dopul de ceara din ureche

282 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 Înainte ›
0
12-05-2012, ora 23:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu ii face rau
0
12-05-2012, ora 23:56
gabrielaT
Nu este medic/terapeut
gabrielaT
sunteti extraordinar...nu stiu cum sa va multumesc.
0
23-05-2012, ora 20:58
Mgeorge
Nu este medic/terapeut
Mgeorge
Buna seara ! As vrea sa stiu si eu daca in bucuresti exista cumva vreun cabinet sau ceva de tip urgente sau cu program prelungit deoarece programul meu de lucru nu prea imi permite timp liber in timpul zilei... lucrez de la 10:00-22:00 de luni pana duminica...si nu prea am timp liber decat noaptea...deci...daca stie cineva.am probleme cu doapele astea care ma enerveaza la extrem...si chiar numai am rabdare...imi vine sa imi bag un urechi tot felul de.chestiii numai sa mi se desfunde urechile... Numai bine !
0
24-05-2012, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice clinica ORL.. are medic de garda !!!
0
26-05-2012, ora 17:13
gabrielaT
Nu este medic/terapeut
gabrielaT
Domnule Doctor, am tinut sa va multumesc in mod special pt. sfaturi, i-am pus mamei mele timp de o saptamana cate 5 picuri de 4 ori pe zi de apa oxigenata si cand ne-am dus la medic sa-i spele urechea nu pot sa va spun ce a iesit... multumesc inca o data, va doresc sanatate maxima, cu tot respectul...Gabriela
0
28-05-2012, ora 20:56
Ioana.C
Nu este medic/terapeut
Ioana.C
Buna ziua. De de 3 zile imi tiuie urechea dreapta continuu si este infundata. Mentionez ca am fost la un concert si am stat in primele randuri, iar de atunci am simptomele acestea. Ce as putea sa fac?
0
29-05-2012, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se numeste trauma sonora
daca nu este tratata corect.. poate ramane cu cu probleme si pierdere de auz
urgent la ORL
0
29-05-2012, ora 20:47
Ioana.C
Nu este medic/terapeut
Ioana.C
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
04-06-2012, ora 08:44
andutu2323
Nu este medic/terapeut
andutu2323
Buna ziua, am fost la un concert si am stat in fata si au inceput sa imi tauie urechile.Urechea stanga numai tauie dar urechea dreapta tauie. cum pot sa scap de tauit.
0
07-06-2012, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dup aun consult ORL.. o sa afli raspunsul
0
13-07-2012, ora 21:43
2pacz
Nu este medic/terapeut
2pacz
Buna, cer ajutorul dumneavoastra care sunteti in masura sa imi dati niste sfaturi in legatura cu cele patite de mine. Ieri seara dupa ce am facut dus m-am sters in ureche cu prosopul si am simtit ca mi s-a infundat urechea dreapta, am mai avut problema asta dar dupa cateva secunde dupa ce tot miscam si trageam de ea isi revena la loc la fel si aseara dar dupa ce au trecut cateva ore am apasat pe ureche si iar am simiti ca s-a infundat dar de atunci este in acelasi stadiu, am un tiuit nu foarte jenant si simt o oarecare dificultate in auz fata de urechea stanga, mentionez ca am folosit un betisor in incercarea de a scoate ceara respectica care mi-a mai faucut probleme. Nu sunt sigur ca e dop de ceara sau ce este dar este o problema eu sunt in Belgia si aici un consult este foarte scump si peste 7 zile merg in Romania si vreau sa stiu daca este grav daca as lasa asta pana ce ajung in tara? Sunt ingrijorat deoarece am fost la farmacie si mi-a dat un audispray si mi-a spus ca daca in 2 3 zile nu trece sa merg la un medic. Va multumesc anticipat
0
13-07-2012, ora 22:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este dop si se dizolva mai bine cu apa oxigenata. Cate 5 pic. De mai milte ori pe zi. Pana revine auzul
0
13-07-2012, ora 23:47
2pacz
Nu este medic/terapeut
2pacz
Maine am sa imi cumpar apa oxigenata, asadar nu este ceva grav? Va multumesc frumos Domnule Valeriu.
0
16-07-2012, ora 10:46
AdrianR
Nu este medic/terapeut
AdrianR
Buna ziua.
Dupa ce am fost la o nunta am racit foarte tare, am avut febra, duri de cap, ma durut urechea dreapta 2 zile si simteam ca imi pocnea ceva inauntru si ma deranja orice zgomot mai puternic. Am pus niste vata in ureche iar acum nu mai am nimic dar mi-a ramas urechea infundata si simt ca am ceva inauntru.
Poate sa fie un dop de ceara sau este alt ceva?
0
16-07-2012, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poatr fi si o otita seroasa
0
07-08-2012, ora 15:01
adriand3
Nu este medic/terapeut
adriand3
Buna ziua,

Cam acum o saptamana am avut un dop in urechea dreapta. Pe urma am mers la bazin si din cauza catorva scufundari in apa, m-am ales cu un dop si mai mare in urechea stanga. Acum simt ca imi e foarte infundata urechea stanga. Cu cea dreapta aud mai bine. Asta s-a intamplat acum 2 zile. Mentionez ca am mai avut asa ceva, si am mers la ORL, mi-au dat Otocalm si dupa trei zile mi-au facut spalaturi auriculare. Am incercat si acum cu Otocalm picaturi dar nu am scapat de dopuri. Maine as merge dupa o trimitere la ORL. Ceva sfaturi pana atunci. Totodata mentionez ca de cand imi pun picaturile, simt in urechea stanga o usoara gadilitura. Multumesc.
0
26-09-2012, ora 15:45
lovelove
Nu este medic/terapeut
lovelove
eu am facut spalaturi auriculare. si acum peste 3 ani nu mai aud bine va trebui sa fac din nou spalaturi auriculare.
0
02-10-2012, ora 08:10
Raluca.elev
Nu este medic/terapeut
Raluca.elev
Buna ziua! Am si eu o problema si nu stiu ce sa mai fac. Saptamana trecuta am fost racita vreo 2 zile, temperatura, nas infundat, nimic neobisnuit. Weekendul acesta am fost plecata intr'o mica excursie, iar cand m'am
intors, sa vezi surpriza: am racit din nou. Pe drum de la sinaia, in autocar aveam urechile infundate destul de puternic, dar am reusit sa le desfund, cascand. Dupa aceea am inceput sa fac temperatura foarte mare, sa ma usture in gat ft tare cand inghiteam si iar aveam o singura ureche infundata, care ma durea putin. Ieri seara am fost la ORL si s'a dovedit ca era un dop de ceara pe care l'a scos usor si repede. ( si mi'a zis ca am amigdalita ). La vreo 4-5 ore dupa ce am ajuns acasa a inceput sa mi se infunde urechea stanga, sa ma doare putin, iar atunci cand dormeam pe partea stanga chiar 'zvacnea' nitel. Sa fi facut un dop de ceara si in aceasta? La control s'a uitat in ambele urechi dar nu a gasit dop decat in cea dreapta. Mama m'a sfatuit sa pun apa oxigenata pe nitica vata si sa o las in ureche, dar nu mi se pare ca are vre'un efect. Ce sa fac? Multumesc anticipat. - mentionez ca nu pot sa mai casc.
0
02-10-2012, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este dop de ceara
din cauza amigdalitei.. poate sa se inflameze si mucoasa faringelui.. care ajunge pana la trompa lui Eustache..si de acoo si otita
trebue desfundat bine nasul, de luat tab de supt, de facut inhalatii, gargara, de incalzit bine ambele urechi
0
04-10-2012, ora 02:16
zenga
Nu este medic/terapeut
zenga
buna seara, am o problema cu urechea dreapta. de cateva zile parca numai auzeam bine, parca erau infundate abmele urechi, mi-a spus maica-mea sa iau apa oxigenata ca e buna. am luat apa oxigenata a fost ok...dar cred ca am pus in exces pt ca seara la ultimele picaturi ma intepa maxilarul si in jurul urechii. nu am mai folosit o zi..si eram ok, astazi am baut 3 cafele, deja la a 2-a simteam ca mi se infunda urechea dreapta, si la zgomote mai puternice ma deranja, iar in seara asta am pus apa oxigenata de vreo 3-4 ori intr-un interval de juma de ora si mi-a ramas urechea dreapta infundata. ce sfat imi dati?
0
04-10-2012, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL
niciodata sa nu mia faci automedicatie.. daca nu esti medic si nu stii ce ai
risti sa complici mult un lucru care putea sa fie rezolvat simplu
0
09-10-2012, ora 13:16
miha31a
Nu este medic/terapeut
miha31a
buna ziua! Acum o saptamana aveam o durere groaznica la urechea stanga, am fost la spital, mi s-au facut spalaturi dar de atunci am ramas cu urechea infundata si cu un tiuit permanent.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce asi putea sa fac?
0
09-10-2012, ora 19:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sa te intorci la med. Orl... trebuie vazut cum arata timpanul si de facut tratament adecvat
0
11-11-2012, ora 07:50
david alin
Nu este medic/terapeut
david alin
Buna ziua..fetita mea de 3luni si 10zile..tuseste cam cum sar ineca..rupe din gat...ai dau Eurespal, panadol baby.avea nasul infundat..dar de ieri se desfuna si ai scot cu aspiratorul pt copii.Si de ieri vad k e si ragusita..imi puteti spune de la ce?nu are febra nici la plamani nimik..ast un raszpuns..multumesc
0
19-11-2012, ora 15:13
Ioaana
Nu este medic/terapeut
Ioaana
Buna ziua, am si eu o probleme la urechea stanga, am folosit betisoare de ureche pt a ma cutara si mi s.a infundat, banuiesc ca este vorba despre un dop. Imi puteti sugera o metoda pt a scapa de dop, fara a ajunge la orl?
Multumesc frumos !
0
19-11-2012, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
apa oxigenata cate 5-6 pic.. stat cu urecghea in sus.. cat isi face efectul..dupa care se scurge apa cu resturi de dop cerumen
se repeta manevra de multe ori pe zi..
cand auzul isi revine usuci urechea cu un servetel de hartie( nu betisoare)..si dupa cu uscatorul de par
0
19-11-2012, ora 21:16
Ioaana
Nu este medic/terapeut
Ioaana
Multumesc frumos ! Multa sanatate !
0
23-12-2012, ora 08:47
maria silvia
Nu este medic/terapeut
maria silvia
buna ziua.
am o problema cu urechea dreapta. de ani buni de zile imi creste un dop in ureche...
am fost la orl in bistrita ( Dl Dr Rosca ) si mi-a scos dopul din ureche si a facut spalaturi dar el in continuare tot creste...
am fost la Cluj la Interservisan si mi-a facut operatie ( mi-a desfacut urechea de langa cap si mi-a scobit la radacina osului... mi-a taiat pe acolo... ei stiu ce au facut ) dar problema e ca dopul tot creste...
nu ar fi o problema ca dopul ar creste dar cand creste am dureri insuportabile. ma sageata pana in cap uneori...
Va rog dati-mi un sfat..
Multumesc
0
23-12-2012, ora 11:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este dop. e vorba. posibil de colesteatom...
nu sunt metode de a stopa medicamentoscacest proces
dar secunoaste ca colesreatokul poate fi dizolvat cu solutii alcoolice...
0
23-12-2012, ora 22:56
IonitaFlorin
Nu este medic/terapeut
IonitaFlorin
Buna seara, de cateva zile am o problema cu urechea dreapta, cred ca un dop de ceara sa format ceea ce mi-a micsorat simtul auzului, citind pe forum am cumparat apa oxigenata si am inceput sa torn 5 6 picaturi la 10 minute insa am observat ca se ia un strat de piele insa nu ma deranjeaza nu simt nimic, acum intrebarea este, sa fie concentratia prea mare a apei oxigenata ? tin sa precizez ca folosesc o apa oxigenata cu 3% peroxid de hidrogen. Va Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
282 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.