distonie neurovegetativa sau afectiune organica ?

09-03-2009
stefan 30
Nu este medic/terapeut
stefan 30
in urma cu 2 ani in urma unei perioade de efort fizic si psihic intens am avut o problema.ce s-a intimplat?am avut o cadere fizica manifestata prin palpitatii violente ameteli senzatia de derealizare dureri de cap stari de lesin.in urma analizelor constind in analize de singe ecografii cardiace ekg-uri repetate holter de tensiune si ekg eco tiroidiana si ct cranian acestea iesind in limite normale am fost diagnosticat cu distonie neurovegetativa.am urmat ceva tratamente cu sedative betablocante vitamine calciu mg etc.tratamentele nu au dat nici un rezultat din contra simptomele s-au permanentizat la un nivel mediu cu suisuri si coborisuri mai precis cu acutizari si ameliorari.precizez ca fac sport de cel putin 4 ori pe saptamina duc o viata pe cit pot de sanatoasa si echilibrata nu am cazuri de boli cardiace in familie nu fumez si nu beau cafea.la aceasta ora simptomatologia pe care o pot descrie(cit de obiectiv pot)este o senzatie de ameteala senzatie de presiune craniana vedere incetosata oboseala fizica intepaturi in zona inimii si durare surda dealungul traseului venos al miinii stingi durere abdominala sub coasta stinga ce radiaza in spate din cind in cind dureri musculare si articulare.stiu ca tabloul pare ff ciudat dar sunt sigur ca nu sunt depresiv ipohondru sau anxios.ma poate ajuta cineva pt ca se implinesc 2 ani si jumatate si afectiunea asta imi maninca cei mai frumosi ani din viata.ce poate fi ?????ati mai auzit de asa ceva????va multumesc mult.
1 comentarii
0
13-03-2009, ora 02:01
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Stefan, din ceea ce descrii tu se aseamana mult cu ceea ce am avut si eu.si dín ceea ce am mai citit pe ici pe colo :).totul este pe psihic, atac de panica..distonie neurovegetativa. Repeta-ti analizele toate: sange ekg.daca sunt bune, traieste-ti viata, ocupa-ti timpul cu ceea ce iti place sa faci, miscare in aer libern ; gandeste-te ca nu vei muri din asa ceva.si vei observa ca toate acele vor disparea in timp. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.