diversificare pentru bebelusi grasuti

15-11-2011
EIena
Nu este medic/terapeut
EIena
Buna ziua.Diversificarea pentru copii grasuti ar trebui sa inceapa mai devreme sau cat mai tarziu?Fetita mea are 4 luni, 7 kg si 66 cm.Pediatra mi-a recomandat sa incep divesificarea de la 5 luni...insa in programul de diversificare mi-a recomandat si cereale...as putea sa nu-i dau cereale deloc?As utea incepe diversificarea de la 4 luni cu legume si fructe pentru a nu-i mai da asa de mult lapte praf..mi-e frica sa nu se ingrase peste masura.Ce program de diversificare propuneti?
Va multumesc!
1 comentarii
0
15-11-2011, ora 15:19
amalia cristina
Nu este medic/terapeut
amalia cristina
Bineinteles ca poti incepe cu fructe si legume de acum, si incearca sa-i dai mai putin lapte:ex.daca suge 150ml, da-i 100ml;incet incet mai micsoreaza-i doza de lapte.Oricum nu-ti face griji, odata ce creste, o sa dea innapoi, pt ca devine mai energica, mai vioie, cand o sa paseasca, o sa slabeasca sigur.Asa am patit si eu cu baiatul meu, decat ca eu ii dau san, si nu a fost niciodata exagerat de gras, dar acum la 8 luni a inceput sa fie foarte energic, paseste si nu mai ia in greutate cat lua in primele luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul