distonie neurovegetativa

20-02-2008
gabiariadna
Nu este medic/terapeut
gabiariadna
stari de agitatie interioara, tulburari cardiace, tensiuni craniene ;apar si trec si se leaga cateodata de variatii de presiune atmosferica.am avut si anterior acest diagnostic, acum 15 ani.la recomandarea unui medic am luat si rudotel cu efect pozitiv.as dori o schema de tratament;am facut ekg este normal.analize bune nu iau alte medicamente.tensiunea art. luata la cardiologie 120 cu 70 mm hg.toate aceste tulburari au aparut cam acum 2 luni.in general am cateodata stari de oarecare senzatie de plutire cand ma ridic si merg dar fara dezeghilibru. rudotel imi face bine, dar as vrea sa am o schema de tratament. nu am stari de depresie, insomnii.acum iau, bilobil, calciu, magneziu.am colesterolul marit si tin regim.
73 comentarii 12 3 Înainte ›
0
23-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
"Incercati Magnerot 3 cp pe zi eventual asociat cu Vagostabyl. Pentru anxietate si cefaleea de tensiune se poate utiliza Alprazolam 0, 5 - 1, 5 mg pe zi, plus metode de relaxare, tinctura de valeriana, ceai de tei cu miere si chiar aromaterapie cu uleiuri de lavanda. "
Am citit mesajul dvs. si am vazut ca deja luati magneziu, Magnerot-ul contine o sare de magneziu cu eficienta buna pe tulburarile de ritm cardiac, insa nu asociati preparate care contin simultan magneziu, deasemenea, luati cacliul si magneziul la ore diferite din zi. La cele precizate anterior sunt utile in asociere si preparatele cu Gingko biloba cum ar fi Bilobil-ul.
0
23-02-2008, ora 00:00
gabiariadna
Nu este medic/terapeut
gabiariadna
Va multumesc f. mult pentru consultatie si o sa urmez acest tratament.Dar cat timp, cu pauze eventual. Am mai incercat si tratament naturist [praf, tinctura ]de plante ;paducel, talpa gastii, etc.cu usoare efecte bune.Dar daca starea proasta se mentine iau 1/2 pastila de rudotel si este bine. Am acest diagnostic de mult timp [20 ani] dar se manifesta la stari nervoase excesive, si dupa un timp [luni de zile]
0
05-09-2008, ora 00:00
ichim69
Nu este medic/terapeut
ichim69
nod in gat, stare de rau, ameteli, puncte negre care se plimba in ochi, inghitituri fara sa inghit nimic efectiv, lipsa poftei de mincare, fara chef de viata, o stare de frica de boala.Mentionez ca starea de rau (nodul in gat ) persista tot timpul si nu pot sa scap de ea.Ce pot sa fac?
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incercati sa faceti analizele pentru calciu si magneziu. Punctele moobile la nivelul ochilor necesita mai intai masurarea tensiunii arteriale si eventual consult oftalmologic.
0
07-09-2008, ora 00:00
ichim69
Nu este medic/terapeut
ichim69
Mentionez ca toate analizele sunt efectuate, inclusiv la oftalmologie. Analizele la calciu ionic si total au iesit sub limita minima, magneziu la limita minima.Tratament am facut foarte mult, am ajuns sa iau si 10 pastile de calciu lactic pe zi, magneziu, vitamina D.Singurul tratament la care ceda starea de rau era cu gluconolactat de calciu si magneziu, dar nu se mai fabrica.
0
28-12-2008, ora 19:53
l68dani@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
l68dani@yahoo.com
am scris si eu pe acest forum intrebindu-ma daca este intr-adevar tiroida sau pe sistem nervos, daca este distonie neurovegetativa sau altceva.Am si eu manifestari asemanatoare dar am facut 2 caderi de calciu desi calciu era in limite.am senzatia uneori ca plutesc mai ales cind stau mult in picioare si uneori la masa.Cind ma ridic brusc de jos mai ales cind ma grabesc am senzatia ca plutesc si ametesc.Ma sperie faptul ca din senin imi zvicnesc timplele si parca mi se astupa urechile dar ducindu-ma la med de familie sa imi ia tens a iesit ca e 100 cu 60 de cele mai multe ori cind credeam ca e mare.Nu stiu ce sa mai cred.Iau distonocalm o pastila pe zi si de ceva timp mai ales dimineata ma ia cu senzatii de lesin si parca ma simt sfirsita.Am luat mult timp calciu si magne b6 dar cu nici un folos.Calciu ionic era la limita de jos iar med de fam mi-a spus sa nu mai iau ca nu fac bine.Apoi la scurt timp am facut o cadere de calciu.Oare s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ce poate fi facut ?De teama ca se poate intimpla ceva am ajuns sa nu merg singura drumuri mai lungi si stiu ca nu e bine.Pe drum ma ia cu calduri, cu ameteli si senzatii de sfirseala si ca ma duc intr-o parte
0
30-12-2008, ora 06:18
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti incerca mentat, 2cp de2 ori pe zi, pentru distonie neuro-vegetativa (insa luat constant mai multe luni) in combinatie cu Sargenor fiole (2 pe zi0 ca tonic si revitalizant).
0
05-01-2009, ora 15:19
duby_duby
Nu este medic/terapeut
duby_duby
buna ziua tuturor.sincer va spun ca nici nu stiu cu ce sa incep.in urma cu doua luni am facut o cadere daca pot sai spun asa: simteam ca ma sufoc.ameteam tare...si deoadata slabita...mam speriat rau si mam dus la urgente...acolo mi sa spus ca e o cadere de calciu si miau facut intravenos.dar nu sa schimbat nimic.de atunci tot asa ma simt...miam facut analizele si toate bune..am fost la mai multe spitale.mau diagnosticat cu distonie neuro vegetativa...si miau dat tratamet: magne b6.lucetam.calciu din corali.ferro-folgamma.le iau si acum..dar ma simt tot asa.ameteala nu mia diparut...cand merg pe strada de mult ori am senzatia ca ma duc intro parte...ma sperii din orice..imi fac numai ganduri rele.am fost si la preot.analizele sunt bune, simt ca ma sufoc de multe ori.imi transpira mainile.am o stare si de greata...si mereu slabita.sunt in clasa a 12 a si nu ma mai pot concentra nici la scoala bine, am multe absente si nu mai fac fata.nu stiu ce sa mai fac.vreau sa fiu ca inainte.toti imi zic ca va trece dar vreau sa vad o schimbare si eu.mentionez ca nu beau si ca mia aparut asa deodata fara sa trec prin ceva anume...am vazut mai sus ca multi trec prin ceva rau...miar placea mult sa stau de vorba cu persoane care sunt ca mine.am de multe ori senzatia ca nu va mai trece niciodata.va rog mult sa ma ajutati si multa multa sanatate va doresc
0
02-03-2009, ora 00:25
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
buna as dori si eu un raspuns de 2 ani de zile ma lupt cu tot felul de senzatii ciudate dar de o vreme am dureri mari in piept si in partea inimii zi de zi uneori simt ca si cum na-s avea suficient aer simt respiratia grea si obosesc foarte repede nu am somnul linistit ametesc aproape tot timpul am stari de agitatie am facut la inima eco ekg holter analize miau iesit bune dar eu nu ma simt bine ar puea fi pe fond nervos mie tare frica ce ar putea fi ma gindesc mereu daca am ceva la inima .mia propus cineva sa incerc tratament cu aloe vera sucul de aloe omega 3 arctic sea ginkoplus ce parere aveti multumesc
0
11-03-2009, ora 14:05
sumodica
Nu este medic/terapeut
sumodica
am atacuri de panica (de 3 saptamani, dupa controale la inima rinichi sange plamani si etc (tiroida) sunt in valori normale si nu mai stiu ce sa fac si ce am(cica sar putea sam distonie neurovegetativa ce tratament natural sa iau ca nam chef sa iau distonocalm si toate prostiile, are ceva daca incerc cu ceai de :paducel, talpa gastii tei sovarf isop rostopasca levantica (amestecate ) si separat urzica si patlagina ca de 3 saptamani tot la fel imi e si mai iau si aspacardin si atenolol Multumesc!
0
23-03-2009, ora 11:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru distoniile neuro-vegetative, pe langa Mg si complex de vitamina B pe langa Mentat - care a fost mentionat, sunt utile extrasele de valeriana, iar in unele situatii chiar Sermion, care imbunatateste circulatia la nivel cerebral.
0
28-03-2009, ora 18:34
dannik
Nu este medic/terapeut
dannik
Am transpiraţie abundenta, de mai mult timp. Diagnosticul - distonie neuro-vegetativă. Aţi putea să-mi daţi vre-un sfat (ce fel de medicamente sa iau) pentru a scapa de transpiraţie. Am utilizat "Belloid", dar ameliorarea n-a durat prea mult timp. :( şi nu a fost tratată de tot.
P.S Mersi anticipat.
0
22-04-2009, ora 08:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incercati Distonocalm 1 cp la nevoie inaintea unui eveniment stresant si mentat 2x2 cp pezi 1 luna.
0
28-04-2009, ora 19:58
dannik
Nu este medic/terapeut
dannik
Dr. Ana-Maria Slanina, asa medicamente "mentat" in Chisinau nu sunt. de unde as putea sa le cumpar?
0
01-05-2009, ora 21:02
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
vedeti daca producatorul Himalaya are reprezentanta la Chisinau. Intrebati la depozitele demedicamente. daca nu, le puteti procura din iasi.
0
04-06-2009, ora 20:43
ceria
Nu este medic/terapeut
ceria
La varsta de 18 ani in urma unei cure de slabire si supusa stresului din preajma bacalaureatului am facut o criza noaptea:palpitatii puternice, tremuraturi, o frica imensa de moarte.De atunci nimic nu a mai fost la fel.Dupa 2-3 ani de calciu si magneziu injectabil am trecut cu bine peste 8 ani ai vietii mele.Dupa o perioada foarte grea si stresanta acele crize au aparut brusc si violent.Din 2001 ma tot invartesc printre doctori ba la internisti, ba la cardiologi, endocrinologi chiar sipsihiatru si nimeni nu a reusit sa-mi dea un diagnostic si o schema de tratament care sa ma faca sa ma simt mai bine.Nustiu unde sa mai merg, de unde sa incep si ce sa fac.Endocrinologul ma diagnosticat cu hiperinsulinism, nodul pe tiroida cu functia tiroidei normala, cardiologul cu tahicardie paroxistica supraventriculara si distonie neurovegetativa, psihiatru nu mai stiu exact caci spun drept am, , fugit, , de el dupa ce mi-a dat xanax si asfel am ajuns intr-o stare in care nu mai stiu ce sa fac si unde sa merg.Crizele s-au adancit acum am si insomnii si am devenit si obeza. Va rog cu disperare ajutati -ma.
0
17-06-2009, ora 21:30
gadone
Nu este medic/terapeut
gadone
ca tratament alternativ ceai de coada calului
0
23-06-2009, ora 15:11
viosep77
Nu este medic/terapeut
viosep77
buna ceria,
Si eu am avut ceva asemanator cu care m-am confuntat mai multi ani, am fost si la generalist si endocrinolog; am primit tratament de la endocrinolog-am o hipertiroidie, lipsa de Ca pe fond de stres prelungit;am fost si la neurolog ;
Parerea mea -ca nu trebui sa renegi tratamentul neurologului sai psihiatrului si nu in ultimul rand aer de munte, schimbarea mediului -daca poti!
Multa sanatate!
0
26-06-2009, ora 21:52
gadone
Nu este medic/terapeut
gadone
a incercat cineva reiki
0
06-07-2009, ora 16:12
ph99run
Nu este medic/terapeut
ph99run
Azi am mers la medicul de familie pt ca nu mai suportam sa-mi fie rau zilnic fara sa stiu cauza acestui rau pt ca nu ma doare nimic.Pur si simplu nu ma simt bine, imi amortesc mainile, am un nod un gat care de multe ori ma trezesc si noaptea si simt ca ma astup.Imi e teama sa merg singura la magazin care e la numai cativa pasi.Daca se intampla ca sa ii fie rau cuiva gata imi e rau si mie.M-i s-a dat sa fac o serie de analize.Precizez ca mi-am mai facut analizele si mi-au iesit bune.nu stiu ce sa mai fac, imi e teama sa stau singura acasa.Ma gandesc tot timpul daca m-i se intampla ceva, daca mor.Daca ati trecut prin asa ceva si ati scapat spuneti-mi si mie ce pot face, pt ca ma confrunt de foarte multa vreme cu asa ceva si vreau sa fiu eu ceea din nainte.Va multumesc.
0
06-07-2009, ora 17:10
gadone
Nu este medic/terapeut
gadone
@ph99run
vsh-ul a iesit marit?
0
07-07-2009, ora 15:23
ph99run
Nu este medic/terapeut
ph99run
AM UITAT SA SPUN CA ANALIZELE LE-AM FACUT ACUM UN AN CAND IMI ERA LA FEL DE RAU SI MI-AU IESIT BUNE.O SA REZIN CU REZULTATUL ANALIZELOR CARE MI-AU FOST DATE IERI SA LE FAC.MA SCUZATI.MAI GRESESC CATEODATA.O ZI BUNA TUTURORA SI SANATATE MULTA
0
29-12-2009, ora 03:47
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Spasmofilie, Distonie neurovegetativa etc. Si eu am primit de la doctor acest "diagnostic", dupa ce mi-am facut cateva analize in afara de lipsa de calciu, magneziu etc (specific tulburarilor neuro-vegetative) cica am si o insuficienta cardiaca mitrala/tricuspida foarte usoara (acum nu stiu daca o fi permanenta ori doar de moment data fiind starea generala proasta in care ma aflam in momentul analizelor). A trecut cam un an de cand in urma unui soc puternic si a unei perioade prelungite de stres am "patit" toata suita de simptome. Daca ar fi sa fiu cinstit cu mine as putea sa spun ca o merit, adica fumatul de cand aveam 13 ani ( acum am 24) cafele, mancare aiurea, greutate in plus, sedentarism... etc. Insa toate astea nu inseamna nimic fata de un adevar mult mai mare ( pe care toti cred k il intuim), anume- ne provocam singuri aceste suferinte. de ce? in cazul meu au semnalat o nevoie stringenta de schimbare pe toate planurile in viata mea ( asta neinsemnand ca starea de "distonie fricoasa" este una noua pentru mine- o stiu de-o viata, fiind mostenita, indusa samd). Am trecut prin absolut toate simptomele prezentate in posturile anterioare + in urma socului pe care l-am avut inima mea a batut ca un ciocan 3-4 luni zi si noapte, sincer credeam ca am mor. Uite ca n-am murit si nici voi nu o sa muriti. Aceasta frica nu exista, ea este creata de catre noi insine iar simptomele o insotesc pentru a o justifica ( nu invers). Voi invinge aceasta "frica" si la fel veti reusii si voi.
Imi permit sa recomand cateva "remedii" care m-au ajutat pe mine. Prima este sugestia si autosugestia ( un foarte bun autor care scrie despre autosugestie este Pavel Corut In cartile din Seria SUCCESUL) a doua este respiratia ( documentati-va temeinic cu privire la respiratie deoarece este un secret nestiut de multi, puteti invata despre respiratie cu James Lu ori Parampujia Ramdev Ji Maharaj ori altii). Ca adjutant in prima faza de "criza" este bun KAL-MAG plus D (un produs care nu se gaseste prin farmacii ci doar in retea de distribuitori) ori alt produs similar; apoi Nervosedin ( un "medicament" facut din sunatoare care este excelent pentru calmarea sistemului nervos). In ultimul rand schimbati-va toate obiceiurile din viata "anterioara"- cea care v-a adus aici; Pana la varsta de 23 de ani am fost un mancator de carne "inrait"- acum nu ma mai atrage deloc cand o vad pe masa ori mancata de altii- deci renuntati la carne pur si simplu nu mai mancati animale moarte; mancati salata verde, rosii, usturoi, varza. telina, sfecla rosie, patrunjel, ardei gras, morcov, mere, pere, banane, kiwi, portocale, lapte eventual oua, nu mai mancati ulei de floarea soarelui ci ulei de masline, seminte de in etc.
Apucati-va de un sport, recomand alergatul. de ce? pentru ca este un sport care iti modifica nu numai fizicul ci si caracterul (cei care alergati stiti despre ce vorbesc). Pot sa spun ca acum un an cand am inceput sa alerg, ma rostogoleam 100 de metri si scoteam limba cu inima in gat; acum alerg cam jumate de ora dimineata si jumate seara inclusiv dealuri. Vreau sa spun aici ca in nici un caz nu m-am facut "bine" de tot, inca mai am ameteli, stari de slabiciune, atacuri de panica, senzatii de lipsa de aer etc; insa acum sunt intreg din nou si lupt cu frica de moarte si am sa traiesc.
Inchei spunand ca realitatea pe care o traim este rezultatul gandurilor si emotiilor noastre (felului nostru de a ne raporta la "lume"); Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni si doreste fiecaruia ce isi doreste fiecare. Un tip excelent de inteligent care vorbeste despre asta este Gregg Braden- recomand pentru privire noua asupra vietii.
Eu stiu ca sunt sanatos si puternic, la fel sunteti si voi iar aceste "stari" vor trece si ne vor lasa mai intelepti mai puternici si mai sanatosi. Imi cer scuze pentru post-ul imens insa o sugestie pozitiva la timpul potrivit face cat o tona de medicamente si cat o rugaciune spusa din suflet.
0
29-12-2009, ora 03:48
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Pentru intarirea efectului am sa folosesc o "parabola" auzita intr-un film :).
Cica unu mergea pe strada si cade intr-o groapa mare sapata de nu stiu cine, se chinuie asta sa iasa din groapa o zi, doua insa nu poate; prea era adanca groapa si alunecoasa. Intr-un final incepe sa strige dupa ajutor, ii raspunde un doctor care trecea pe acolo. Doctore ajuta-ma sa ies din groapa asta, doctoru ii scrie o reteta, o arunca in groapa si pleaca mai departe; dupa cateva zile trece pe acolo un popa: Parinte ajuta-ma sa ies din groapa asta, popa ii scrie o rugaciune pe o hartie si arunca hartia in groapa. Dupa alte cateva zile cand aproape isi pierduse orice speranta trece pe acolo un prieten: Prietene ajuta-ma te rog sa ies din groapa asta, auzind prietenul strigatu tipului cazut in groapa nu sta pe ganduri si sare in groapa, la care asta din groapa uimit si disperat: Ce-ai facut? acum suntem amandoi in groapa. Da, spune prietenul insa eu am mai fost in groapa asta si stiu cum sa ies. :)
Curaj putere si credinta.
0
29-12-2009, ora 05:30
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Am facut o greseala in primul post. Nervosedin este o combinatie de plante, si se ia cel mai bine concomitent cu capsule de sunatoare. Plus as vrea sa fac o adaugare la lista de alimente: Lamaia, mancati lamaie goala (daca puteti), cu miere daca nu puteti goala ori cu ceai. Mancati cate o 1-2 lamai pe zi.
0
29-12-2009, ora 20:19
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Am trecut cu bine de acesta faza de distonie NV cu ajutorul unui echilibru sufletesc impus, apoi foarte firesc, dar si cu aceste remedii la fix:
1. Argila - doza sa fie de cateva ori mai mare si numai dim. asa am luat eu - am luat si de 16 ori mai mult, stiu ca aveam o mare cant. de toxine - am luat bulgari, uneori capsule.
2. Branca ursului - un vasodilatator si nu numai - este un activator, un mister, parca ai face un mic trat. bioenergetic - favorizeaza patrunderea sangelui cu remedii, peste tot, inclusiv la toxinutele care sunt neutralizate
3. Drojin, apoi Extract de Ceai Verde - sunt antioxidanti extra, drojinul are si B-uri
4. Antiparazitar - oricum, fara analiza, putem avea chiar microorganisme, levuri, etc care produc substante toxice - Black Walnut Leaves, Papaya, Pau D arco, Garlic, pe rand - si oricum fiind naturale au si alte actiuni -de exp. coleretic colagoge

Sunt multe de spus, dar esenta aceasta este.
0
21-01-2010, ora 22:15
alecsa88
Nu este medic/terapeut
alecsa88
Am si eu o problema si va rog mult daca puteti sa ma ajutati macar cu un sfat..m-am operat acum doua luni jumate de apendicita, am fost anesteziata general, operatia a decurs bine, insa in urma operatiei la doar cateva zile am inceput sa am stari foarte rele de sanatate cum ar fi palpitatii puternice, inclusiv simt ca imi bate inima in spate si in mana stanga. De asemenea am inceput sa am amorteli ale mainii si piciorului stang uneori chiar si insotite dedurere si pur simplu fara motiv imi amortesc dupa care aceste senzati trec..
mi-am facut EKG si mi s-a spus ca nu am nimic la inima, mi-a dat sa iau aspacardin insa nu m-a ajutat cu nimic, am facut rmn la cap si de asemenea a iesit bine, dar eu nu ma mai simt bine..chiar nu stiu ce ar putea fi..va rog ajutati-ma macar cu un sfat!va multumesc si va doresc multa sanatate!
0
21-01-2010, ora 23:22
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ti-am trimis un mesaj, da pe "Modificati profilul dvs."
0
21-01-2010, ora 23:50
alecsa88
Nu este medic/terapeut
alecsa88
multumesc mult pentru sfaturi, si mie un singur medic mi-a spus ca ar putea fii aceste senzatii de la anestezie dar nu mi-a recomadat nimic si totusi a trecut mult timp si nu mi-a trecut. si eu ma gandeam tot la medicina naturista sa apelez si va multumesc ca m-ati indrumat!Va doresc multa sanatate si toate cele bune!
0
28-01-2010, ora 15:17
razwy
Nu este medic/terapeut
razwy
vreau si eu o metoda de tratament pentru spasmofilie. Am luat calciu si mg de mi s-a urat dar nu s-a intamplat nimic semnificativ sau spectaculos.As dorii o varianta de tratament sau sfaturi cum ar putea fi tratata aceasta afectiune;de exemplu metode naturalecu ar fi ce ar trebiu inclus in alimentatie ??
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: