dopul de ceara din ureche

282 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 Înainte ›
0
24-12-2012, ora 13:00
acli
Nu este medic/terapeut
acli
Buna ziua domn' doctor !am si eu o problema, de vreo 4 saptamani nu mai aud asa bine la urechea stanga parca e infundata si aud un tiuit am folosit conuri de ceara vreo 8 si a iesit ceara, dar tot nu s-a desfundat si tiuitul se aude, ce poate fi ?
0
24-12-2012, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o grava problema de circulatie cerebrala
verificati tensiunea arteriala si ajungeti la u med.orl..cat mai repede posibil
0
25-12-2012, ora 08:07
acli
Nu este medic/terapeut
acli
Va trebui sa urmez ceva tratament pentru aceasta ? E ceva problema cu nervul care apasa urechea interna?
0
31-12-2012, ora 17:34
maria silvia
Nu este medic/terapeut
maria silvia
Buna ziua.
Imi puteti spune si daca s-ar putea rezolva colesteatomul din ureche care tot creste cu interventie chirurgicala, sau doar prin tratamentul medicamentor si/sau solutiile alcoolice pentru a dizolva ?
In cazul in care nu se poate chirurgical a-ti putea sa imi spuneti in ce ar consta tratamentul medicamentos ?

Va multumesc si va doresc un An Nou Fericit...
0
01-01-2013, ora 10:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de marimea colesteatomului si localuzarea lui
dupa un consult la orl...sub microscop
dupa un ct
medicul o sa va spuna care sunt pasii corecti
0
29-01-2013, ora 19:20
cecipuf
Nu este medic/terapeut
cecipuf
Buna seara.

De cateva zile sunt racita. Ieri mi-am dat seama ca am urecheia infundata. Nu ma doare. Este posibil sa am un dop de ceara? Ce-as putea face Eu? Este cazul sa merg la medic?
0
30-01-2013, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi sau dop de ceara sau infundarea trompei lui eustache..din cauza nasului infundat
se trateaza diferit.. asa ca tre sa mergi la ORL sa vezi ce ai !
0
12-02-2013, ora 07:21
ste-fan
Nu este medic/terapeut
ste-fan
Domnule doctor, sper sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Problema mea este urmatoarea: am o micoza sau o boala de piele(?) care produce o descuamare a pielii din pavilionul urechii, producand si usoare mancarimi. De la o vreme aceeasi descuamare se manifesta si pe canalul spre timpan. Introduc acolo o spatula si scot bucatele mici de piele uscata sau un fel de pasta albicioasa formata din acele produse ale descuamarii inmuiate in putin clei. Cantitatea pe care o scot este destul de mare. De catava vreme insa constat o infundare a urechii stangi, cu diminuare a auzului, fara dureri dar cu o senzatie neplacuta de ureche infundata. Am mai avut acum vreo 8 ani o ureche infundata dupa o baie, care insa a inceput sa ma doara si sa simt o presiune pe timpan. Atunci medicul de circumscriptie mi-a dat parca niste picaturi si un antibiotic. Dupa 1-2 zile mi-am scos singur un dop nu prea mare, destul de tare, dar de o compozitie cum este parca si ce scot acum din urechi, deci nu un simplu clei. Atunci totul a revenit rapid la normal.
Abia acum am gasit acest site. Am inteles ca apa oxigenata este indicata sa dizolve cleiul. Tinand cont de acele resturi de descuamare, este bun acest tratament sau mai recomandati si altceva? Am probleme de deplasare si as vrea, daca se poate, sa-mi rezolv acasa problema.
0
12-02-2013, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acasa.. NUmai apa oxigenata poate sa dizolve acel dop si sa.l elimine
pui cate 5-6 pic din 2 in 2 ore..pana nu se desfunda urechea
dupa aceia pui alcool boricat cate 5 pic.. de fiecare data cand ai mancarime in ureche
NU speli urechea cu apa Niciodata
la intrare in ureche.. aplici ung Triderm
0
21-04-2013, ora 17:23
Alex930
Nu este medic/terapeut
Alex930
Buna ziua!
Am si eu o problema.Am fost la ORL pentru a mi se face spalaturi cu apa calda pentru indepartarea dopurilor de urechi.Toate bune si frumoase dar acum aud foarte ciudat totul. Aud totul ca un foşnet, nu stiu cum sa descriu.De exemplu nu mai aud bass-ul in casti, si nu-s castile de vina ca am incercat si altele...
0
21-04-2013, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa va intoarceti la orl sa examineze timpanul la microscop
0
22-04-2013, ora 05:28
Alex930
Nu este medic/terapeut
Alex930
Mentionez ca am aceasta problema doar la urechea stanga.Mi-am pus vata si aud normal
0
22-04-2013, ora 18:45
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
domnule doctor va rog ajutati-ma...de 2-3 zile ma doare urechea stanga... ma doare si putin in gat atunci cand inghit dar la fel numai pe partea stanga (mentionez ca sunt operata si de amigdale)... nu stiu daca e dop de ceara sau otita..pt ca nu am ajuns la medic pana acum... am fost la farmacie si mi s-a dat niste picaturi, care parca nu au niciun efect...si pt calmarea durerii mi s-a dat paduden... aveam si inainte dureri usoare de ureche dar nu le luam f tare in seama... cum sa scap de durere pana reusesc sa ajung la un medic? va multumesc mult!
0
22-04-2013, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tantum verde de supt... si tot ce am scris pe forum la faringite
regim alimentar fara acru, inhalatii, gargara.s.a
0
15-05-2013, ora 15:46
Ciubeica Mihai
Nu este medic/terapeut
Ciubeica Mihai
Buna ziua. Mama mea nu mai aude de cativa ani. Ea mi-a spus ca nu aude cu urechea dreapta si cu cea stanga foarte greu. Nu e in varsta are 43 de ani. Cand a fost anul trecut la cabinetul MedLife din botosani i s-a spus ca nu are dop de cearea ci are nervii salbiti sau ceva de genul acesta.Ea totusi zice ca controlul a fost facut mai degraba din fuga, deoarece acele persoane se grabeau sa plece. Daca imi puteti da o parere.. ce ar trebui sa fac ? Trebuie sa fie operata sau exista alte solutii ?
0
16-05-2013, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa o audiograma o sa stiti
daca este otospongioza ( otoscleroza) s e poate opera
daca e afectat nervul auditiv.,... se pune o proteza auditiva
cu cat mai repede..cu atat mai bine pentru intelegerea cuvintelor cu acel aparat auditiv
0
31-05-2013, ora 18:49
resita1979
Nu este medic/terapeut
resita1979
Buna ziua, o sa trec direct la subiect

Am un dop de ceara in urechea st. azi am fost la orl-ist si din cauza ca, cu o zi inainte am bagat un betisor in ureche am impins dopul aproape de timpan si nu l-a putut dizolva de frica sa nu-mi sparga timpanul.
M-a trimis acasa si mi-a spus sa-mi pun in ureche cateva picaturi de ulei cald iar luni sa ma prezint din nou la control.
Aveti idee daca ajuta la ceva si/sau ce-as putea sa mai folosesc?

Va multumesc anticipat
0
28-07-2013, ora 20:55
Catalin casmir
Nu este medic/terapeut
Catalin casmir
Buna ziua domnul doctor astazi in jurul orei 13:00 Am inceput sa numai aud..cu urechea stanga..poate o fi de la dop..si nu stiu ce sa fac..eu cand eram mai mic m-am nascut cu un defect la ambele urechii si am timpanul fisurat insa acum cativa ani am fost la O.R.L si am scos dopul din urechii cu seringa.. Si acumla urechea stanga nu stiu de ce numai aud asa de bine cum auzeam acum cateva ore ajutati-ma va rogg
0
28-07-2013, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe urevhe cu timpan spart... Nu se fac spalaturi...
cel mai corect maine dimineata mergi la orl.
acolo dupa ce o sa se extraga dopul, o sa afli si starea timpanului...
0
24-10-2013, ora 19:59
Ayna 112
Nu este medic/terapeut
Ayna 112
Buna seara! De ceva vreme am un disconfort la urechea stanga, nu este o durere permanenta si intensa.In anumite zile ma sacaie mai tare, simt ca si cum as avea ceva in ureche sau ceva impinge spre timpan. Mi-am pus picaturi de apa oxigenata 9% si am simtit cum "fierbe"( ca si cum as fi pus pastila efervescenta in apa). Am stat cu apa oxigenata 2-3 minute dar cand m-am intors nu mi-a curs nimic din ureche.Acel disconfort in ureche il simt si cand mananc, cand inghit. Sa continui cu apa oxigenata? ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat!
0
24-10-2013, ora 23:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exagera cu autotratamente
poti sa.ti provoci o durere irezistibila
e cazul de cansult orl
0
26-10-2013, ora 23:03
milian.bodunescu
Nu este medic/terapeut
milian.bodunescu
Buna seara,
Acum 2 ani de zile am avut un episod de hipoacuzie brusc instalata la urechea stanga. Motivul, spunea medicul, a fost spasm vascular. Audiograma arata urmatoarele caderi: 40db frecventa 3000, aproape 60db frecventa 4000, 35 db frecventa 6000 si 15 db frecventa 8000. Am urmat tratament cu Pentoxifilina, Betaserc si complex vitamina B. Deja dupa 3-4 zile era mai bine iar In 2 saptamani s-a remediat complet insa cateodata se instala cate un tiuit puternic in ureche iar pt 30 secunde imi pierdeam putin auzul. Acum 3 zile am avut un astfel de tiuit si, nu mai aud ceva frecvente cu urechea stanga. Nu pare caderea foarte mare insa este deranjanta. Cred ca undeva pe la frecventele 3000-6000 deoarece aud ciudat apa care curge sau, aud putin distorsionat cand vorbeste cineva si este zgomot de fundal. Am inceput de 3 zile acelasi tratament insa, de data aceasta nu vad nicio imunatatire imediata. Ce anume imi cauzeaza aceste caderi ale auzului? Daca dupa 3 zile de tratament nu se vede nicio imbunatarire, pot sa ma mai astept la o prognoza pozitiva in urmatoarea saptamana? Multumesc
0
30-10-2013, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. primul puseu de surditate a fost un AVERTISMENT serios
2. urmatoarele dereglari de circulatie in zona.. lasa urmari mai grave decat la inceput
3 cauze.. KG in plus, regimul gresit alimentar, stresul, cafele, energizante.s.a
4 tratamentul corect..este in clinica ORL..cu internare si tratament perfuzabile...
dupa externare se cauta problemele la distanta.. la Urologie( rinichii).. la cardiologie.. inima si circulatia.. la gastrologie ficatul si digestia.
local un RMN si poate o angiografie sa es vada starea vaselor sangvine ( o anomalie, aneurism..s.a)
0
21-03-2014, ora 06:53
D27400anuta
Nu este medic/terapeut
D27400anuta
Buna dimineata.Am o fetita de 6 ani si 3 luni ce se confrunta la fiecare inflamare a amigdalelor (febra 39, 3) cuo secrertie abundenta de cerumen, bilateral.De 3 ani in fiecare anotimp de iarna si primavara se repeta cu regularitate povestea.Este ingrijorator ptr. mine ca parinte starea ei:imi e frica sa nu isi piarda auzul, nu este la fel de atenta la activitatile scolare.Va rog dati-mi niste sfaturi utile :pot sa o ajut cu mai mult decat fac deja?Mergem regulat la medicul ORL
0
22-03-2014, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cerumenul este o secretie normala
2 ceara se topeste la 37..de garde si devine mai lichida..e normal cala 39 sa se topeasca mai mult si sa se elimine
3. problema care trebuie sa Va ingrijoreze este Gatul..si de ce face amigdalite
daca ati mai citit ce am postat pe forum...
se exclud complet toate sucuriel, fructele citrice, mancarea acra
se fac inhalatii, aerosoli, aromoterapie si salinoterapie.si copilul n.o sa mai faca amigdalite
0
23-03-2014, ora 14:38
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua, copilul meu a fost operat de polipi luni, 17 martie.L-am operat pentru ca din decembrie a avut raceli care nu mai cedau decat la cefort sau axetin.Otite a avut 3, acum momentan are otita seroasa.In 28 mergem la control, insa pana atunci daca puteti sa imi raspundeti la cateva intrebari
1)am inceput de azi sa ii dau sirop propolis c cu echinaceea pentru ca intentionez sa il duc la gradinita, oare am gresit administrandu-i acest sirop avand in vedere ca suntem in a 7-a zi de la operatie?
2)in a patra zi dupa operatie a facut 38 cu 1 rectal, este normal?
3)acum ca are otita seroasa ce sanse sunt sa scapam de ea avand in vedere ca i-am scos polipii?nu as vrea iar o anestezie ca in 4 ani a trecut prin 2 anestezii totale, una in august 2013 operat de apendice si acum in martie 2014 cu polipii.
Va multumesc.
0
23-03-2014, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu
2. nu
3. de ce NU sa facut din start si puncti transtimpanice sau sa se puna aerator transtipanic????
4. cititi pe forum despre cum se fac exercitiile pentru catar tubar sau otita seroasa pentru a recupera mobilitaea timpanului
0
26-03-2014, ora 15:31
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna, i-am facut analize copilului meu, pentru ca asa, cum am spus mai sus, in a treia zi dupa operatie polipi a inceput sa faca subfebrilitati, toate analizelele sunt bune, hemoleucograma, pcr, tgo, tgp, exudat faringian, copro si ex urina.Exceptia-vsh la 1 ora 15 si la 2 ore 30.Dr pediatru a spus ca mai mult ca sigur vsh e marit in urma operatiei ca acolo probabil este inflamat, desi copilul nu are nas infundat, este intr-o stare excelenta de sanatate.
1)ce parere aveti de vsh, are legatura cu operatia polipi?
2)imi puteti va rog da un link catre exercitiile pentru catar tubar ca nu le gasesc.Sunt foarte suparata ca medicul nu l-a consultat inainte de a-l duce in sala de operatie, si i-a scos doar polipii si a ramas cu otita seroasa.Tare as vrea sa scapam de ea, cumva, sa nu ajungem la alta anestezie.
Precizez ca vineri, in 28 martie mergem in control la dr orl-ist care l-a operat, dar pana atunci v-as fi recunoascatoare daca mi-ati raspunde pentru ca ma nelinisteste valoarea vsh-ului.Mentionez ca inainte de operatie polipi am facut analizele si vsh-ul, ca si restul analizelor cerute, erau ok.
0
26-03-2014, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma pronunt despre analizele unui copil care nu.l cunosc
analizele NU se interpreteaza in lipsa pacientului..fiind niste valori usor influentabili de orice factori interni si externi
si numai medicul ORL care a operat putea sa spuna daca au o logica acele analize sau nu trebuieau facute, in rest cred ca.s facute ilogic si abuziv
0
26-03-2014, ora 20:26
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Cam asa ceva, caci nu am aflat nimic facandu-le, cert e ca temperatura a trecut, copilul e super, parca uitasem cum e sa fie sanatos, caci inainte de operatie polipi doar bolnav era.Vineri mergem la orl la control si i le voi arata si dr orl-ist analizele.Dar tot ce conteaza e ca nu mai facem febra.
Adaugă un comentariu / răspuns
282 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.