, chiar frotiul de sange periferic unde s-au evidentiat rare limfocite reactive), in luna iunie mi-a iesit candida pe limba, acum nu dar limba e incarcata si cand o curat are un strat branzos, si mai am si un miros utat al gurii, stomatologic cica nu am ninic. Ce ma sfatuiti? multumesc anticicipat !
14 comentarii
0
02-10-2014, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. herpesul.. denota.. ca este un organism slabit, cu imunitatea la pamant
cauza fiind TOT tractul digestiv
NU neaparat gastric.. dar pot fi de vina si intestinele
2 deasemenea probelmele la faringe.. pot sa se transmita inidrect.. NU numai pe calea unui refluz gastric, ci se pot transmite si reflector, pe calea sistemului nervos central sau vegetativ.. de la fiere, ficat, intestine
3. cred ca este cazul de un tratament cu Probiotic, coenzima q 10, spirulina
si tratament local cu multa gargara ( apa de gura ossidenta)
faringo-sprey 2 puf de 6 ori pe zi
4 cel ami important este regimul alimentar care tre sa fie uynul apropiat de Vegetarian..cu MULTE LEGUME..si mai putine fructe
se exclud complet LACTATELE ( se poate numai lapte prins. kefir)
se exclud dulciurile, aluatul cu drojdie, toate fructele citrice, mancarea acra cu lamaie,.otet..si sucurile din comert( si acidulate si neacidulate)
0
02-10-2014, ora 21:11
aleida
Nu este medic/terapeut
aleida
o sa va urmez sfaturile si sper sa aveti dreptate, acum am descoperit si o afta. si mai am o intrebare, acesti ganglioni pot ramane la aceasta dimensiune de acum inainte? multumesc pentru tot!
0
10-11-2014, ora 22:18
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua domnule doctor si apreciez munca si efortul pe care il depuneti aici dand sfaturi medicale.V-as ruga daca m-ati putea sfatui si pe mine.Am un baietel de 5 ani, greutate 21 kg, dezvoltat normal.Insa incepand cu luna august de confruntam cu niste probleme, si anume, amigdalite cu puroi.Deci, prima amigdalita, in august, internare, tratament cu cefort, totul ok dupa tratament, in septembrie, a doua amigdalita cu puroi, tratament penicilina injectabila.In octombrie, la fel, penicilina, iar acum in 7 noiembrie a patra amigdalita cu puroi, internare de data aceasta la un centru universitar la Cluj, analizele proaste-vsh, leucocite si pcr crescute, tratament amoxicilina intravenos, iar diagnosticul-SUSOECT DE SINDROM MARSHALL.exudate mereu negative.Momentan am iesit din spital, continuam cu suspensie ospen inca 5 zile si asteptam urmatorul episod febril, trebuie sa luam prednison 2 tablete si fuga inapoi la Cluj pentru analize suplimentare pentru a vedea daca intr-adevar este sindromul Marshall sau nu.Vreau sa va zic, copilul meu este ingrozit de doctori si traumatizat de aceste febre care apar la 3-4 saptamani.Aslo luna trecuta a avut 220, am luat 2 moldamine la interval de 7 zile, si a scazut la 27.Am uitat sa precizez ca s-a facut acum, la ultima internare din luna asta si imunoglobulinele, si igm a iesit prost, valoare 42, in rest celelalte sunt ok.Ce e de facut?In practica dv ati intalnit acest sindrom?Se poate sa se fi inselat dr?Precizez e doar suspect, insa e groaznic sa nu stii din ce cauza tot apar problemele.
0
10-11-2014, ora 22:20
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Am uitat sa mai precizez, febra cand apare este in jur de 40 si nu scade cu nimic antiinflamator, nici macar cu supozitor de novocalmin, scade a doua zi incet-incet dupa ce ia antibiotic.
0
11-11-2014, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tot ce se numeste Sindrom.. NU are o etiologie clara.. si logic NU exista nici tratament corect.. totul este interpretabil
2. pana se clarifica si se pronunta medicii universitari
DVs.. trebuei sa aveti grija de alimentarea copilului si foarte atent sa urmariti si alte simptome ( mai cu seama digestive) daca nu acuza dureri abdominale la anumite produse, balonari, scaun zilnic..s.a)
3 sistemul imunitar depinde in totalitate de starea tractului digestiv
4 excludeti din alimentatie toate fructele citrice si acre, mancarea cu lamaie, otet, sucurile
fiti foarte atent cum tolereaza lactatele
5 local pentru gat si faringe.. INhalatiii, aerosoli, aromoterapie cu uleiuri volatile, spreiuri naturiste Difesa sau faringo sprey
NU folositi tab de supt cu lamaie si vit C
luati voseptol si farigo-sept
0
11-11-2014, ora 20:25
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Multumesc frumos de rapuns, probleme digestive nu am vazut sa aiba, ceam uitat sa specific e ca de fiecare data cand apare episodul febril cu amigdalita pultacee, inainte cu 1-2 zile se infunda nasul.Dupa parerea dv, chiar daca ar avea acest sindrom, si sper, Doamne, sa nu fie asa, este necesar sa scoatem amigdalele?
0
11-11-2014, ora 20:31
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Lapte banuiesc ca nu are voie, insa sana?
0
31-12-2014, ora 09:02
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua.Scriam in luna noiembrie despre copilul meu care este suspect de sdr masrhall, insa au trecut 60 zile de la ultimul episod febril cu puroi in gat, de atunci nu am mai avut nimic decat o singura raceala cu nas curgator, fara febra, deci o viroza. Suntem la a doua cura de luivac, iar dupa cele 2 cure de luivac ar urma lantingen b 2 cure, insa nu stiu ca nu mi s-a precizat, dupa terminarea luivacului facem pauza de 28 zile si luam lantingenul?Ma puteti ajuta?Si inca o intrebare, avand in vedere ca au trecut 60 zile de la ultimul episod febril, se exclude sdr marshall ?Ce parere aveti d-l dr?
Va doresc un an nou plin de sanatate!
0
31-12-2014, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUMAI MEDICUL CARE A VAZUT COPILUL.. SI CARE A INDICAT CURA DE TRATAMENT poate sa faca modificari sau ajustari in tratament.
am scris mai sus parerea personala despre sindrom.
0
31-12-2014, ora 10:17
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Am sunat medicul...facem pauza dupa luivac 28 zile si continuam cu lantingen 2 cure.In ceea ce priveste marshall, a zis ca excludem sindromul.
0
31-12-2014, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sper ca ati inteles regulile in alimentatia corecta a copilului
acolo este cauza problemelor de sanatate
0
31-12-2014, ora 18:34
lati
Nu este medic/terapeut
lati
da, fructe acrenu, insa in legatura cu laptele nu sunt dumerita.
0
31-12-2014, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa fiti atenta.. cand mananca lapte, ce fel de lapte si cum i.l tolereaza, Sunt copiii care nu tolereaza lactoza, cazeina..
0
31-12-2014, ora 19:00
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Am inteles, o sa fiu pe faza.An nou fericit sa aveti, cu multa sanantate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •