durere insuportabila de umar si mana stanga cu amorteala de deget mare

05-11-2010
gabriela67
Nu este medic/terapeut
gabriela67
buna ziua! fac apel la dumneavoastra cu o problema referitoare la sanatatea mamei mele in varsta de 66 ani si anume...acum in urma cu aproape 2 ani am inceput vizitele interminabile la medicul reumatolog ptr a trata o durere insuportabila de umar si mana stanga cu amorteala de deget mare, ptr care a urmat fel si fel de tratamente din care amintesc...mydocalm, arcoxia, meloxicam, dexometazona, aflamil, xefo si multe altele care au fost sub forma de tablete cat si sub forma injectabila dar toate cu efecte de foarte scurta durata. Dupa aproape un an de tratamente doamna dr. a recomandat un RMN ptr coloana cervicala in urma caruia cei din zona noastra au pus un diagnostic foarte sumbru adica..citez asa cum am fost eu anuntata...cancer pulmonar cu metastaza osoasa cervical. Am plecat la timisoara unde a facut un CT pulmonar pe data de 5.08.2009 iar in data de 6.08.2009 a fost internata iar pe 12.06.2009 a fost supusa unei interventii chirurgicale prin care ia fost extirpat lobul superior dreapta (deci nu era in legatura cu partea stanga unde avea durerile acelea fffff intense), iar in urma analizelor a iesit ADENOCARCINOM CU CELULE CLARE FARA ASPECT MALIGN SI FARA METASTAZE.iar ptr suspiciunea de metastaza osoasa am fost la institutul oncologic ID.Chiricuta Cluj unde in urma unui alt RMN si mamografii precum si testul DEXA a rezultat ca nu exista diagnosticul de metastaze iar rezultatul de la dexa a fost osteoporoza - 2.19 si ia fost prescris risendros 35 1tb/saptamana si ceva pufuri ptr nas tot ptr tratarea osteoporozei.dar...durerile nu au incetat sau sa fii scazut in intensitate, astfel ca in luna martie 2010 am fost si la consultatie la centrul de boli reumatice dr.I. Stoia din bucuresti unde ia fost prescris injectabil 10 zile de dexometazona care nu au avut succes.Dupa multe intrebari in toate partile si mult studiu pe internet am ajuns la spitalul universitar bucuresti la dr.bogdan dorobat unde a facut nucleoplastie...a fost totul ok nu a mai avut dureri de mana dar in spate in partea stanga mai jost de umar durerile nu nu mai erau mari dar tot persistau, dar era totul zicem noi ptr ca lua 1tb / zi de Arcoxia cam la 5 zile sau chiar 7 zile si atunci ptr ca ramanea efectiv intepenita de spate si gat ca si cum ar fii avut torticolis iar arcoxia este singurul antiinflamator care o ajuta si in ziua de azi. Am facut si 10 zile de masaje usoare cu creme antiinflamatoare dar fara rezultate. Va rog daca se poate sa ma sfatuiti ce pot sa fac.unde as putea sa o indrum sa mearga la tratamente balneare si ce proceduri ar avea voie...sau unde am putea merge sa facem ceva ca este singura care o mai avem in viata din parinti si chiar nu stim incotro sa o luam ptr a face ceva sa nu mai sufere atat..acum ia arcoxia de 90 mg din nou 1 la 2 zile si din cate vad este foarte periculoasa. Va multumesc foarte frumos si astept un sfat daca se poate.
6 comentarii
0
05-11-2010, ora 10:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca are nevoie de o reevaluare la un neurochirurg bine specializat in coloana cervicala. Poate fi un sindrom compresiv rezidual (hernie de disc) care sa presupuna interventii suplimentare.
Tineti-ma la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2013, ora 09:35
Armitage
Nu este medic/terapeut
Armitage
Buna ziua, dl. doctor. De o saptamana a revenit o durere in soldul drept ce radiaza in zona inghinala si ajunge la genunchi. Ma deplasez greu din cauza durerii. Mi s-a recomandat de catre farmacist Arcoxia (90mg)+ Omez. Sunt marinar si peste cateva zile trebuie sa plec in voiaj. La sosirea pe vapor mi se va face testul antidopping. Pot lua acest tratament fara sa am probleme la acest test? Nu vreau sa pierd un contract din cauza unui medicament. Precizez ca nu am luat decat o pastila acum 2 zile dupa care m-am simtit mult mai bine dar pe o durata scurta de timp. Va rog daca puteti sa-mi raspundeti urgent. Cu respect.
0
25-07-2013, ora 14:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre un anti-inflamator, fara legatura cu nici un drog.
Sindromul compresiv lombar presupune mult repaus (luni de zile). Ganditi-va cum veti gestiona perioada urmatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-07-2013, ora 08:46
Armitage
Nu este medic/terapeut
Armitage
Va multumesc pentru raspuns.
Cu deosebit respect.
0
21-08-2019, ora 19:36
Razvan2280
Nu este medic/terapeut
Razvan2280
Buna ziua, nu stiu daca imi mai poate raspunde doamna Gbriela, asi fi curios sa stiu ce s-a mai intamplat cu mama dansei, prezint cam aceleasi simptome de vreo luna de zile si sunt putin speriat ca nu stiu ce ar putea fi. Multumesc
0
22-08-2019, ora 10:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Nu trebuie sa fiti speriat, ci doar sa recurgeti la un consult clinic la neurochirurg.
Este simplu si eficient, va scuteste de stress si de angoasa incertitudinii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.