distonie neurovegetativa?

09-07-2012
kasiana
Nu este medic/terapeut
kasiana
Buna, de 3 ani de zile ma confrunt cu niste simptome ciudate si sunt curioasa sa aflu parerea altor persoane care poate s-au confruntat cu ceva similar.In timpul somnului ma ia o stare de lesin, de slabiciune, ma trezesc imediat cu o stare de fierbinteala in piept si dupa cap, palpitatii si amorteala a mainilor, urmata de frisoane Ma panichez foarte repede ceea ce amplifica starea de lesin.De regula iau un extraveral sau o lingurita de zahar si beau un ceai cald ca sa ma linistesc.Am fost la doctor, mi-a facut analize de sange, sunt normale, la inima totul ok, a verificat tiroida e normala, sincer nu stiu ce sa cred.Am fost diagnosticata acum 15 ani cu distonie neurovegetativa dar aveam alte simptome, lipsa de aer, ma sufocam.Am luat magne B6 si mi-am revenit, dar starile de rau reapar la anumite intervale.Anii trecuti doctorul m-a sfatuit sa iau vitamine cu complex de B-uri si Calciu.As dori totusi un tratament care sa ma ajute sa scap de starile acestea.Va multumesc.
2 comentarii
0
10-07-2012, ora 11:04
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere
Distonia vegetativa nu are ca substrat material o carenta de vitamine ci este o expresie a unei disfunctii dintre sistemele antagoniste simpatic si parasimpatic.
Se pare ca problema de care suferiti este o hipoglicemie tranzitorie [din aceasta cauza la analizele "la rece" nu iese in evidenta, ceea ce explica natura bolii "disfunctionale", adica nu o sa gasiti nicodata modificari organice sau in analizele uzuale de singe] avind in vedere ca se rezolva cu zahar, din acest punct de vedere ar fi util ca sa masurati nivelul glicemiei in momentul crizei pina a lua zahar sau ceai.
0
10-07-2012, ora 22:49
kasiana
Nu este medic/terapeut
kasiana
multumesc de raspuns, totusi as vrea sa precizez ca eu consum dulciuri zilnic, e adevarat ca am scos zaharul din rutina zilnica cam de vreo 3-4 luni(beau cafeaua si ceaiul fara zahar), dar consum zilnic foarte multe fructe si dulciuri, in special ciocolata;cu toate acestea nu iau in greutate, am 1, 70m inaltime si 57/58 kg de cel putin 12 ani.Oricum voi cere doctorului o analiza a glicemiei.Multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.