diversificare alimentatie bebelusi

24-04-2014
edith90
Nu este medic/terapeut
edith90
Fetita mea va implini in curand 6 luni si va incepe diversificarea alimentatiei. Intrucat incerc sa aflu cat mai multe informatii despre alimentatie de pe internet, am constatat ca exista tot atatea pareri despre varsta la care trebuie introduse anumite alimente cate siteuri am descoperit pana acum. As vrea sa va intreb daca exista vreun site in care ar trebui sa am mai mare incredere ca ofera informatii valide sau daca are cineva o lista cu alimentele care ar trebui introduse la o anumita varsta.
Va multumesc.
13 comentarii
0
24-04-2014, ora 19:40
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Teoretic, ultimele tendinte in ceea ce priveste diversificarea alimentatiei la bebelusi doresc excluderea rigorilor atat de mult promovate in trecut. Acest lucru inseamna, in traducere libera, faptul ca dumneavoastra puteti incepe diversificarea cu exact ceea ce doriti...cu o conditie: daca pana la varsta de 6 luni ati alaptat copilul, iar in timpul acesta ati mancat exact ce ati dorit, fara sa va restrictionati, iar fetita nu a dezvoltat nici un fel de reactie alergica (ex: eruptii pe piele, scaune moi/scaune cu sange, simptome respiratorii in absenta vreunei infectii). Daca a fost alimentata artificial (cu formula de lapte praf), desi ma indoiesc, pt ca in cazul acesta ati fi inceput diversificarea la 4-5 luni, iar in familie nu exista istoric de alergii, din nou...puteti incepe cu orice doriti.
Adica...un fruct (aici trebuie sa stiti ca perele sau ciresele sunt mai laxative, banana determina mai degraba constipatie), suc de fructe facut in casa, supa de legume, legume pasate, branzica de vaca, cereale pt copii, fara adaos de zahar, biscuiti pt copii, carnita de pui pasirata.
O regula de care ar trebui sa tineti cont este faptul ca alimentele se introduc pe rand, niciodata 2 sau mai multe odata. Puteti incerca intr-o zi supica de pui, iar dupa 2 zile suc de fructe, sau cereale.
Nu va panicati daca nu accepta vreun aliment. Copiii reactioneaza extrem de diferit cand e vorba de diversificare. Nu insistati pe moment...lasati sa treaca 2 sau 3 zile, apoi incercati sa introduceti alimentul din nou.
In general, copiii adora gustul dulce. Ceea ce inseamna ca ii puteti oferi pt inceput para razuita, spre exemplu, sau mar razuit, insa daca peste 2 zile incercati sa ii dati supica de legume, s-ar putea sa o refuze, pt ca are un gust mai fad fata de fructe. Dar repet...COPIII REACTIONEAZA DIFERIT! Poate sa ii placa supica de pui si nu banana, sau cerealele (insa aici aveti de unde alege, gama e foarte larga).
Bineinteles, nu veti incepe diversificarea cu alimente ca: nuci, alune, peste, fructe de mare, deoarece sunt extrem de alergene.
In ceea ce priveste cantitatile, dumneavoastra veti jongla cu ele in functie de toleranta si preferintele fetitei. La inceput vor fi suficiente 2 linguri de supa, sau o lingura de branzica de vaca calcica cu suc de fructe, sau 50 de ml de lapte cu cereale...dupa care se vor mari cantitatile.
O sa va descurcati de minune, stati linistita.
Daca mai aveti alte nelamuriri, cu drag va raspund.
O seara placuta!
0
25-04-2014, ora 09:11
edith90
Nu este medic/terapeut
edith90
Va multumesc mult pentru raspuns. Eu am mancat tot ceea ce am dorit in timpul alaptarii, iar fetita nu a avut probleme. Totusi, ea are o forma foarte slaba de dermatita atopica si sper ca pielea ei sa nu reactioneze negativ la anumite alimente. Stiu care sunt alimentele alergene si care mai putin, dar eram foarte nelamurita de faptul ca unele persoane recomanda, spre exemplu, sucul de portocale de la 4-6 luni, iar altele dupa 1 an. Si am vazut multe neconcordante de acest fel la multe alimente.
0
30-04-2014, ora 17:18
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna ziua!
In legatura cu sucul de portocale...sunt niste reguli absolut nefondate. Puteti sa ii oferiti de la inceput suc de portocala daca doriti. Va sfatuiesc sa intrebati doar pediatrul si sa cititi doar cartile unor persoane avizate...nu forumurile..
Dermatita atopica sugereaza teren atopic (alergic), insa nu e obligatoriu ca fetita sa devolte alergii alimentare.
0
12-05-2014, ora 11:32
anca_st22
Nu este medic/terapeut
anca_st22
Buna ziua.Am un baietel de 4 luni si il alaptez artificial.A si dori sa stiu si eu cand pot incepe diversificarea?pediatra mi-a spus k pot incepe de la 5 luni dar, o prietena de a me a a incetut de la 4 luni
0
12-05-2014, ora 12:17
edith90
Nu este medic/terapeut
edith90
eu sunt mamica, asa ca nu stiu cat sunt de exacte informatiile pe care le detin, dar din cate am citit pe mai multe siteuri de specialitate, in cazul in care bebe e alaptat artificial diversificarea incepe in jurul varstei de 4 luni.
0
12-05-2014, ora 12:51
anca_st22
Nu este medic/terapeut
anca_st22
Da si eu am citit pe mai multe siteuri dar sincer nu pot sa incep asa de capul meu :( cu toate ca a si vrea sa il vad k mananca si altceva.
0
15-05-2014, ora 14:05
SEASAMMYBLUE
Nu este medic/terapeut
SEASAMMYBLUE
Bebe are 4 luni si as vrea sa incep diversificarea cu cereale pt ca sunt mai satioase si cred ca are nevoie de asa ceva, e tot timpul flamand. Intrebarea e la care dintre mese sa ii dau cerealele la inceput sau poate chiar si dimineata si seara?
0
15-05-2014, ora 19:51
edith90
Nu este medic/terapeut
edith90
Dna doctor la care mergem noi ne-a spus cand avea bebe 4 luni si jumatate sa ii dam o masa de cereale seara
0
20-05-2014, ora 15:21
anca_st22
Nu este medic/terapeut
anca_st22
Baietelul meu are 4 luni si 3 sapt si astaz pediatra mi a spus ca pot sa ii dau piure de legume.si nu stiu din ce legume sa il fac si cat si cand sa il dau.Ma ajuta si pe mn cineva?multumesc
0
20-05-2014, ora 15:25
SEASAMMYBLUE
Nu este medic/terapeut
SEASAMMYBLUE
Dar pediatrii astia oare au cleste la gura sau numai spagari sunt in toata tara asta? Daca v-a spus sa ii dati piure nu v-a explicat si cum ? Eu am inceput sa ii dau initial suc de morcov, apoi suc de mar, sa vad ce reactii are apoi ii voi face piure de mar, apoi de mar copt, para, piersica. Legumele indicate sunt morcov, cartof, pastarnac, patrunjel.
0
20-05-2014, ora 15:33
anca_st22
Nu este medic/terapeut
anca_st22
Da din pacate am sunato si nu a putut sa imi dea mai multe detali la tel (asta ca sa ma duc la ia) multumesc pt raspuns.Osa ii fac puire de legume sper sa ii placa :)
0
20-05-2014, ora 20:13
edith90
Nu este medic/terapeut
edith90
mie mi-a spus sa ii cumpar borcanele, dar n-am facut asta. I-am facut de morcov, apoi la trei zile am adaugat cartof, albitura, ardei gras. Problema e ca fetita mea nu le-a acceptat asa ca am insistat mai mult pe fructe. Noi avem probleme cu faptul ca nu ne place sa mancam cu lingurita asa ca fie ii fac bucatele mici si moi pe care le poate inghiti, fie ii fac piure de mar cu biscuite si i-l dau cu degetul. Cand vede lingurita nici nu vrea sa auda de mancare. Dar daca o las sa faca ce vrea si ii dau cum am scris mai sus, mananca fara probleme. La fel o sa fac si cu legumele: le fierb si i le dau bucatele, nu piure. Sper sa le accepte.
0
20-05-2015, ora 15:56
Croitoru Daniela
Nu este medic/terapeut
Croitoru Daniela
Buna...uite schema dupa care ma iau eu si merge perfect.Ziua 1.morcov pasat 2 lingurite, Ziua 2.morcov pasat 4 lingurite, Ziua 3.morcov pasat 6 lingurite, Ziua 4.morcov pasat 8 lingurite, Ziua5.morcov pasat 10 lingurite.Ziua 6-7-8. morcov+patrunjel radacina.Ziua9-10-11. morcov, patrunjel, telina Ziua 12-13-14 morcov, patrunjel, telina 1 bucatica de dovlecel fara samburi.Ziua 15-16-17 morcov, patrunjel, telina, dovlecel, 1 rosie mica fara coaja si fara seminte Ziua 18-19-20 morcov, patrunjel, telina, dovlecel, rosie, 1 ardei gras Ziua 21-22-23 cele de sus + 2-3 ciorchini de broccoli sau conopida.Ziua 24-25-26 cele de la 18-19-20+21-22-23 +2-3 pastai fasole fara boabe. Ziua 27-28-29...aceleasi legume +1 cartof mic, Ziua 30..aceleasi legume + 1 bucatica de praz, optional.Ziua 31-32 in piureul de legume se poate adauga jumatate lingurita de ulei masline.deocamdata nu am intampinat probleme, ii place! Sper sa intelegi!Bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul