dorsolombalgii cronice mixte pe fond de deviatii oxiale arteriale.deficit functional mediu

22-03-2007
krist3n86
Nu este medic/terapeut
krist3n86
buna ziua! imi cer scuze pt lungimea subiectului de discutie.acela este disgnoticul care mi s-a pus ieri...as dori, daca se poate, sa imi spuneti mai exact ce inseamna, si ce as putea face pt a vindeca asta. tocmai am dureri mari de spate. am primit fastum gel unguent, si Celecoxibum, capsule de 200 mg, timp de 10 zile.
Astept raspuns, va multumesc anticipat!!
3 comentarii
0
27-03-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Dorsolombalgii inseamna dureri de spate la nivelul coloanei toracice si la shale.
Cronice, adica de multa vreme.
Mixte, adica din mai multe cauze.
"deviatii oxiale arteriale" - aici cred ca ati copiat gresit de pe bilet. probabil e vorba despre "deviaţii axiale" - adica coloana vertebrala e deviata de la pozitia normala.
"Deficit functional mediu" inseamna ca nu mai puteti face toate miscarile obisnuite ale coloanei (functionarea coloanei e afectata mediu - adica nici putin, nici foarte tare).

Deci diagnosticul primit este mai mult o descriere a ceea de simtiti dumneavoastra, iar tratamentul indicat este cel care se da in astfel de situatii. Luati-l cu incredere si feriti-va sa stati in pozitii care va deranjeaza, sau sa dormiti pe un pat care va deranjeaza.
0
27-03-2007, ora 00:00
krist3n86
Nu este medic/terapeut
krist3n86
multzumesc frumos de raspuns..sigur am copiat gresit de pe bilet :)
0
04-11-2008, ora 03:06
Ota
Nu este medic/terapeut
Ota
Buna ziua! Va scriu din Irlanda in speranta ca imi puteti oferi un sfat profesional adecvat. De vreo 5 luni am dureri la nivelul coloanei toracice ce radiaza si in partea superioara a stomacului. Am pierdut vreo 7kg in decurs de 8 luni, fara sa tin dieta. Am facut aici diferite investigatii, raze la plamini, endoscopie, analize de singe, EKG la inima, tomografie si nu a iesit nimic semnificativ.
Mi s-a spus ca am colon iritabil repet nu mi-au gasit nici un diagnostic, dar eu inca am dureri care se accentueaza mai ales seara
In speranta ca cineva ma va sfatui ce investigatii ar mai trebui facute multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •