doresc un raspuns.

23-06-2013
gabriela1971
Nu este medic/terapeut
gabriela1971
Buna seara, numele meu este Gabriela, si as dori daca poate cineva sa-mi dea o sugestie.Sunt foarte speriata ca nu stiu unde sa merg, la ce medic sa ma adresez cu tatal meu. sufera de dbz.tip 2 echilibrat, cardiopatie ischemica, sechele infart miocardic, insuficienta cardiaca congestiva clasa 2, HTA esentiala stadiul 2,..mergind cu dinsul pentru consultatiile, analizele ce le repeta la 6 luni..am cerut sa i se faca si o rgf. pulmonara asta pentru ca tusea de aproape un an si poate mai mult.el este fumator de 50 de ani acum are 71 ani..pe rgf. se descrie ca o pneumonie pe lobul sing. a urmat 10 zile de antibiotic si acc, tusea a scazut si acum este foarte rara dar urmata doar de citeva episoade de stranut.dupa 10 zile am repetat rgf.pulmonar si era fara modificari chiar daca vizibil tata se simte mai bine.am uitat sa spun ca analizele la singe si urina sunt bune doar modificat un calciu mai mic cu 2 unitati si un VSH de 60 dupa 10 zile de tratament cu augumentin VSH a scazut la 20.bucuria nu a durat mult ca ni s-a propus sa faca un CT de torace mai mult pentru linistea noastra...si aici disperarea..rezultat la CT torace nativ.PLAMINI DESTINSI AERIC, IN CONTACT CU PERETELE TORACIC SI DIAFRAGMA PE TOATA SUPRAFATA.MACRONODUL PULMONAR DENS, OMOGEN, SPICULAT CU DIMENSIUNI DE 3, 5/4CM PROIECTAT PARACARDIAC STINGA. MICI LEZIUNI EMFIZEM PULMONAR DISEMINATE IN LOBUL SUPERIOR BILATERAL. FARA EPANSAMENTE PLEURALE, ADENOPATII MEDIASTINALE, HILARE SI SUPRACLAVICULARE, ARBORE TRAHEOBRONSIC CU TRAECTE NORMALE, LUMENE LIBERE, GLANDE SUPRARENALE DE ASPECT NORMAL, MODIFICARI DEGENERATIVE ALE COLOANEI TORACICE.CONCLUZII; TUMORA PULMONARA STINGA...acum vreau sa-l duc pe tata la cei mai buni medici din tara nu vreau sa-l pierd dar daca stie cineva sa-mi spuna pasiii..vreau sa-l avem cit mai mult timp in preajma noastra.va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul