polipi nazali, secretii care o ineaca.. pana la starea de voma (noaptea)

02-01-2010
kuky
Nu este medic/terapeut
kuky
dl dr flueraru
la multi ani.un 2010 plin de realizari.va rog mult sa ma lamuriti.ii administrez de 2 zile fetitei mele de 4 ani si jumatate (care are polipi nazali si asa cum m-ati sfatuit in ianuarie o operam dar pana atunci incercam sa "supravietuim") solutie colargol cate o picatura in fiecare nara de 3 ori pe zi si nu stiu daca este o coincidenta sau este efectul colargolului faptul ca acum are niste secretii care o ineaca pana la starea de voma numai noaptea.ii administre si panadol in caz ca ar fi racita dar nu stranuta si nu tuseste ca la raceala.ce sa fac?????.ii suspend administrarea colargolului sau este o alta cauza.va multumesc mult.
5 comentarii
0
02-01-2010, ora 12:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU trebue sa suspendati colargolul.
acele secretii trebuesc aspirate cu batista bebelusului.. se administreaza cateva picaturi de ser fiziologic sau ceai de musetel cald.. si se aspira nasul.
pe nasul curat se administreaza colargol.
cred ca este un semn bun ca nasul a inceput sa se curate( acele secretii stagnau in criptele polipilor si asta ii mentine in volum marit, odata cu drenarea secretiilor polipii o s ase micsoreze in volum)
0
25-03-2013, ora 23:31
Anaboc
Nu este medic/terapeut
Anaboc
Buna seara, d-le doctor!
Am tot citit raspunsurile dvs. referitoare la polipii nazali. Baietelul meu are 2 ani si 7 luni si are adenoidita cronica. Inainte sa aiba dentitia completa am pus inflamarea periodica a vegetatiilor pe seama eruptiei dentare. Dupa antiinflamatorii si imunorezistan isi revenea, oarecum. A avut o data otita, o data amigdalita si in rest rinofaringite care se tratau cu antibiotic (la care a facut si alergie).De trei luni insa nu mai respira deloc pe nas, ci exclusiv pe gura, sforaie f.tare noaptea, are episoade de apnee, transpira in zona pieptului.Am facut in aceasta perioada tratament homeopat, aerosoli cu ser, ser efedrinat, dexametazona, ACC, si chiar gentamicina, iar in nas biorinil, colargol(cure de 4 zile, 4 zile pauza). Am sesizat o oarecare ameliorare, insa simptomele sunt aceleasi. Are cearcane dimineata, nu are pofta de mancare aproape deloc, in rest este energic si bine dispus. Este alergic la praful de casa desi ni s-a recomandat singulaire nu i-am facut acest tratament. Singura solutie este operatia? Ce fel de operatie ne recomandati si cui ne-am putea adresa in Timisoara? Fondul alergic si varsta lui nu vor facilita recidiva? Va multumesc tare mult daca reusiti sa-mi raspundeti!!!!
0
26-03-2013, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ati citit ce am posta.. trebuea sa intelegeti ca alergia vine de la regimul alimentar incorect si problemele intestinale a copilului ( paraziti intestinali, intoleranta la anumite produse)
daca modificati regimulalimentar si faceti tratamentul corect pentru paraziti
scade intoxicare copilului si o sa puteti controla marimea polipilor medicamentos
daca nu schimbati nimic. dupa operatie la 3 luni.. recidiveaza polipii
0
26-03-2013, ora 10:41
Anaboc
Nu este medic/terapeut
Anaboc
I-am facut analizele pentru paraziti in doua serii de cate 3 ori, (inclusiv cand era luna plina) de fiecare data rezultatul a iesit negativ. Nu v-am spus ca e un copil care sta vesnic cu gurita deschisa, are un nas mic, buza de sus ridicata, cand era mai mic ii curgea mereu saliva din gurita, inclusiv in perioada in care era alaptat (pana la 8 luni a fost alaptat). Pana la 1 an si 3-4 luni a mancat foarte bine legumele, pireu sau bucati, fructele. De la aceasta varsta a inceput sa refuze mancarea, mananca doar unele alimente ( carne peste, pui, curcan de casa), doar cartofi, fierti sau la cuptor, morcov crud si uneori alte legume in ciorbite. Fructe doar din cand in cand. Ii place mult painea, covrigeii sarati, iaurtul natur, cerealele de porumb, iar dintre dulciuri ciocolata ( de obicei amaruie), fructe uscate si evident laptele. Acum bea formula Humana, pana in iarna a baut lapte de capra. Ouale le manca doar omleta, de o vreme le refuza constant. M-am straduit sa-i ofer o alimentatie echilibrata, insa nu stiu in ce masura am si reusit.
Mi-e teama ca va fi foarte greu sa-i corectam pozitia deschisa a gurii, plus modificarile maxilarului, insa nu stiu care e varsta optima cand trebuie intervenit. Din noiembrie l-am dus la gradinita, dar a stat mai mult acasa imbolnavindu-se foarte des. Din toamna insa va trebui sa intre din nou in colectivitate, de aceea ne gandeam ca poate ar fi mai bine sa-l operam acum. Chiar si in operatiile endoscopice riscul refacerii polipilor este la fel de mare?
Va multumesc tare mult!!!
0
26-03-2013, ora 12:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recidiva polipilor NU tine de tehnica cum este operat
tine de metabolismul copilului si capacitate lui de a regenera tesutul limfatic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •